Při nedávném pátém ročníku cyklistického závodu Za pěnivou důvou v Terezíně absolvoval Miroslav Pitra (CVK Česká Kamenice) kratší trať (Terezín – Litoměřice – Křešice – Chodouny – Roudnice – Rohatce – Terezín) za 2:16 hod. průměrem 18,58 km/h. To by nebylo nic až tak zvláštního, ale borec z Jánské ji absoloval na handbiku, což všichni přítomní kolečkáři výše uvedeným způsobem náležitě ocenili. Ani my jsme nemohli nechat sympatického závodníka bez povšimnutí.

Absolvovat v parnu čtyřicítku kilometrů muselo být náročné.
To tedy opravdu bylo. Jsem docela rád, že už to mám za sebou. Trochu mě pobolívá rameno, je divné, že to zdravé a ne to, co jsem měl po nehodě rozdrcené. Ono se to možná nezdá, člověk však rukama táhne svoji váhu a ještě váhu kola, které je sice z duralu, ale 12 kilogramů má.

Jak handbike funguje?
Má to devítikolečko, trojtác, brzdy jen na přední kolo. Točit se musí oběma rukama současně. Kdyby se točilo obráceně, tedy jako na kole, tak se zatáčí.

Měřil jste si i rychlostní maximum?
Z kopce mám maximálku 72 km/h. Známí mi říkali, že jsem blázen.

Kopce asi dají řádně zabrat.
Jsou hodně náročné. Tady na trati byly pro mě vlastně dva, na Rohatce a roudnické náměstí. To pro mě bylo horší. Jak jsou někde kostky, hrubý asfalt, tak to hodně drncá a je to nepříjemné na ruce, rychleji ubývají síly. Já si nepomůžu ani břichem, protože od prsou dolů jsem ochrnutý, takže tahají jen ruce a ramena.

Jak dlouho jezdíte na handbiku?
Já mám i s tím dnešním závodem najeto jen 219 kilometrů. Mám to teprve dva měsíce, byl jsem na tom šestkrát. První start jsem absolvoval v Lounech, kde se jel Evropský pohár handbiků, časovka na 17 kilometrů. Dojel jsem samozřejmě poslední, od předposledního jsem dostal deset minut. Jel jsem přes hodinu a 35 vteřin, první v kategorii to zvládl za 32 minut. Jenomže to jsou kluci, kteří jezdí za republiku. Od jednoho jsem si koupil právě tohle, když on si pořizoval nové. Stálo to přes 100 tisíc. Něco jsem sice dostal od pojišťovny, ale to nestačilo. Hodně mi pomohli kluci z klubu, na závodech na mě vybrali opravdu dost peněz. Pořádně jezdit začínám až teď. Na Českokamenicku, kde bydlím, je to složité. Pro handbike jsou tam těžké podmínky. Začínám hledat na internetu, kde bych si to mohl vyzkoušet. Vím, že se tady jelo nedávno i Giro de Zavadilka, podle profilu bych si na to možná troufnul, ale to je časovka tříčlenných družstev, tak nevím. Musím každopádně vybírat rovinaté tratě.