71letý autor v ní představí svět lidí bez domova. Bezprostředně po vernisáži naplánované na tento pátek od půl páté odpoledne, na které autor přislíbil účast, zhlédnou zájemci unikátní dokument „Na tělo“. Film, který měl nedávno úspěšnou premiéru v Olomouci, natočila režisérka Libuše Rudinská jako sondu do života fotografa. Dostat se mu pod kůži, ba přímo ‚na tělo‘, ji  umožnilo dlouholeté přátelství, byla kdysi Štreitovou studentkou na FAMU. Na filmu pracovala tři roky. Původně jej zamýšlela jako poctu k autorovým sedmdesátinám.

Téma, příprava i komunikace s protagonistou ji však přerostly a tak ze zamýšleného dokumentu se nakonec stal mnohem intimnější pohled do "obyčejného světa neobyčejného muže", do jeho vztahů s blízkými lidmi i okolím, přiznává Rudinská. Podle ní je Štreitův příběh silný i tím, čím si fotograf prošel a jak žil. „Vznikly situace, kdy na sebe člověk řekne věci, které by normálně neřekl," dodává k filmu sám Štreit. 

Fotografický soubor, jehož tématem jsou lidé bez domova, vznikal v letech v letech 2013-16. Štreit ‚lidem z ulice‘ rozumí, během mnoha let, co se věnuje sociálnímu dokumentu, si získal jejich důvěru. Jde ale o víc než jen o citlivě pojatý sociální dokument. Jak o něm už dřív uvedl Jiří Siostrzonek z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity, je to emocionálně silné, ale zároveň tiché vyprávění na samé hranici slyšitelnosti. Skrytá morální výzva, která vyznívá nenásilně a přirozeně lidsky. 

Jindřich Štreit připravil během svého života více než 1200 autorských výstav, vydal 35 knih, mnoho dalších publikací a katalogů. Účastnil se řady dokumentárních projektů po celém světě. Je zastoupen v nejvýznamnějších sbírkách u nás i v zahraničí. A stále ještě se podílí na výchově mladých fotografů jako pedagog na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity.

Miroslav Zimmer