Dva a půl roku vězení s odkladem na 3,5 roku. Tak zní zatím ještě nepravomocný rozsudek, který padl 29. dubna u okresního soudu v jihočeských Strakonicích. Nebylo by to na tom samo osobě nic zvláštního, pokud by se nejednalo o historicky první rozsudek, kdy byl v naší republice někdo odsouzen za trávení dravců žijících ve volné přírodě.

U muže, který měl před dvěma lety otrávit dva orly mořské a dva krkavce velké, se při domovní prohlídce našly přípravky s karbofuranem a endrinem. A právě těmito nelegálními jedy byli uvedení opeřenci zahubeni.

Podobné případy travičství se nevyhýbají ani Litoměřicku. Naposledy tu členové České společnosti ornitologické nalezli bez známek života kriticky ohroženého luňáka červeného. Nedaleko něj objevili také mrtvou káni lesní a dvě kuny. Všechna zvířata jevila typické příznaky otravy. Travič řádil v okrese i předloni v únoru, kdy za ním zůstala otrávená káně lesní a liška. Velmi rozsáhlý případ se na Litoměřicku udál před devíti lety u Radešína. Mrtvých a vzácných dravců tu bylo nalezeno na několik desítek.

Odsouzení muže z jihu Čech je tak pouze kapkou v moři, ale zároveň první vlaštovkou k tomu, aby takové skutky byly snadněji objasňovány a zároveň se staly společensky neakceptovatelnými.