Roudničané čekají na dokončení obchvatu svého města neuvěřitelných pětadvacet let. Podle posledních měření přitom centrem metropole Podřipska projede denně 16 tisíc aut. Jednání s majiteli pozemků, přes něž strategická komunikace povede, i přes to, že to jde ztuha, zdárně pokračují. Představitelé Ústeckého kraje proklamují zájem na realizaci třetí etapy obchvatu. Ta silnice se prostě postavit musí, to je jasné každému.

Kraj sice ubezpečuje, že je dostavba roudnického obchvatu pro něj prioritou, ale peníze na ni ve svém rozpočtu nemá. Shánět je bude z fondů Evropské unie. Chtít ovšem vždycky neznamená nakonec mít. Ruka Páně, rozuměj prostor pro čerpání evropských dotací, se za čtyři roky zavře. Samozřejmě bych krajským i dalším politikům přál, aby se peníze – odhadem 300 milionů korun – podařilo sehnat.

Pro srovnání: nový most přes Labe v Litoměřicích přišel na 1,6 miliardy. A o tom, kde se vezmou prostředky na výstavbu na most navazující novou komunikaci na jeho litoměřické straně, se také zatím nemluví.
Snad nám v obojím brzy ti kompetentní udělají jasno.