SK Parta Litoměřice pořádá každoročně mistrovství České republiky v cyklistice mentálně postižených sportovců. Letos v září se uskuteční již desátý ročník. Díky této aktivitě zajišťuje také přípravu cyklistické reprezentace. Konají se i soustředění – pravidelně v Úštěku, Račicích a Litoměřicích. Zároveň se také realizují tréninkové plány. Vyvrcholením veškerého snažení je účast na vrcholných akcích v Evropě. Letošní rok nebyl výjimkou.

Cyklistického mistrovství Evropy v Polsku se zúčastnilo pět cyklistů – tříčlenné družstvo mužů a dvě ženy. Už v prvním závodu – časovce družstev na 10 km skončili muži třetí za Portugalskem a Polskem. Vytvořili si tak dobrou výchozí pozici do celkového hodnocení. Dalším závodem byla časovka jednotlivců na 10 km. Zde získala litoměřická výprava historické první stříbro zásluhou Dalibora Havelky. V další časovce (na 3 km) tento borec opět vybojoval výborné druhé místo. V nejdelší závodu na 66 km mužů a 44 km žen se cyklisté z Litoměřicka také neztratili.

„Z pelotonu postupně odpadali jednotlivci, naši se drželi vpředu až do samotného závěru. Proto jsme také jedině my a Portugalci ve finiši měli po dvou závodnících. Díky skvělému spurtu vybojoval Miroslav Husár stříbro, Havelka skončil s minimální ztrátou pátý. Díky tomu se nám podařilo družstvo Polska v hodnocení družstev předjet a významně si polepšit v hodnocení jednotlivců,“ pochvaloval si předseda SK Parta Vladimír Slavík. Dívky zajely na hranicích svých možností a dojely za Polkami, které byly výkonnostně nejlepší.

V dalším závodu na 44 km mužů a 22 km žen se peloton celou dobu držel pohromadě. „Naši si hlídali čelo, aby nikdo neodjel. Tyto taktické záměry se jim podařilo splnit, a tak přestože se neprosadili ve spurtu, obhájili den předem vybojované pozice. To znamená, že Dalibor Havelka obsadil celkově druhé místo, Miroslav Husár šesté a Petr Novák jedenácté. Družstvo mužů pak skončilo celkově druhé.

„Evropský šampionát skončil naším zatím nejlepším výsledkem, celkově jsme vybojovali pět medailí z rozdaných osmnácti v mužské kategorii. Za tímto úspěchem stojí především práce trenérů – Renáty Poláčkové a Karla Krause. Poděkování si ale zaslouží i ti, kteří pomáhají při organizaci závodů u nás, to znamená členové SK Parta Litoměřicko z řad pedagogů a dalších zaměstnanců speciálních škol našeho okresu. Poděkování patří i těm, kteří naši snahu podporují. Je to hlavně Město Litoměřice, Úštěk, Štětí a Roudnice nad Labem, dále také pracovníci umělé veslařské dráhy v Račicích,“ vyzdvihl pomoc sportovcům Vladimír Slavík.