V Litoměřicích proběhla další z veřejných akcí majících za úkol odstranit sochu sovětského vojáka. Sovětského, nikoliv rudoarmějce. To je z hlediska historie zásadní rozdíl, protože většinu Československa osvobodila nikoliv sovětská, ale Rudá armáda. Dáno je to opět historickým vývojem z doby, kdy na území tehdejšího carského Ruska proti sobě stáli bělogvardějci a rudoarmějci. Kdyby se jednalo jen o vojensko-taktické hledisko, tak by Prahu nejspíš osvobodil americký generál George Smith Patton. K tomu ale nebyla politická vůle daná mezinárodními dohodami a demarkační linií, které už před koncem války jasně deklarovaly, že Československo spadne do sovětské vlivové zóny. Buďme vděčni Rudé armádě, jejíž vojáci skutečně na našem území umírali. Se sochou Rudoarmějce by asi v Litoměřicích nikdo problém neměl. Se Sovětem naopak ano.

V srpnu roku 1968 přepadla vojska Varšavské smlouvy (v níž jsme byli členem) Československo, přičemž takzvaná Operace Dunaj, jak znělo krycí jméno, byla řízena z Moskvy. Takže podtrženo a sečteno: rudoarmějci osvobozovali a Sověti, stejně tak jako Rusové, okupovali a okupují. Z historického hlediska je to opravdu jednoduché.

Jenže historické hledisko u lidí, kteří neznají historii, nemá žádný význam. V diskuzích na Facebooku své základní neznalosti odhalí dáma hláškou: „Sověti nás neosvobodili? A kdo asi? Jste na palici?“ Její otázka je samozřejmě jen řečnická, ale rozhodně ne ojedinělá.

Čest a sláva Sovětské armádě - socha v Jiráskových sadech v Litoměřicích je polita červenou barvou.
Osvoboditel, nebo okupant? Odstraňte sochu z Jiráskových sadů, žádá iniciativa

V jednom z blogových příspěvků věnovaných školství jsem se dočetl zajímavou myšlenku: učit dějepis pozpátku. Od dneška do pravěku. Chápu, že na komunistická zvěrstva v socialistickém školství moc prostoru nebylo, ale kdyby se učil dějepis tak, jak bylo naznačeno, snad každý by věděl, jakou roli hrálo v českých a československých dějinách Rusko a SSSR. Novodobé Rusko mimo jiné způsobilo výbuch v českém muničním skladu (munice byla připravena pro Ukrajinu) a aktivně spolupracuje na dezinformační scéně a rozkladu demokratického systému.

Bývalý Sovětský svaz měl na náš poválečný vývoj zásadní vliv, neboť jsme se stali satelitem létajícím v jeho přitažlivé dráze. A carské Rusko? To mělo vliv jen tři roky, neboť Československo vzniklo v roce 1918, měsíc před oficiálním koncem 1. světové války, a SSSR vzniklo v roce 1922. A to už je dějepis, který se hodí i při facebookových diskuzích.