Ten přitom bude skutečně pompézní. Historicky první závod, který se na ní uskuteční, totiž bude hned mistrovstvím republiky. Celá česká špička se v Litoměřicích představí už o víkendu.

„Vybudovat dráhu nebylo jednoduché. Nestavěli jsme ji ale jen tak pro nějaké běžné ježdění, ale pro skutečné a pořádné závody. Zpočátku se na nás plno lidí dívalo jak na blázny, ale my to dokázali. Chceme totiž ukázat, že sem umíme dostat kvalitní závody a připravit zajímavou podívanou,“ sdělil litoměřický jezdec a jeden z hlavních pořadatelů Petr Soubusta z CK Slavoj Terezín.

Závodní trať dlouhá 320 metrů se nachází pod Bílou strání nad ulicí Alfonse Muchy. Že se diváci, kteří budou mít na závody vstup volný, mohou těšit na akční chvilky plné napětí, svědčí skutečnost, že dráha má i desetimetrový skok, který je nejdelším v republice. Mistrovství republiky BMX začíná v sobotu 22. září od 11 hodin.

Celkem se zde představí přes dvě stě borců ve více než deseti kategoriích. Nejmladším jezdcům je přitom pouhých 6 let. Divácky nejatraktivnější pak určitě budou souboje o elitní kovy. „Ty, kteří se těšili na největší hvězdu, jež ani ve světě nemá pořádnou konkurenci, tedy Michala Prokopa, musím zklamat. Michal totiž odcestoval na závody do Ameriky. O další zvučná jména ale nouze nebude. Rozhodně zde loňské zlato bude chtít obhájit Viktor Karlík,“ poznamenal Soubusta, který leč jako pořadatel se taktéž postaví na startovní rošt. Litoměřický jezdec je přitom jediným domácím zástupcem v elitní kategorii, takže rozhodně bude potřebovat podpořit a to hned několikanásobně.

Pro diváky je současně připraven i hudební doprovod, mažoretky a chybět nebude ani občerstvení. Přestože MČR republiky proběhne pouze v sobotu, hned v neděli se na bikrosové trati borci od 11 hodin utkají znovu. Tentokrát v rámci závodů bodovaných do Českého poháru. „V neděli jsme už připravili jako bonus i kategorii pro příchozí. Každý si tak může vyzkoušet, co vlastně závody BMX obnáší. Přihlásit se tak může naprosto každý, kdo nemá licenci. Podotýkám, že helma je ale pro všechny povinná,“ upozornil Soubusta a připomněl, že prezentace příchozích je v neděli od 9 hodin.