Od loňského jara, kdy u nás epidemie vypukla, se k ní upínají všechny naděje. Očkování proti zákeřnému viru je také předmětem mnoha diskuzí. Společnost se však polarizovala i v této otázce.

V nedávném průzkumu agentury Median vakcinaci proti covidu odmítlo 47 procent dotázaných. Přitom odborníci říkají, že pokud chceme virus porazit, je nutné proočkovat minimálně 70 procent populace. V opačném případě nás může čekat další rok ve znamení zbytečných úmrtí, dalších bankrotů živnostníků, doma izolovaných dětí na distanční výuce, osamělých seniorů zavřených bez možnosti návštěv v domovech, vyčerpaných zdravotníků na pokraji sil a další tvrdé lockdowny.

Zámek v Ploskovicích
FOTO: Zámek v Ploskovicích je zase krásnější. Východní křídlo má novou fasádu

K nechuti k očkování vede spousty lidí, kteří ho odmítají, strach a malá informovanost. Přispívají k ní i různé nepravdy a polopravdy, které se na sociálních sítích šíří rychleji, než samotný covid mezi lidmi. Chybí zatím osvěta i motivace, která by strach z vakcíny překonala.

Dobrým příkladem může být i samotný čaroděj Gandalf. Tedy jeho představitel z filmových sérií Hobit a Pán prstenů – 81letý britský herec Ian McKellen, který už očkování ve zdraví před Vánocemi v londýnské nemocnici absolvoval.