Po vzoru zlatého věku opery se již zkraje druhého srpnového víkendu, tedy 12. srpna 2011 od 21.00 hodin, uskuteční v zámku v Ploskovicích na Litoměřicku skutečně velkolepé a příkladně klasické představení světově proslulé opery Nabucco legendárního italského hudebního skladatele Giuseppe Verdiho.

V tomto případě se jedná o unikátní operní projekt pod širým nebem tzv. open-air, který se odehraje na jednom z nejkrásnějších zámků Ústeckého kraje v rámci akce Klasika pod hvězdami. Ta letos prožije 2. ročník, jejím prostřednictvím se, tak jako třeba na Sychrově, přenese Nabucco ještě na další přírodní scény vybraných zámků.

Dílo, jež zachránilo kariéru génia
Že výběr padl právě na operu Nabucco z pera operního génia? To jistě není náhodou. Jedná se totiž o dílo, které je nejen ve svém žánru už od premiéry – a tedy déle než 150 let – nepřetržitě obdivováno znalci opery i lidmi, kteří s ní běžně nepřichází do styku.

Název opery, kterou Verdi zkomponoval v roce 1842, vznikl zkrácením jména biblické postavy krále Nabuchodonosora II.

Ke zrození operní klasiky se navíc váže zajímavý osud, jenž byl naprosto stěžejní pro další uměleckou dráhu skladatele. Po neúspěchu své předcházející druhé opery Jeden den králem byl Verdi připraven ukončit svou kariéru skladatele. Libreto Nabucca mu tenkrát bylo v podstatě vnuceno. Studoval jej dokonce proti své vůli, ale postupně ho zaujalo natolik, že se rozhodl k jeho realizaci. Výsledkem byl obrovský úspěch díla, který současně Verdiho přiměl zůstat na dráze operního skladatele.

Právě opera Nabucco založila jeho pozdější hvězdný a trvalý věhlas. Kromě jiného i proto, že způsobem, s jakým zde ke své tvorbě přistoupil, se – ať vědomě či nepřímo – protnul s tehdejšími bouřlivými událostmi v rodné Itálii.

Na biblický námět vytvořil velmi aktuální a současně sugestivní dílo. V libretu ho nejprve zaujal začátek žalmu 136 „Va, pensiero, sull'ali dorate“ (Leť, myšlenko, na zlatých křídlech…) a inspiroval ho ke spontánní kompozici sboru, jehož plamenná melodie i rytmus z něj učinily osvobozeneckou píseň zpívanou poté po celé Itálii. Operu pak dokončil během několika týdnů.

Vášnivá hudba díla, pojednávající o osvobození Židů z babylonského zajetí, plně korespondovala s náladou obyvatelstva, zaujatého touhou po osvobození z rakousko-habsburské moci a sjednocení celé Itálie.

Libretista s pověstí spiklence
V tomto stěžejním bodě však je určitě nutno zmínit také autora libreta – dnes už poněkud polozapomenutého Temistocle Solera. Tento italský libretista a skladatel má totiž právě na podnícení vlastenectví v kontextu s dnes už klasickým hudebním dílem vpravdě lví podíl.

Třebaže mezi lety 1840 – 1845 složil sám hned čtyři opery, příliš pozornosti si jimi nevysloužil. Svou uměleckou dráhu však Solera začínal jako velmi mladý básník a romanopisec, jenž se později angažoval v politice a pracoval také v novinách.

Lze směle tvrdit, že tyto jeho dispozice – ostatně připomeňme, že to byl právě jeho text, který Giuseppe Verdiho zaujal – podtrhly celkové vyznění Nabucca.

Na rozdíl od Verdiho, který zůstal věrný hudební tvorbě a  postupem let se stal jednou z nejvlivnějších a nejbohatších osobností italské společnosti, ale i politiky, Solero paradoxně svůj talent ve svých politických aktivitách utopil. Jeden čas si dokonce vysloužil označení spiklence a nakonec zesnul v chudobě.

Exotická výprava, ohňostroj i hvězdy
Dílo spjaté s pozoruhodnými osudy svých autorů si 12. srpna od 21.00 hodin v italském originále můžete užít v romantickém prostředí zámeckých zahrad Ploskovic s velkým stočlenným sborem.

Krom řady netradičních scénických prvků, jako jsou například již zmíněná živá zvířata, nebude chybět ani závěrečný ohňostroj. Samozřejmostí je pak bohatá výprava i vynikající nazvučení a pochopitelně také špičkoví operní umělci našich předních operních scén. V titulní roli Nabucca se představí Jakub Kettner, sólista Moravského divadla Olomouc, který v roce 2003 hostoval v Národním divadle (ND) v Praze v opeře Kráska a zvíře. Je to jedna z nejpozoruhodnějších osobností propojující rockovou a vážnou hudbu Philipa Glasse. Rovněž vytvořil v Divadle J. K. Tyla v Plzni roli Figara v Lazebníku sevillském (2008).

Po boku Jakuba Kettnera se pak role intrikářské uchvatitelky trůnu Abigail zhostí severočeskému opernímu publiku dobře známá Liana Sass, hostující sólistka předních českých operních scén včetně Severočeského divadla opery a baletu v Ústí. Na scéně ND v Praze pro změnu vystoupila v titulní roli Janáčkovy Lišky Bystroušky. Mezi nově nastudované role patří Leonora ve Verdiho Il Trovatore (Trubadúr) a roli Abigail nastudovala speciálně pro letošní Klasiku pod hvězdami.

Bohatý raut a setkání se sólisty
Premiéra open air Nabucca v rámci projektu Klasika pod hvězdami se odehrála již 22. července 2011 na zámku Štiřín. Krom ploskovického představení se během srpna představí ještě v pěkném prostředí zámků Kynžvart, Loučeň a také Lednice.

Tak, jak je to dnes běžné, je opera uváděna v italském originále. Její obsah je ale podrobně popsán v programu.

„Představení se odehraje za každého počasí,“ slibují pořadatelé. „Jeviště a herecké zázemí je totiž kryté a divákům budou nabídnuty pláštěnky,“ doplňují.

Připraveny jsou VIP prostory, ve kterých za příplatek čeká zájemce bohatý raut plus možnost setkání se sólisty opery. Vstupenky lze již koupit v prodejní síti Ticket Art či na ploskovickém zámku.