Ze studených vod jezera poblíž chorvatského hlavního města vylovil v posádce se stejně zapálenými chlapy dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Nejcennější kov bohužel tentokrát nebyl v dlouhé šňůře dvojskifů s Pavlem Slámou, který má domovský klub v Lysé, ale na párových čtyřkách, a to ve dvou věkových kategoriích.

Letošní šampionát byl z důvodů velkého zájmu prodloužen o jeden den. Během čtyř dnů na něm startovalo 2910 veslařů ze 39 států v 8288 slejdech. „Absolvoval jsem hodně závodů, ale ještě nikdy se mi nestalo, aby po celou dobu bez přestávky pršelo. Navíc v Záhřebu panovalo dost chladné počasí. Závody skončily, přestalo pršet,“ vzpomíná na největší problém M. Švagrovský.

Milda, jak mu přátelé říkají, předchozí dva ročníky světového šampionátu vynechal, v roce 2005 se mu příliš nechtělo do chladného Skotska, když loňské závody v USA byly trochu z ruky. „Nakonec jsem byl rád, že jsem tam nejel. Pořadatelé proti jiným soutěžím veterány dost podcenili a nevytvořili jim příliš pěkné podmínky a zázemí. Příští rok se jede šampionát v Litvě a v roce 2009 ve Vídni. Rád bych jel alespoň Vídeň, ale vše závisí na tom, jak se mi podaří vyjednat střídání v zaměstnání,“ vysvětluje Milda. Nemá to jednoduché. Už desátý rok jezdí s nákladní lodí na Rýně. Je tedy pořád na vodě, ale ne v takovém rozpoložení, aby mu to pomohlo v přípravě na závody. Většinu tréninku pro letošní šampionát musel absolvovat na suchu – běháním, jízdou na kole nebo veslováním na trenažéru. Proti jiným vrstevníkům, kteří mohou zasednout do skifu nebo jiné lodi a projet se po vodě, je to dost velký handicap. „Mělo to určitě vliv i na naše umístění ve dvojskifu, kde nás tentokrát a zatím poprvé předjeli tradiční soupeři – Dánové. Já jsem byl navíc ještě trochu nastydlý, a proto jsem moc chuti do závodění neměl. Nakonec jsme to však zvládli,“ dodává Milda.

Miloslav Švagrovský s Pavlem Slámou si všechno vynahradili na čtyřce párové, kde zvítězili s výrazným náskokem. V posádce s kamarády Lubošem Doškem a Jiřím Svobodou z Prahy vyhráli kategorii E a v mezinárodní posádce s německými partnery W. von Behrem a E. Putzem kategorii D.

Výsledky: dvojskif (28 lodí) – 1. Dánsko, 2. ČR (Sláma, Švagrovský), 3. Maďarsko, 4. USA, 5. Brazílie, 6. Austrálie, 7. Německo. Čtyřka párová E (29 lodí) – 1. ČR (Sláma, Svoboda, Švagrovský, Došek) 3:20, 2. Nizozemí 3:24, 3. Francie 3:43, 4. Austrálie 3:47, 5. Německo 3:49. Čtyřka párová D (31 lodí) - 1. společenství ČR, Německo (Sláma, von Behr, Švargovský, Putz) 3:36, 2. USA 3:46, 3. Francie 3:48, 4. Dánsko 3:49, 5. Itálie 3:52, 7. Norsko 4:12.

„Čtyřka je parádní loď, ale stejně bych se rád jednou vrátil zpět ke skifu, ale to vyžaduje pravidelnou přípravu a rozhodně na vodě. Snad mi to jednou vyjde,“ vyznává jedno ze svých přání Miloslav Švagrovský.