Předchozí
1 z 5
Další

Jana MatouškováZdroj: archiv J. Matouškové

S adrenalinovým hobby začala Jana Matoušková teprve před šesti lety. „Přivedl mě k tomu tehdejší přítel, který se lezení věnoval celý život,“ vzpomíná Jana, pro kterou se lezení postupně stalo životní vášní. „Nemohu se však porovnávat s kamarády zkušenými lezci. Já lezu jako takzvaný druholezec, takže mě vždy někdo jistí,“ říká s tím, že jako prvolezec stoupá jen na místech, která už dobře zná.

Jana MatouškováZdroj: archiv J. Matouškové

„U nás v Čechách jsou lezecké cesty totiž hůře zajištěné, proto tu také neleze tak velké množství lidí. Naproti tomu v cizině, zejména na vápencových skalách, jsou cesty velmi dobře zajištěné.  Borháky, nýty nebo kruhy, za které se lezec jistí, jsou tam umístěny dostatečně blízko sebe i nízko nad zemí. U nás na pískovci je první kruh třeba až ve dvanácti metrech,“ vysvětluje.

Jana MatouškováZdroj: archiv J. Matouškové

Se současným přítelem Jirkou vyráží do skal každý víkend od jara do podzimu. V zimě, kdy se venku lézt nedá, jezdí na umělou Hudy stěnu do Ústí nad Labem. Velkým zážitkem byly pro Janu lezecké oblasti v zahraničí. Konkrétně na pobřežích Sardinie a Španělska, kde lezla po vápencových skalách. Na Tenerife si zase vyzkoušela cesty po sopečných tufech.

Jana MatouškováZdroj: archiv J. Matouškové

Doma má svá oblíbená místa například v Tisé, Ostrově, Rájci a na Bořni. Nedávno si vyzkoušela lezení na vápenci také ve Svatém Janu pod Skalou. Lezení do jinak nepřístupné jeskyně, tam bylo pro Janu až mystickým zážitkem. 

Jana MatouškováZdroj: archiv J. Matouškové

„Společný pobyt v přírodě s přítelem a lezení po skále pro mě znamená naprostý relax, uvolnění a vášeň. Miluji aktivní odpočinek a tohle mi přináší maximální uspokojení,“ uzavírá.