To bylo pořád příště, příště, ale už to trvá vážně moc dlouho. Řeč je o politickém provizoriu, v němž se nejméně od Nového roku zmítá Terezín. Místní jsou nekonečnými dohady na zastupitelstvech otráveni. Mají pocit, že město ztrácí perspektivu. Rozhodně by měl vystoupit starosta René Tomášek (RESET). Zatím dělá dojem, že s krizí nemá nic společného. A to je špatně. On je kapitán potápějící se lodi.

Současné terezínské bezvládí by nemělo nechat klidným nikoho. V pevnostním městě vzdáleném od Litoměřic pár kilometrů běží velké projekty s evropskými dotacemi, které krize vážně ohrožuje. Navíc je to jedna z nejnavštěvovanějších destinací severních Čech. Turisté, kteří míří do zdejšího památníku, nevozí peníze jen do Terezína, ale do celého okresu i kraje.

close Jaroslav Balvín info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

Neshody v Terezíně jsou vleklé. Zastupitelé nejprve po lednovém odvolání Romana Vítka (STAN) stále odkládali volbu nového místostarosty. Naposledy měli na středečním jednání po nedávné rezignaci radních Zdeňka Rouse (PRO obce a Terezín) a Tomáše Rotbauera (STAN) zvolit novou radu. V ní už po dlouhodobé nemoci Libora Beránka (ODS) zůstal de facto jen starosta. Radu ale zastupitelé nezvolili. „Nebyli jsme schopni se domluvit na jejím složení,“ vysvětlil Dalibor Dostál (RESET).

Starosta to pravda nemá lehké. Nové koalici po volbách zkřížila plány nečekaná ztráta Beránkova hlasu. Potom, co šel z kola ven nepohodlný Vítek, by ale člověk předpokládal, že se tým kolem starosty stmelí. Jenže Rotbauer, který Vítkovo odvolání inicioval, z Titaniku vystoupil. A doprovodil ho Rous, který pro město za půl roku nic neudělal. Ale i tyto členy, kteří mu utekli, si do party na svou odpovědnost vybral Tomášek.

Finanční výbor, kterému Rous (ne)šéfoval, povede provizorně dosavadní členka z řad občanů Jiřina Prokopcová. „Nelíbí se mi to. My volili vás, abyste pracovali pro město,“ reagovala. A v tom má plnou pravdu. Zastupitelé ale nemohou pracovat bez vedení. Pokud nechal starosta dojít situaci až tak daleko, měl by v terezínském dramatu co nejdřív sehrát hlavní roli. I kdyby měla být o tom, že tím posledním, kdo rezignuje, bude on sám.