Osmý květen byl nejen Dnem vítězství, výročím osvobození naší republiky od nacismu, ale hlavně státním svátkem. Tedy dnem, kdy mají podle zákona obchody s plochou nad 200 m2 povinně zavřeno. Zákon již nějakou tu dobu platí, přesto to den před svátkem v jedné štětské samoobsluze vypadalo, jako by měl přijít konec světa. Obchod praskal ve švech, nákupním košíkům se pod vahou zboží rozjížděla kolečka a fronta u pokladen byla nekonečná. Od dob sametové revoluce jsme si totiž rychle zvykli na jeden specifický druh svobody, a to nakupovat v jakýkoliv den, v kteroukoliv denní hodinu.

Například Štětí. Město se sedmi tisíci obyvateli má dva supermarkety a uvažuje se o stavbě třetího. Je to nutné? Bez nadsázky se mnozí z nás stali otroky nákupů. Sbíráme bodíky, sledujeme slevové akce a peněženky jsou plné slevových kartiček. Nakupujeme, nakupujeme, nakupujeme. Jistě, máme na to právo, ale v obchodech také pracují lidé, kteří, zatímco my trávíme volno v obchodě, oni v něm pracují.

Martin Krch.Ochrana těchto zaměstnanců byla jedním z argumentů k zavedení tohoto zákona. Aby i prodavačky a pokladní měly možnost trávit čas se svou rodinou. Mnozí mohou namítnout, že i zdravotníci, policisté nebo hasiči během svátků slouží. Ale na jejich práci často závisí lidské životy a bezpečnost obyvatel. Nechci zlehčovat práci pokladních a prodavaček, ale jeden den, kdy mají obchody zavřeno, ještě nikoho nezabil. Kritikům tohoto zákona svitla jistá naděje. Senátoři totiž podpořili návrh hospodářského výboru, podle kterého by se měla celá norma zrušit, a zákazy prodeje by neměly platit pro nikoho.

Je i pár zaměstnanců, kterým tento zákon vadí a do zaměstnání by klidně šli. Příkladem může být Tereza N. z roudnického supermarketu. Jak sama říká: „Práce ve svátek mi nevadí. Je to den jako každý jiný. Navíc býval za práci ve sváteční dny příplatek.“ Dá se to jistě pochopit. Stejně jako to, že tvrdě pracující lidé, kteří jsou v zaměstnání od rána do večera, chtějí své volno využít k nákupům. Buďme ale ohleduplní. My i páni senátoři. Dopřejte prodavačkám a pokladním trochu toho volna a nechte obchody klidně zavřené. Uvidíte, že se svět nezboří.