Muzejní noc 2019 láká na zajímavé programy hned na několika místech. Na své si přijdou sběratelé, děti i milovníci historie. Začíná již v 15 hodin v Dílně ručního papíru. V Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích začíná program od 17 hodin. Těšit se můžete na výtvarnou dílnu, program pro děti a na komentované přednášky k dílům naší expozice. Od 20 hodin zahraje litoměřická kapela Toska.

Do Muzejní noci svým dílkem přispěje i Letní kino Ostrov s programem Nedělejte si doma muzeum. Návštěvníci mohou do areálu letního kina přinést věci, které již doma nechtějí, ale mohou ještě jinde sloužit (knihy, desky, nářadí, hračky apod.). S dalšími návštěvníky lze vyměnit nebo jen pro někoho zanechat. Věci, které na místě zůstanou, věnuje pořadatel místním neziskovým organizacím, které je využijí pro své klienty.

Bohatý program si připravilo i Oblastní muzeum v Litoměřicích. Muzeum svůj program tematicky zastřeší aktuální výstavou Thonetky – svět ohýbaného nábytku, která navozuje atmosféru životního stylu 19. století. Malí i velcí návštěvníci si budou moci vyzkoušet znalosti z oblasti vědy a techniky ve vědomostní hře Vynálezy ve století páry a první elektřiny.

Prostřednictvím přednášky a historické módní přehlídky se seznámí s proměnami módy přelomu století. Módu za císaře pána předvede brněnský Salon 1. republiky. Po celý večer bude připravena také tvořivá dílna inspirovaná technikou vyplétání thonetek.

Na pozdní odpoledne připravila program s názvem Paměti kočičích hlav také knihovna. V Knihovně pravěku i s pamětníky nahlédneme do starých fotografií a kronik knihovny a na vlastní kůži zažijeme knihovnictví bez moderních technologií. Ve sklepeních knihovny, kde se údajně ukrývá fantom, se bude pátrat po Záhadě minulosti. Od 18 do 22 hodin bude možné vystoupat na historickou věž domu Kalich, případně absolvovat malý vědomostní kvíz. Foto: Soa Litoměřice