LITOMĚŘICE - Zklamání z celkového výsledku mladých borců na Hrách III. letní olympiády dětí a mládeže netajil trenér a vedoucí krajské výpravy judo Václav Červín. V bodování tohoto sportu skončil Ústecký kraj až na 8. místě. Díl na neúspěchu měl propad výkonnosti především starších závodníků, když na bodové ztrátě se stejnou měrou podíleli chybnými výroky rozhodčí.

„Pro trenéra je to hodně těžké, když má svěřencům analyzovat závod a vysvětlovat, že jeho chvat byl v pořádku, ale rozhodčí se ukvapil a rozhodl špatně anebo dokonce úplně obráceně. Trestuhodné je, když závodníkovi dokonce uzná použití zakázaného chvatu. Je zarážející, že na takovou soutěž, která měla úroveň mistrovství ČR, vyslala krajská komise rozhodčí nižší třídy. To jiné sporty se nebály poslat na hřiště sudí s prvoligovou či mezinárodní licencí. Poškodilo to nejen naši výpravu, ale celé judo,“ vysvětloval své rozčarování Václav Červín, který jako pedagog je znám

kritikou méně zdatných rozhodčích.
Na olympiádě, kde tatami bylo rozloženo v hale TJ Slavoj Severotuk Ústí n.L., splnil medailové ambice pouze mladší žák David Hozák ze Sport Judo Litoměřice, který v hmotnosti do 38 kg získal zlatou medaili a potvrdil svou letošní suverenitu, jeho výkon na turnaji gradoval a v semifinále i ve finále předvedl pěkné technické judo.

„Příjemným překvapením pro mne byl výkon mladší žákyně Šárky Dvořákové do 40 kg, rovněž z našeho oddílu, která vybojovala 4. místo. Na bodované místo měl mezi mladšími žáky do 46 kg i Petr Henych z JC Teplice, ale toho už v 1. kole výrazně poškodil rozhodčí. Ve starších kategoriích podaly matný výkon už v úvodu obě děvčata – jak Ilona Bílková z Litokanu Litoměřice, tak Renata Staničová z Proboštova. Mezi staršími žáky zabojoval Kamil Valenta ze Sport Judo Litoměřice ve vyšší hmotnosti do 55 kg, než v jaké bývá běžně úspěšný, ale to „s přispěním“ rozhodčích stačilo na 7. nebodované místo. Obdobně dopadl i Tomáš Rákosník z JC Rumburk,“ dodal Václav Červín.

Vedle olympiády, která byla tečkou za první polovinou letošního mládežnického juda ve Sport Judo, se dalšího závodu v Polsku zúčastnili starší žáci. Jan Franek do 46 kg vybojoval bronz a Mirek Lorenc do 50 kg obsadil 7. místo.

Litoměřičtí borci si o prázdninách odpočinou jen krátce. Pro řadu z nich začne letní příprava ve druhém červencovém týdnu, kdy začínají soustředění a tréninkové kempy. V Litoměřicích se uskuteční jeden z nich, a to české juniorské reprezentace za účasti několika zahraničních borců. Jedním z míst soustředění judistů SJ se tradičně stane areál ZŠ ve Velemíně.