Jiří Kasal z Lovosic, který bojuje mezi cyklisty – veterány, v říjnu odpočívá a poté až do začátku února se věnuje přípravě v posilovně a doma se „trápí“ na rotopedu. V těchto dnech už má za sebou několik set kilometrů ujetých na silnici. Čtvrtého února totiž zahájil pravidelné polykání denních dávek, což je v pracovních dnech pravidelná ranní jízda do místa svého zaměstnání v České Lípě a odpoledne zpět do Lovosic, kdy si obvykle odbočkou do kopečků Českého středohoří ještě nějaký ten kilometr přidá.

Raději má členitý terén
Lovosický cyklista, který holduje především závodům do vrchu a o pořadí v cíli rozhoduje raději v členitém terénu, je pravidelným účastníkem veteránských závodů v Česku i v zahraničí, přičemž jeho oblibou jsou závody světového poháru a šampionátu.

„Loňská sezona byla na výsledky chudší, protože jsem se v závěru před světovým šampionátem léčil ze zranění. Za největší úspěch považuji zisk titulu mistra ČR v časovce dvojic, kterého jsem dosáhl s kolegou Killingerem ze Sokolova, a to ještě v době, kdy jsem končil v kategorii do 50 let. Velmi dobrých výsledků jsem dosáhl na ME, které se jelo poprvé v pětiletém cyklu ve Žďáru nad Sázavou, a to i přesto, že i zde jsem byl nejstarším závodníkem ve své kategorii. V časovce jednotlivců, kterou nemám příliš v oblibě, ale zde mi vyhovoval zvlněný terén, jsem dojel na 4. místě, pouhých osm setin sekundy od bronzu. V silničním závodě, kde se o pořadí v cíli rozhodovalo v prudkém sjezdu v městské zástavbě, jsem dojel šestý,“ bilancuje republikový šampionát Jiří Kasal.

Na tradičním setkání veteránů v alpském Sankt Johannu, kde lovosický závodník ještě nebyl úplně fit, si dojel ve světovém poháru v jízdě do vrchu pro bronzovou medaili, ale v silničním závodě skončil až na 23. místě.

Kvůli pádům musel brzdit
„Byl to smolný závod. Před sprintem v cílové rovince jsem byl ještě v desetičlenné vedoucí skupince, ale pak jsem musel zbrzdit, protože došlo k několika pádům a pole mě nakonec pohltilo. Letos by ta umístění mohla být opět lepší, a to i proto, že budu ve starší kategorii, ale nejmladší. V zahraničí jsou kategorie po pěti letech, v Česku dokonce po deseti letech,“ vysvětluje s úsměvem Jiří Kasal.

Věří magickým osmičkám
Lovosický závodník letošku věří, tak jako jiní uznává rok s magickou osmičkou, a to i proto, že ta se nachází v jeho roku narození. Letošek je navíc pro J. Kasala jubilejní 10. závodní sezona.

Upírá při ní pozornost na tři závody mistrovství republiky – silniční závod jednotlivců a časovky jednotlivců a dvojic, ze kterých by rád domů přivezl nějakou tu medaili. Stejný zájem o cenný kov má z ME ve Žďáru nad Sázavou. Vrcholem bude opět účast v Sankt Johannu, kde mu ze závodu do vrchu chybí do medailového kompletu právě zlato. „Uvidíme. V cyklistice platí ještě víc než v jiných sportech, že o úspěchu často nerozhoduje jen to, že je závodník dobře připravený a zdravotně fit, ale že má i kousek štěstí,“ dodává Jiří Kasal.