Litoměřice, krásné historické město, které láká turisty na množství památek a atraktivit. Ty, když přijedou do Litoměřic vlakem, však hned po vystoupení čeká malý „šok“, a tím jsou všudypřítomní bezdomovci a drogově závislí. Postávají nebo posedávají na peróně, při horším počasí okupují nádražní halu, klidně si rozbalí spacák na vstupních schodech do nádraží a žebrají . Věty „hele kámo nemáš cígo“ nebo drobné jsou na denním pořádku. Neobtěžuje to jen turisty, ale i ty, kteří každý den dojíždějí do práce nebo do školy. Ulice Dlouhá vedoucí od nádraží na historické náměstí se dá bez nadsázky nazvat „ulicí hanby“. Na necelých 400 metrech je totiž dalších 4 – 5 míst, kde se lidé bez domova shlukují. Pro město s image turistického cíle to není dobrá vizitka a policie nic neřeší.

Litoměřice se prezentují jako sociální město a pravdou je, že organizací pracujících s lidmi v nouzi je zde nemálo. Kde je tedy problém? Ve špatném terénním programu nebo v tom, že problém nechce město vidět? Vedení města ho ale vidí. Od roku 2016 platí v Litoměřicích vyhláška zakazující žebrání, která přesně stanovuje místa, kde je tato činnost zakázaná. Jedná se o území památkové rezervace, na autobusovém nádraží a vlakovém nádraží Litoměřice - město. Začátkem letošního roku dokonce město tuto vyhlášku novelizovalo. Dalo by se říct, že je to krok správným směrem, kdyby … Kdyby tato vyhláška nebyla poněkud bezzubá.

Podle Michaely Bubeníčkové, referentky komunikace Městského úřadu sice: „Městská policie řeší porušování vyhlášky upravující zakazující žebrání průběžně, a to domluvou a vykázáním dotyčného z místa,“ problém ovšem je že: „ Tyto osoby se však vrací po určité době zpět, jde proto o těžce řešitelný a opakující se problém“ a dodává, že Městský úřad řešil jeden přestupek týkající se žebrání v roce 2017, dotyčná osoba byla sankciována. Problém, který je vidět, děje se každý den a byl od roku 2016 řešen jen jednou? Má potom taková vyhláška smysl? Nemá! Je to jen kus papíru.

Lidé, jedoucí po osmi, a leckdy i více hodinové šichtě z práce se jen chtějí dostat v klidu domů a odpočinout si. To jim však individua nevábně vonící a často pod vlivem alkoholu neumožňují. Nezajímá je, jak je to velký a neřešitelný problém. Zaměstnanci bezpečnostní agentury, kterou si České dráhy najímají, umí tak maximálně napomínat puberťáky za cigaretu zapálenou na kraji nástupiště.

V Litoměřicích platí obecně závazná vyhláška a funguje zde Městská policie a ta má konat. Má být na nádraží klidně několikrát denně a tyto osoby vykázat. Pokud zjistí porušení vyhlášky má se s dotyčným problém řešit přestupkovým řízení. Domluva evidentně nefunguje. Kde se nebojí trestu, tam se totiž nebojí porušování pravidel.