Jezdce na čtyřkolkách či v offroadech zkoušející sílu svých strojů na loukách, jež jsou domovem řady vzácných rostlin i zvířat, neodrazuje ani hrozba mnohatisícových pokut.

Podle PR manažera LIFE České středohoří Ondřeje Nitsche státní ochrana přírody turisty, kteří dodržují běžné zásady chování v přírodě, naopak vítá. „Zejména v posledních měsících je vidět, jak je pobyt v přírodě pro lidi důležitý. Vyhledávají ji nejen kvůli jejím krásám, ale i psychické pohodě,“ poznamenal Ondřej Nitsch.

Aby krajina mohla tuto funkci i nadále plnit, dohlíží tam na dodržování pravidel nejen pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny, ale i dobrovolní strážci. Nešvary s neukázněnými návštěvníky aktivně řeší také obce Hlinná nebo Malíč, jež svépomocí uklízí odpadky či zabraňují neoprávněným vjezdům.

Máme štěstí, že žijeme obklopeni krásnou a pestrou krajinou a pokud by si všichni uvědomili, že není jen nástrojem, který člověk může ovládnout, ale chovali s k ní s větší úctou, byla by bez odpadků a zničených cest ještě o něco krásnější.