Pořadatelé totiž slibují, že i přes řadu stejných prvků a etap, bude ten letošní ročník poněkud jiný, hlavně má být opět mnohem lepší a pestřejší, více přiblížen divákovi.
Hlavní změnou je právě odstartování celého závodu v Mladé Boleslavi, kde je pro účastníky na úvod naplánovaná devadesátikilometrová etapa. „Letos jsme našli podporu také ve Středočeském kraji. Určitě jsem moc rád, že se závod takto rozšiřuje a bude ho moci vidět ještě více sportovních příznivců. V Boleslavi navíc bude díky tamním zástupcům závodu opravdu pestrý program, takže se bude na co dívat. A to nejen tam,“ slíbil ředitel závodu Svatopluk Henke a pozval do Mladé Boleslavi třeba i na autogramiádu Jána Svorady, jednoho z našich nejlepších profesionálních cyklistů uplynulých let. Chybět nebude ani Tereza Huříková, mistryně světa a především velká naděje ženské cyklistiky
Zítra se už peloton přesune do Litoměřic, kde na řadu od 14.30 hodin přijde tradiční téměř stokilometrová etapa v Litoměřicích. V pátek bude následovat nejprve od 9 hodin časovka jednotlivců v Třebenicích a odpoledne od 15.30 hodin etapa v Roudnici nad Labem. O víkendu pak jezdci překročí hranice. V sobotu totiž v 10 hodin mladí junioři vystartují z Děčína, aby se v náročných kilometrech přes Nakléřov dostali do německé Pirny. „Neděle podle tradice patří vždy Terezínu, kde závod skončí a proběhne celkové vyhlášení,“ připomněl Svatopluk Henke.
Letos tedy po dlouhé době bude chybět časovka družstev, kterou se pořadatelé také podle vzoru Tour de France snažili řadu let stále zachovat. Do Mělníka však jezdci tentokrát nezamíří. „Časovku družstev bylo vždy velice náročné připravit a zabezpečit po všech nejen technických stránkách. Museli jsme si přiznat, že ona trasa nebyla pro jezdce příliš bezpečná a už jsme nechtěli riskovat, že by se nadějím cyklistiky něco stalo. Rozhodli jsme se ji tedy zrušit,“ vysvětlil Henke.
Ani v letošním roce nebude chybět kvalitní konkurence z celého světa. Přijedou cyklisté z Belgie, Německa, Dánska, Estonska, Polska, Rakouska, Švýcarska, Slovenska či Slovinska. Zatímco v předchozích letech do Terezína na pozvání slíbili přicestovat i jezdci z USA, letos o závod projevili zájem sami. „Velice dobré vztahy máme i s Chorvatskem, jehož tým tentokrát přijede také. Startovní listinu tedy složí závodníci z patnácti zahraničních družstev, ke kterým se přidá ještě šestice českých týmů, z nichž dva budou reprezentační celky A a B,“ uvedl ředitel závodu.
Během soboty, tedy 12. května, bude na německé straně probíhat Radfest, nebo-li cyklistický festival, jehož součástí je etapa Závodu míru juniorů ukončená v Pirně, nebo i akce pro veřejnost. Připraven je cyklomaraton v Pirně či Cyklistické putování pro rodiny s dětmi, které bude zahájeno v Děčíně a ukončeno v Pirně.
„Obě tyto akce jsou plně věnovány amatérským účastníkům, takže se k účasti může přihlásit opravdu kdokoli. Den má být pohodovým a i jakýmsi svátkem cyklistiky,“ podotkl zástupce ředitele ZMJ Ulrich Schulz.
V jednom se však letošní Závod míru juniorů určitě nezmění – mladí cyklisté se budou tvrdě rvát o celkové prvenství. Po téměř pěti stech kilometrech může být nejlepší jen jeden. Bude to po loňském prvenství Martina Hačeckého opět jezdec s trikolórou?