Přihlášení členové Deník Klubu čtou vše bez omezení.
Chci předplatné
ZMĚNIT REGION
Zavřít mapu

Jana Švecová

Redaktorka

Deník / Petr Zbranek

Spisovatelkou jsem se sice nestala, i když jsem své první pracovní zkušenosti sbírala právě mezi knihami v antikvariátu, ale po roce 1989 a změnami, které přišly, přišlo i mě, že novinář nemusí být nutně jen sluhou režimu a s odvahou neznalého jsem se vydala na svou životní cestu. A objevila, že člověk nutně nemusí spřádat fantazie v knihách, protože život mu jich nabízí nepřeberně.

archiv Jany Švecové

Na práci novináře je nesmírně vzrušující objevovat právě příběhy nikoliv těch slavných, ale naopak zdánlivě bezejmenných lidí, nad jejichž osudy člověk občas zalapá po dechu, smekne a nebo se poučí. A především – může je předat dál, aby se staly poučením a přínosem i pro ostatní. Naplňuje mě, když náhodou na nějaké akci potkám starého pána, a jen tak mimochodem se dozvím že jako sedmnáctiletý  kluk plný snů, odešel bojovat  partyzány, protože jinak by musel narukovat do německé armády. A já tenhle příběh, který by zapadl, mohu předat dál. 

Deník / Petr Zbranek

Za svůj profesní život jsem takových lidí potkala nesčetně. A to prosím – jen v našem kraji. Lidí, kteří něco dokázali, kteří se uměli porvat s nepřízní osudu, jako třeba přemožitelka kanálu La Manche, která jako dítě přišla kvůli rakovině o nohu, což jí nezabránilo odvážně se pustit do studených vln Atlantiku. Měla jsem i to štěstí, že jsem mohla zblízka poznat i některé velikány české žurnalistiky, mezi nimiž stavím na svůj soukromý piedestal třeba Jana Petránka.

archiv Jany Švecové

Že poznávám lékaře, kteří v krajské nemocnici prošlapávají cestu velké vědě, aniž by to jejich okolí nějak zaznamenalo. Jako třeba traumatolog Richard Lukáš, který stál u zrodu českých spinálních jednotek a  přesvědčil ostatní lékaře, u nás i v zahraničí, že i člověk s poraněnou míchou, se díky jím propracované metodice může znovu postavit na nohy. Že jsem se při jednom závodě mohla potkat s panem doktorem Pafkem, nestorem plicní chirurgie...

Deník / Petr Zbranek

Takových vzácných setkání bylo mnoho a těším se na další. Potvrdili mi totiž jednu zkušenost – čím větší je člověk osobnost, tím méně okázalosti v sobě nosí a naopak jeho nejdůležitějšími vlastnostmi jsou pracovitost a skromnost. Možná to může znít jako klišé, jsou ale pravdy, které bychom neměli brát jen jako slovní obrat, ale zamyslet se nad jejich obsahem. Snad k tomu moje malé novinářské příběhy pomáhají přispět.

< Předchozí
1 z 5
Další >

Nejnovější články redaktora:


Napište zprávu redaktorovi:

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas se Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

Seznamte se s šéfredaktory Deníků severních Čech:

Prozkoumejte jiný region ČR: