„Na scénáři pro příští rok se vůbec nic nemění. Zpravidla už někdy v září začínáme s organizačními otázkami ročníku následujícího. Nic nejde totiž podcenit, kdybychom neměli kolem sebe obětavý tým lidí, kteří mají kolečka rádi, sotva bychom mohli tak velký podnik v této věkové kategorii vůbec uskutečnit,“ říká jeden z členů organizačního výboru z místního CK Václav Bureš.

To už je hodně dávno
MLADÁ BOLESLAV - Terčem pozornosti při úvodní etapě v Mladé Boleslavi byl jeden z našich nejúspěšnějších cyklistů Ján Svorada. Na otázku co mu říká rok 1986, kdy startoval na ZMJ, se usmál. „To už je tak dávno, že si to ani nepamatuji.“ Když jsme mu připomněli, že vyhrál 3. a 5. etapu, na chvilku se zamyslel a jedním dechem ze sebe vyrazil: „No jo, máte pravdu. Na stupínky vítězů jsem se však nedostal. Tenkrát vyhrál Míra Lipták. Moc jsem mu jeho vítězství přál. Předtím totiž prošel peklem. Utekl totiž po proražené spodině lebeční hrobníkovi z lopaty. Vyhrát tak náročný závod, jaký nemá v této věkové kategorii obdoby, to bylo z Mírova pohledu cosi.“


Neslíbili nesplnitelné
TEREZÍN - Alexandr Vondra, Petr Gandalovič se nepřijeli při dekorování do Terezína zviditelnit. „Kolo by snad mělo patřit do každé rodiny. Sám s rodinou, pokud vyšetřím čas, do okolí vyrazím. Cyklistika pro mě není vzduchoprázdno. Udělám všechno pro to, abych pro ZMJ pro příští tři roky zabezpečil finanční prostředky, aby se tento závod opět uskutečnil.“ Ve stejném duchu hovořil Petr Gandalovič: „Při pohledu na peloton se ozvaly vzpomínky. Ti chlapci to umí. Už proto mám úctu a respekt k organizátorům ZMJ. Z tohoto místa mohu slíbit, co už řekl kolega Vondra, že nenecháme ZMJ na pospas osudu.“

Všichni byli smutní
TEREZÍN - Při listování historií ZMJ jsme nalezli jako celkového vítěze Martina Hačeckého z roku 2006, když předtím zvítězil o dva roky dříve Roman Kreuziger, dnes ve světě velmi úspěšný mladý silničář. Na tato dvě zlata jsme čekali sedm let, neboť předtím stál na stupínku nejvyšším v roce 1998 Michal Moureček. Ve skrytu duše jsme doufali, že by se mohli naši mladí znovu prosadit. Hovořilo se o Petru Kaltofenovi. „Také jsme doufali, že naše bilance bude letos příznivější. Nepodařilo se. Klukům chyběla v závěru etap zdravá drzost a síla,“ nehledal slova výmluvy na adresu obou výběrů ČR A i B trenér Miroslav Sýkora. Vítěz z roku 1988 František Trkal přišel s postřehem, který jsme si vynutili: „Skutečně, některé kluky postihla před startem v Terezíně viróza. Netušili jsme, že se zase až tak moc podepíše na kondici.“


Mezi nosy chyběl centimetr
TEREZÍN - Bylo po etapě. Měl slzy v očích, zkrvavené levé předloktí. Řeč je o Rasmusi Guldhammerovi. Měl totiž v poslední etapě na to, aby vylezl na bednu. Při cyklistice není nouze o pády. I ty nepříjemné. Rasmus se u svého mechanického vozu dánské Festiny neudržel a vzteky trestal toho, koho trestat neměl – svůj velmi drahý závodní bicykl. Viděl v něm příčinu svého pádu.
Mechanik ho pevně sevřel na obou předloktích. Bohužel jejich vzrušivému dialogu, v němž nechybělo mnoho k tomu, aby došlo na vzájemné proplesknutí, jsme nerozuměli. Naštěstí si oba uvědomili zbytečnost svých emocí. Rasmus si sednul na zídku nedaleko pošty a přestože je tvrdý chlap, nechal téct slzy proudem. Mechanik k němu přistoupil, vzal ho za bradu. Jejich pohledy napsaly vzájemnou omluvu. I tak dokáže být drsný ZMJ.

Pirna i pro ostatní
PIRNA - Měli jsme radost. Nejen z krásné etapy, ale i z toho, jak se vydařily přidružené závody, které byly určeny veřejnosti. Jak řekl starosta města Pirny Markus Ulbig: „Věřím, že i v příštích letech se budeme setkávat v našem Česko-Saském Švýcarsku s pelotonem ZMJ. Netušil jsem, že cyklistický maratón na trati 101 km vyprovokuje celé rodiny k tomu, aby si z obou zemí udělaly výlet z Děčína k nám do Pirny. Domnívám se, že nejen hudba, ale i kolečko mohou spojovat naše národy,“ měl radost z velkého ZMJ i toho rodinného pirnský starosta.


Děvčata, bravo
TEREZÍN - Letošek, pokud šlo o hladové krky nebyl výjimkou. Kuchařky z 1. ZŠ Terezín, stejně jako v minulých letech, musely vstávat za ranního kuropění a usínaly při nočních zprávách ČT. Nepotrpí si sice na to, aby je někdo oslavoval, ale marně bychom hledali někoho, kdo by nebyl spokojen s jídelníčkem. Jde sice o maličkost. Neměli bychom však přehlížet „samozřejmosti“. Děvčata, díky – za vaši nevšední obětavost.