VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Berounský: Divadlo fotím díky baletkám

Ústí nad Labem /+PROGRAM/ - Už od roku 1991 fotí ústecký balet i operu Petr Berounský, profesionál. Muž, který léta dělal i pro Divadlo Ta Fantastika včetně Lucie Bílé a „vymyslel" krátký účes modelce Vlaďce Erbové. Jak práci v divadle v Ústí prožívá? A koho nejvíc z divadla uznává?

26.9.2013
SDÍLEJ:

Cikánské kořeny/í, Vladimír Gončarov.Foto: Petr Berounský

Do kamenného ústeckého divadla, dnes Severočeského, „to vzal" fotograf Petr Berounský přes ústecké Činoherní studio. Působil tam asi od roku 1986.

„Občas přišli, že by potřebovali něco nafotit. Když tam pak začal jako šéf Petr Poledňák, už jsem fotil vše. To byla slavná éra," vzpomíná. „Pak přišel v roce 1991 Petr Jonáš, tehdy ředitel divadla v Ústí. Když viděl mé fotky z činohry, ptal se, jestli nechci dělat balet. Tam jsou baletky a ty se fotí zásadně z podhledu. Uvidíš jim pod sukni, tvrdil. A já starej chlívák jsem mu na to skočil. Petr Jonáš je tedy strůjce mé divadelní kariéry…"

A přišla i opera

Později Petr Jonáš přemluvil fotografa i k opeře. „Ze začátku jsem si myslel, že se postaví zpěvák na jeden kraj jeviště a čtvrt hodiny tam křičí. Takže to můžu vyfotit a pak jít ještě na cigáro. Prostě zkreslené představy… A ono to ještě pokračovalo: Nafotil jsem fotky, vyvolal filmy, a volám Jonášovi: Prosím tě, co jsem to fotil za hru? To abych to mohl uložit do archivu." (smích)

„Takové tedy byly moje začátky v divadle v Ústí od roku 1991," říká. První fotil Louskáčka a Prodanou nevěstu.

Od počátku jej oslovovala hudba. „Fotím, poslouchám, zbystřím a říkám si: Vždyť já to znám! Začalo to se mnou šít, třeba Hoffmannovy povídky… Nebo v rádiu zněly árie a my už je měli naposlouchané. Tak začal vznikat můj zájem. Jenže už jsme spolu 22 let, já a dobrá hudba! To už JE vztah, a hodně silnej…"

Chvála skvělé Rity

Jedna věc jsou autoři, klasici, druhá pak sólisté divadla. „Existuje jen jeden interpret, sólista, který je v Severočeském divadle tak dlouho jako já. Tanečnice Margarita Plešková, ruská baletka, neskutečný člověk. Profesionál. Přišla asi půl roku po mně, hned mě zaujala. Dnes říkám, že ji asi jednou „budou muset zastřelit". Ona furt válcuje naše mladé holky," říká fotograf s neskrývanou fascinací. „Mám k ní i osobní vztah, i s jejím manželem jsme kamarádi. Té skvělé baletky si nesmírně vážím, je dokonalá. Není nic, co by se jí dalo vytknout."

Rita Plešková je i na pár snímcích z 15 kousků, které brzo vystaví Petr Berounský v prostorách Českého statistického úřadu v Praze. Požádala ho o to Iva Ritschelová, předsedkyně úřadu a bývalá rektorka ústecké univerzity. Na snímcích nebude chybět ani Vladimír Gončarov, ústecký tanečník a držitel prestižní Ceny Thálie 2008 za inscenaci Cikánské kořeny/í. „On je obrazově famózní," říká fotograf ze severu.

A co se mu tedy vybaví z těch dvaadvaceti let práce pro Severočeské divadlo? Na co jen tak nezapomene?

Fotograf Petr Berounský

Vzala mě Morgiana

„Jsou to jednotlivá představení, která mi utkví v hlavě a jdu na ně ještě s rodinou. A pak i na derniéru do kabiny a užiju si to naplno. Vzal mě třeba hororový balet Jessie a Morgiana. Dostal mě tak, že jsem pak ještě šel i na dvě reprízy a byl z nich hotový. Jsem zvědav, jak teď dopadnou novinky, jak se povede dětský balet Broučci. Jestli mě to vezme…" Premiéra Broučků se blíží, bude v neděli 6. října.

I hit uplynulé sezony, slavný muzikál Noc na Karlštejně, fotografa bavil. „Noc byla pěkná, zní v ní spousta hitů, které znám. Když pěvec Jaroslav Kovacs začal zpívat písničky od Matušky, bylo to tak dokonalé a sugestivní, že jsem se rozhlížel po divadle, jestli tu Waldemar opravdu není. Opravdu mě to oslovilo, ale asi to nebylo tak silné, jako jiná představení. A já nedělám rozdíl mezi baletem a operou. Když mě představení osloví, strhne, je jedno, jestli je to činohra, balet, opera nebo muzikál," vysvětluje fotograf.

