Jaké to je pro bývalého Lovosičana sledovat historické úspěchy týmu?
Výborné. Je vidět, že ta práce počínaje mládeží a konče bronzovými medailemi, má opravdu smysl. Vše samozřejmě záleží na finanční stránce, ale pokud se podívám do minulosti, kdy jsme tu začínali, tak opravdu ti lidé tu dobře pracují. Jinak by se to určitě nedokázalo. To je ovoce, které začíná od žáčků a sklízí se teď právě medailemi. Nevím, jestli si tady lidé takový úspěch vůbec uvědomují, ale já před těmi kluky smekám. Už bylo vidět, jak jsou hotoví a přesto do toho šli úplně do konce. Vím, jak je sezona dlouhá. Jsem pyšný, že jsem to mohl vidět, přestože bych většině mohl dělat tátu. Klukům fandím. Když to půjde, tak se přijedu znovu podívat.

Vzpomenete si na dobu, kdy jste hrál v Lovosicích?
To si vzpomenu, to ještě pivo stálo 5 korun. Je to už hodně dlouho. V roce 1990 jsem narukoval do Prahy, ale v Lovosicích jsem tehdy střídal starší dorost. Měl jsem možnost zkusit si tu II. ligu dospělých. Dřív ale byla jiná doba. Dnes se už i fanoušci dokázali probudit. Dřív tu bylo takové spíš komorní prostředí. Nelze ale zase srovnat to, co jsem viděl dneska s tím, kde jsem naopak já v současné době. Každopádně herně jde vše nahoru. To je důležité.

Přemýšlel člověk někdy o návratu?
Myšlenky byly a jsou pořád, ale já měl vždy za cíl odejít do Německa, kde je úroveň nejen na place, ale i po finanční stránce úplně někde jinde. Zůstávám prostě v Německu. Musím se ale přiznat, že při zápase jsem měl opravdu husí kůži. Přijel jsem speciálně kvůli tomu. I přes tu skvělou atmosféru bych ale neměnil, protože vím, proč jsem odešel.

Můžete hodně srovnávat se zahraničím. Jde herní úroveň v Čechách nahoru?
Bohužel si myslím, že ne, protože pokud se někde blýskne nějaký lepší hráč, tak se snaží odejít právě do zahraničí. A to je problém. Když se někdo objeví, bude se snažit jít pryč. Je to finanční záležitost.

Co by česká házená potřebovala?
Chybí jí práce s mládeží. Je jen několik klubů, Lovosice naštěstí patří k nim, kde se dobře s mládeží pracuje a je vidět, že právě v těch klubech hrají odchovanci. Nyní je to i dobou. Děti mají spoustu jiných zájmů. Každý si jde zahrát hokej, kde si zahrají i dva proti dvěma, ale na házenou je potřeba tak patnáct lidí, aby to k něčemu vypadalo.

Co říkáte na odchod Jirky Boučka do Pirny?
Sám bych mu doporučil Coburg, i proto jsem sem přijel. Letos jsme na něj sice finanční možnosti neměli, ale dalo by se s ním počítat od příští sezony. Myslím si, že je to vynikající borec. Několikrát jsem ho viděl, je to fakt výborný hráč. Nechci říct, že by to bylo srovnatelné, ale jde ve šlépějích Petra Házla, se kterým jsem vyrůstal. A pro mě je prostě Házl jenom jeden. Když jsem ale viděl Boučka, tak klobouk dolů. Je to šikovný kluk. Ale nevím, jestli bych mu doporučil Pirnu, protože neznám tamní zázemí. Chtěl bych ho spíš přetáhnout k nám. Musíme s ním ještě mluvit, ale jak jsem řekl, je to zajímavý hráč, který se dokáže určitě ve II. lize uplatnit.