Vánoční strom svítí v Roudnici od nedělního odpoledne. Adventní program je tak v plném proudu. Město letos připravilo pro lidi řadu novinek.

Zámek Roudnice nad LabemVůbec poprvé se v adventním čase otevře i roudnický zámek, kde do 8. prosince probíhá prodejní výstava místních škol a neziskových organizací s názvem Pomáháme Ježíškovi. „V sobotu 8. prosince na výstavu naváže první ročník Adventních trhů. Od 9 až do 18 hodin bude pro návštěvníky otevřen řemeslný jarmark, stánky s občerstvením, s prodejem kaprů i vánočních stromků,“ popisuje ředitelka Městského kulturního zařízení Michaela Šindrbalová.

Pro děti bude připravena Čertova stezka, zvířátka ze Zooparku Zelčín a v rámci kulturního programu i dopolední představení Sváťova dividla. Mezi dalšími vystupujícími jsou i roudnické mateřské školy, Roudnický dětský sbor, skupina Koexistence s vánočním repertoárem, sbor Kouzelná flinta a zpěvačka Madia. Celé sváteční období zakončí už tradiční Silvestr nanečisto nejen pro seniory se skupinou Evergreen.

Vánoční program pro obyvatele Roudnice nad Labem si nepřipravilo jen Městské kulturní zařízení. Atmosféru Vánoc můžete nasát i v Podřipském muzeu. „V prosinci v muzeu stále probíhá výstava Každodennost před 100 lety, ve které mohou návštěvníci nahlédnout do vánočních domácností našich předků a připomenout si, jak slavili Vánoce naše babičky a dědečkové,“ láká k návštěvě muzea jeho ředitel Martin Trefný.

Pozadu nezůstává ani roudnická Galerie moderního umění. „Ráda bych pozvala návštěvníky na adventní koncert souboru Musica Florea, který se v galerii koná 13. prosince od 17 hodin. Ke slyšení budou adventní a vánoční skladby z období baroka,“ zve kurátorka Lucie Švec Kabrlová.

"Rybovka" v kostele 

Za zmínku také stojí uvedení České mše vánoční J. J. Ryby, kterou v kostele Narození Panny Marie přednese v pátek 21. prosince od 18 hodin Hudební společnost Úštěk. To je jen jeden z bodů vánočního programu, který nejen pro své farníky připravila Římskokatolická farnost v Roudnici.

Na Štědrý den bude od 10 do 16 hodin pro veřejnost otevřený kostel, kde mohou návštěvníci rozjímat, zapálit svíčku za své blízké nebo si prohlédnout klášter, starý vyřezávaný betlém, ale i živý betlémský chlívek s ovcemi. Samozřejmostí je půlnoční mše. Pro ty, kdo rádi slaví silvestr pokojně, bez hysterie, televize a výbušnin, bude 31. prosince otevřen Klášterní klub.