Ve velkých městech se pořádaly proti jejich nošení protesty a sociální sítě zaplavily příspěvky, kde si lidé radí, jak ústenky upravit, aby přes ně mohli lépe dýchat, ale zároveň splňovali nařízení o povinnosti mít ústa a nos zakrytá.

Můžeme tak vidět roušky ušité ze síťoviny, z krajky a dokonce i ze záclon. U těch klasických chirurgických si zase řada domácích kutilů odpárává vnitřní bílou vrstvu. Pravdou je, že se jejich nositelům opravdu lépe dýchá a šichtu v práci zvládnou bez mdlob. Pravý účel však takové ústenky zcela pozbývají. I když rouška není samospásná, je společně s nezbytnou hygienou a zdravou životosprávou, jediným preventivním opatřením, které v tuto chvíli v boji s covidem máme.

Vzhledem k razanci, s jakou se v posledních dnech virus mezi lidmi šíří, a jen na Litoměřicku přibylo v druhé polovině minulého týdne zhruba třicet nových případů, by měla být čistá a funkční ústenka ve společnosti samozřejmostí. Zda se jejich znovuzavedení ukáže jako dobrý krok, uvidíme do měsíce na aktuálních statistikách.