V romském ghettu

Rozměr představení dodají umělci, předloni i host Monika Absolonová jako Funny Girl (Cena Thálie pro Ústí!). Důležité je i prostředí. Úspěšné taneční představení Cikánské kořeny/í, které se do ústeckého divadla vrátí, tančil balet i v romském ghettu v Ústí Předlicích. Nejchudším.

„Byl to úžasný zážitek. Dokonce si myslím, že to bylo vůbec nejlepší uvedení Cikánských kořenů, které jsem viděl," říká Berounský. „Balet tančil tam, kam inscenace patří. A já tam pod pódiem nafotil mnohem lepší scény, než před tím na jevišti divadla. V ghettu to žilo, tanečníci to tam na balkánskou muziku uměli fantasticky rozbalit. Bylo to silný, všichni jsme to cítili!"

Petr Berounský spolupracoval a dál dělá i s hudebními skupinami. Fotí rock, jazz, blues, ale díky klasické hudbě dostala jeho práce i hudební vnímání nový rozměr.

Zážitek z Mělníka

„A není to jen v divadle. Když jsem poprvé byl uprostřed Českého národního symfonického orchestru při koncertě na zámku v Mělníku, to ohromné těleso začalo hrát Mou vlast, já stál tři metry od dirigenta a díval jsem se mu do očí, bylo to neuvěřitelné! Hudba se do mě dostávala všemi póry, byl to obrovský zážitek! Z Mělníka jsem odjížděl jako v sedmém nebi, je záhada, že jsem se vůbec dostal bez nehody domů. Až tam jsme pochopil, co je to velkej ansámbl. Jak má znít, jakou má sílu!"

Fotím, co je potřeba

Petr Berounský ale nefotí jen divadlo. „Mívám to pestré. Jeden den fotím kelímky, druhý modelku, třetí Erbovou a další den kanálová víka. Jsem taková „fotografická prostitutka", kterou když si někdo zaplatí, tak mu snesu modré z nebe. Ale chystaná série snímků pro Prahu je ucelená kolekce z posledních deseti let. Má o mně říct, jak fotím divadlo," vysvětluje autor snímků. Jeden z nich tento článek i zdobí.

„Škoda, že na focení programu nebývá v Severočeském divadle tolik času. Musí mi stačit pár zkoušek, navíc někdy „nesmím" fotit některé scény, protože se třeba herec nedostavil na zkoušku kostýmu, který tedy ještě není hotový. Někdy je to opravdu těžké," říká fotograf. „Ale to já řešit nemůžu. I tak musím odvést kvalitní práci," dodává.

Co nyní uvádějí divadla

Čtvrtek 26. - neděle 29. září. Hra. Zábava

LITVÍNOV:

Docela velké divadlo
so 28. 9., 14.00: 13. Habánkova rallye. (Děti navigují rodiče v dětské auto rallye, jízdě zručnosti… Startovné 90,- Kč na osobu + velká psí konzerva pro opuštěné psy)

MOST:

Divadlo rozmanitostí
čt 26. 9., 19.00: Příliš hlučná samota
so 28. 9., 10.00: O zlaté rybce malá herna, detektivní exkurze + loutkářská herna
so 28. 9., 10.00 Bajaja

Městské divadlo
čt 26. 9., 19.00: Osudy dobrého vojáka Švejka (Malá scéna)
pá 27.9., 19.30 Komedie omylů (Soubor MD Most)
ne 29.9., 19.00: Co v detektivce nebylo (velká scéna)

ÚSTÍ NAD LABEM:

Činoherní studio v Ústí
čt 26. 9., 19.00: Klub rváčů
pá 27. 9., 19.00: Nepřítel lidu

Severočeské divadlo
pá 27. 9., 19.00: Noc na Karlštejně (muzikál Karla Svobody podle slavného film)
ne 29. 9., 15.00: O medvědu Ondřejovi (pohádka Divadla paní Jurištové)

Divadelní sál DK Ústí
čt 26. 9. ,19.30: Koncert bratří Ebenů (pořádá agentura For, vstupenky ještě jsou. A budou k mání také na místě)

DĚČÍN:

Městské divadlo
pá 27. 9., 19.00: Hřbitovní aktovky (Divadelní spolek Karel Čapek)
po 30. 9., 19.00: Holky z kalendáře (Něžná a jímavá komedie, Divadlo ABC Praha)

CHOMUTOV:

Městské divadlo
ne 29. 9., 15.00 Čarodějná pohádka (Divadýlko Mrak)

LITOMĚŘICE:

Divadlo K. H. Máchy
ne 29. 9., 15.00: Šípková Růženka (hraje Divadlo Pohádka Praha)

LOUNY:

Vrchlického divadlo
pá 27. 9., 20.00: Taneční kurzy pro mládež (TK klub Luna Louny, vstupné 50 Kč)

