Málokterý článek Deníku o cizincích v Česku se obejde bez xenofobních komentářů. Pořád by je někdo chtěl posílat zpět. Ale obejdeme se my ještě bez pracovních sil z východu? Asi ne.

Jaroslav BalvínZdroj: Deník/Karel PechAno, lidé odjinud jsou jiní než my. Ale pokud si to tu jen odmakají a pak si jdou za svými, vlastně nás to tak trápit nemusí, ne? Větší potíž pochopitelně je, když své děti dají do našich školek, a starejte se.

Mateřinky ale můžou žádat k dětem cizinců o pedagogické asistenty a pomoc s integrací nabízí i vnitro. Podle odborníků z ústecké Poradny pro integraci však ani obce, ani školní zařízení v kraji o vyčleněné peníze skoro nežádají: prý za moc administrativy málo peněz…

Potěšující je, že první vlaštovky barikádu z úředních lejster prorazily. Mateřská škola Litoměřice má asistenty pedagoga pro mongolské děti hned ve dvou zařízeních. A teď požádala o dotaci k integrování mongolských dětí a žáků Roudnice nad Labem.

Už bylo načase. Jen Adient zaměstnává 170 Mongolů, kteří mají v roudnických školách nebo školkách kolem 40 dětí. Ty často nezvládají ani základní komunikaci v češtině.

Město žádá o peníze na asistenty pedagoga, tlumočníka, tábor i přípravu česko-mongolské publikace. O tom, jestli radnice víc než milion a půl získá, bude jasno možná už koncem března.

Žádost Roudnických má velkou šanci na úspěch minimálně díky slabé konkurenci. Informace ministerstva vnitra potvrzují zkušenosti ústecké Poradny pro integraci: žádná tlačenka před Hamáčkovými branami na Letné nebyla.

V řádném termínu rezortu zaslalo žádost o dotaci na integraci cizinců pouze 16 měst a městských částí z celé země. Z Ústeckého kraje jen Roudnice.

Tak hodně štěstí! S poznámkou pro ty, kterým pomoc cizincům vadí: ano, benefit z toho budou mít trochu oni. Ale hlavně my.