Klíčivost invazivního a lidem nebezpečného bolševníku je sice jen několik let, ale jedna rostlina je schopna vyprodukovat až 30 000 semen. Logicky tak některé z rostlin uniknou pozornosti pečlivých hospodářů a vyklíčí. Klíčivost komunistických myšlenek je desítky let a díky desítkám let intenzivní propagandy stačí jen trochu přiživit dezinformační podhoubí, a začnou, podobně jako bolševník, znova ovlivňovat svět kolem sebe. Kdysi se hlásalo, že „Sovětský svaz, mírová hráz.“ Dnes se tvrdí, že Rusko chce mír. Jako bychom se octli uprostřed Orwelova románu 1984. Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.

Historický hraniční sloupek na česko-německé hranici.Historický hraniční sloupek na česko-německé hranici.Zdroj: Deník/Topi PigulaVím, že se nemá zevšeobecňovat a ne všichni se za komunistů měli špatně. Někdo si dokonce mohl vybudovat slušnou kariéru. Studovat v zahraničí, naučit se několik dobře jazyků (čeština mezi ně nepatří), následně si vytvořit síť nejen kontaktů pracovních a vybudovat si takové impérium a finanční zázemí, které mu i desítky let po pádu komunistického režimu umožňuje kandidovat na prezidenta. Sice to chtělo spolupracovat se složkami tajné policie mezi jejíž úkoly patřilo, aby jiní vystudovat ani vycestovat nemohli. Konkrétně bylo 282 osob zabito při pokusu opustit ráj komunistického Československa.

Později se daly valuty místo marek, dolarů liber či šilinků nakoupit na černém trhu bony, což byly státní „dobropisy“. Za ty šlo ve specializovaných obchodech Tuzex dalo koupit „luxusní“ zboží, jako třeba džíny, modely autíček (angličáky) nebo čokoláda, která obsahovala skutečné kakao. Dnes jde o naprosto obyčejné zboží. Kalhoty, hračky, sladkosti. Tehdy to byl „západní luxus“.

Podobně jako semínka bolševníku, tak i tady stále ještě raší myšlenky na to, že západ je zlý, Amerika nás chce ožebračit a měli bychom se vymanit z jeho područí a začít žít znova levný život, kdy pekaři budou péct kvalitní chleba na levném plynu.

Chleba zdražuje a pekařství jsou v extrémní nejistotě.
Situace na trhu s pečivem je drsná. Některé pekárny už drahota zlikvidovala

I kdybychom proto měli lhát o naší minulosti a strašit tím, jak se máme špatně a budeme mít ještě hůř. Oblečeni v džínsech, se sbírkou angličáků na poličce a čokoládou Milkou koupenou ve slevě.

Na Hlavním nádraží v Praze se natáčely scény životopisného filmu One Life o zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi. Dezinformátoři dobově upraveného nádraží okamžitě zneužili
Lháři se opět činili: Snímky z natáčení filmu o Wintonovi vydávají za realitu

Problém není v tom, že by byl nedostatek informací, ale v tom že je jich moc a lidé ztrácejí schopnost se v nich vyznat a orientovat. Jen tak je možné prosazovat orwelovský způsob komunikace. Podobně jako bolševník je potřeba pravidelně a trpělivě plít, tak je nutno denně a trpělivě uvádět na pravou míru dezinformace, které mohou kvést díky bezbřehé volnosti sociálních sítí. A ty „nejplodnější rostliny“, nejen v obrazném slova smyslu, poslat před soud a na smetiště dějin.

Okresní soud v Kladně projednává kauzu Patrika Tušla (vpravo) a Tomáše Čermáka (vlevo), kteří jsou stíháni pro přečiny hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.
Soud poslal dezinformátory Tušla s Čermákem do vězení na deset a šest měsíců