RUMBURK:

DK Rumburk
út 1. 10., 19.30: Na Brusel, Vávro (Divadelní soubor DK Střelnice Rumburk)

TEPLICE:

Krušnohorské divadlo
pá 27. 9, 10.00, 18.00, so 28. 9., 18.00 VIVAjump ABC + taneční divadlo (Velká taneční show ve strhujícím tempu)

ŽATEC:

Městské divadlo
Od října začne hrát. Již 5. 10. od 18.44 uvede přímý přenos Čajkovského Evžen Oněgin z Metropolitní opery v NYC

Autor: Radek Strnad

26.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montéři kovových konstrukcí Zámečník - montér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: JAKÁ NÁPLŇ PRÁCE VÁS ČEKÁ, , •Montáž výrobků zajímavých projektů – ocelové konstrukce, kryty na turbíny, ocelové komíny, potrubní systémy atd. , , JAKÉ ZNALOSTI A VLASTNOSTI BYSTE MĚLI MÍT, , •Vzdělání SOU/SOŠ, •Praxe ve výrobě nebo na montáži, •Znalost výkresové dokumentace , •Zdravotní způsobilosti práce ve výškách, , , CO VÁM MŮŽEME NABÍDNOUT, , •Pracovní směny ve 12hodinovém režimu (2 dny volno, 2 dny směna), 13. plat, •Dotované závodní stravování, příspěvek na dopravu , •Finanční odměny za loajalitu a životní jubilea, firemní společenské akce , •Možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, firemní kurzy anglického jazyka, •Přátelský kolektiv a práci v renomované společnosti ve svém oboru. Pracoviště: 2 jcp a.s. - račice, 411 08 Štětí. Informace: Veronika Řábková, +420 601 304 562. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská v hotelu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - 1směnný provoz s 12hodinovými směnami, - praxe pouze výhodou, - zodpovědnost, flexibilita, ochota pracovat, Nástup možný ihned., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo telefonicky (po - pá 8:00 - 15:00 hod.) nebo osobně Po-Pá od 8.00 - 15.00 hod. s písemným životopisem s sebou!. Pracoviště: Raeder & falge s.r.o., pracoviště hotel lev, Kostelní, č.p. 3, 410 02 Lovosice 2. Informace: Petr Kohout, +420 725 505 495. Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 20 000 Kč Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Základní znalosti ovládání PC, základní znalosti HW a sítí, samostatnost, zručnost, zodpovědnost a aktivní přístup. Praxi uvítáme, ale nevyžadujeme. Hlavní náplň práce:, Dohled nad provozem videoloterijních terminálů (VLT, Rulet apod.) , Zaměstnanecké výhody : mobilní telefon, 13. plat, variabilní pracovní doba, možnost změny pracovního poměru na dobu neurčitou. Způsob kontaktování zaměstnvatele: e-mailem.. Pracoviště: Victoria - tip, a.s., pracoviště roudnice nad labem, Žižkova, č.p. 757, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Iva Křemenáková, +420 727 943 765. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 85 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech pracovníci úklidu. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní pozice je vhodná pro ženy, čílé důchodce, invalidní důchodce a osoby zdravotně znevýhodněné. Hlavní pracovní poměr nebo brigáda. Úklid kanceláří a sociálních zařízení., Pro bližší informace volejte v Po-Pá v čase 10:00-15:00 hod. na tel. 777 046 412.. Pracoviště: Hm profis s.r.o., pracoviště mondelez lovosice, 8.května, č.p. 189, 410 02 Lovosice 2. Informace: Marie Hubačová, +420 777 046 412.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce Palachovy ulice v Litoměřicích
7

Rekonstrukce Palachovy ulice i tržnice se protáhly, ale prý spějí ke konci

Litoměřický biskup Jan Baxant

Biskup Jan Baxant: Přijmu každého, kdo se se mnou chce setkat. I Ratha

FOTO: Výzkumné centrum v Litoměřicích bude hotové na jaře

Litoměřice - Po bouracích pracích, které probíhaly v zimě v areálu bývalých Dukelských kasáren v Litoměřicích, vrcholí na místě hrubá stavba vědecko-výzkumného centra. 

Lunetic začne turné v Litvínově. Mámě zpívají už dvacet let

Litvínov - Někdejší populární kapela oslaví dvacet let hitu Máma. Na koncert můžete přijít do litvínovské Citadely.

ČFL pokračuje, Litoměřicko i Brozany hrají své duely doma

Litoměřicko - Česká fotbalová liga pokračuje v anglickém stylu. Už dnes, ve středu 19. září, je na programu předehrávané 17. kolo, Brozany i Litoměřicko hrají doma.

Nový Týdeník Litoměřicko: O nebezpečné chřipce v Česku a životě v daleké Zambii

Litoměřicko - Právě vyšlo nejnovější číslo Týdeníku Litoměřicko. Podívejte se, co tentokrát nabízí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT