VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Berounský: Divadlo fotím díky baletkám

Ústí nad Labem /+PROGRAM/ - Už od roku 1991 fotí ústecký balet i operu Petr Berounský, profesionál. Muž, který léta dělal i pro Divadlo Ta Fantastika včetně Lucie Bílé a „vymyslel" krátký účes modelce Vlaďce Erbové. Jak práci v divadle v Ústí prožívá? A koho nejvíc z divadla uznává?

26.9.2013
SDÍLEJ:

Cikánské kořeny/í, Vladimír Gončarov.Foto: Petr Berounský

Do kamenného ústeckého divadla, dnes Severočeského, „to vzal" fotograf Petr Berounský přes ústecké Činoherní studio. Působil tam asi od roku 1986.

„Občas přišli, že by potřebovali něco nafotit. Když tam pak začal jako šéf Petr Poledňák, už jsem fotil vše. To byla slavná éra," vzpomíná. „Pak přišel v roce 1991 Petr Jonáš, tehdy ředitel divadla v Ústí. Když viděl mé fotky z činohry, ptal se, jestli nechci dělat balet. Tam jsou baletky a ty se fotí zásadně z podhledu. Uvidíš jim pod sukni, tvrdil. A já starej chlívák jsem mu na to skočil. Petr Jonáš je tedy strůjce mé divadelní kariéry…"

A přišla i opera

Později Petr Jonáš přemluvil fotografa i k opeře. „Ze začátku jsem si myslel, že se postaví zpěvák na jeden kraj jeviště a čtvrt hodiny tam křičí. Takže to můžu vyfotit a pak jít ještě na cigáro. Prostě zkreslené představy… A ono to ještě pokračovalo: Nafotil jsem fotky, vyvolal filmy, a volám Jonášovi: Prosím tě, co jsem to fotil za hru? To abych to mohl uložit do archivu." (smích)

„Takové tedy byly moje začátky v divadle v Ústí od roku 1991," říká. První fotil Louskáčka a Prodanou nevěstu.

Od počátku jej oslovovala hudba. „Fotím, poslouchám, zbystřím a říkám si: Vždyť já to znám! Začalo to se mnou šít, třeba Hoffmannovy povídky… Nebo v rádiu zněly árie a my už je měli naposlouchané. Tak začal vznikat můj zájem. Jenže už jsme spolu 22 let, já a dobrá hudba! To už JE vztah, a hodně silnej…"

Chvála skvělé Rity

Jedna věc jsou autoři, klasici, druhá pak sólisté divadla. „Existuje jen jeden interpret, sólista, který je v Severočeském divadle tak dlouho jako já. Tanečnice Margarita Plešková, ruská baletka, neskutečný člověk. Profesionál. Přišla asi půl roku po mně, hned mě zaujala. Dnes říkám, že ji asi jednou „budou muset zastřelit". Ona furt válcuje naše mladé holky," říká fotograf s neskrývanou fascinací. „Mám k ní i osobní vztah, i s jejím manželem jsme kamarádi. Té skvělé baletky si nesmírně vážím, je dokonalá. Není nic, co by se jí dalo vytknout."

Rita Plešková je i na pár snímcích z 15 kousků, které brzo vystaví Petr Berounský v prostorách Českého statistického úřadu v Praze. Požádala ho o to Iva Ritschelová, předsedkyně úřadu a bývalá rektorka ústecké univerzity. Na snímcích nebude chybět ani Vladimír Gončarov, ústecký tanečník a držitel prestižní Ceny Thálie 2008 za inscenaci Cikánské kořeny/í. „On je obrazově famózní," říká fotograf ze severu.

A co se mu tedy vybaví z těch dvaadvaceti let práce pro Severočeské divadlo? Na co jen tak nezapomene?

Fotograf Petr Berounský

Vzala mě Morgiana

„Jsou to jednotlivá představení, která mi utkví v hlavě a jdu na ně ještě s rodinou. A pak i na derniéru do kabiny a užiju si to naplno. Vzal mě třeba hororový balet Jessie a Morgiana. Dostal mě tak, že jsem pak ještě šel i na dvě reprízy a byl z nich hotový. Jsem zvědav, jak teď dopadnou novinky, jak se povede dětský balet Broučci. Jestli mě to vezme…" Premiéra Broučků se blíží, bude v neděli 6. října.

I hit uplynulé sezony, slavný muzikál Noc na Karlštejně, fotografa bavil. „Noc byla pěkná, zní v ní spousta hitů, které znám. Když pěvec Jaroslav Kovacs začal zpívat písničky od Matušky, bylo to tak dokonalé a sugestivní, že jsem se rozhlížel po divadle, jestli tu Waldemar opravdu není. Opravdu mě to oslovilo, ale asi to nebylo tak silné, jako jiná představení. A já nedělám rozdíl mezi baletem a operou. Když mě představení osloví, strhne, je jedno, jestli je to činohra, balet, opera nebo muzikál," vysvětluje fotograf.

V romském ghettu

Rozměr představení dodají umělci, předloni i host Monika Absolonová jako Funny Girl (Cena Thálie pro Ústí!). Důležité je i prostředí. Úspěšné taneční představení Cikánské kořeny/í, které se do ústeckého divadla vrátí, tančil balet i v romském ghettu v Ústí Předlicích. Nejchudším.

„Byl to úžasný zážitek. Dokonce si myslím, že to bylo vůbec nejlepší uvedení Cikánských kořenů, které jsem viděl," říká Berounský. „Balet tančil tam, kam inscenace patří. A já tam pod pódiem nafotil mnohem lepší scény, než před tím na jevišti divadla. V ghettu to žilo, tanečníci to tam na balkánskou muziku uměli fantasticky rozbalit. Bylo to silný, všichni jsme to cítili!"

Petr Berounský spolupracoval a dál dělá i s hudebními skupinami. Fotí rock, jazz, blues, ale díky klasické hudbě dostala jeho práce i hudební vnímání nový rozměr.

Zážitek z Mělníka

„A není to jen v divadle. Když jsem poprvé byl uprostřed Českého národního symfonického orchestru při koncertě na zámku v Mělníku, to ohromné těleso začalo hrát Mou vlast, já stál tři metry od dirigenta a díval jsem se mu do očí, bylo to neuvěřitelné! Hudba se do mě dostávala všemi póry, byl to obrovský zážitek! Z Mělníka jsem odjížděl jako v sedmém nebi, je záhada, že jsem se vůbec dostal bez nehody domů. Až tam jsme pochopil, co je to velkej ansámbl. Jak má znít, jakou má sílu!"

Fotím, co je potřeba

Petr Berounský ale nefotí jen divadlo. „Mívám to pestré. Jeden den fotím kelímky, druhý modelku, třetí Erbovou a další den kanálová víka. Jsem taková „fotografická prostitutka", kterou když si někdo zaplatí, tak mu snesu modré z nebe. Ale chystaná série snímků pro Prahu je ucelená kolekce z posledních deseti let. Má o mně říct, jak fotím divadlo," vysvětluje autor snímků. Jeden z nich tento článek i zdobí.

„Škoda, že na focení programu nebývá v Severočeském divadle tolik času. Musí mi stačit pár zkoušek, navíc někdy „nesmím" fotit některé scény, protože se třeba herec nedostavil na zkoušku kostýmu, který tedy ještě není hotový. Někdy je to opravdu těžké," říká fotograf. „Ale to já řešit nemůžu. I tak musím odvést kvalitní práci," dodává.

Co nyní uvádějí divadla

Čtvrtek 26. - neděle 29. září. Hra. Zábava

LITVÍNOV:

Docela velké divadlo
so 28. 9., 14.00: 13. Habánkova rallye. (Děti navigují rodiče v dětské auto rallye, jízdě zručnosti… Startovné 90,- Kč na osobu + velká psí konzerva pro opuštěné psy)

MOST:

Divadlo rozmanitostí
čt 26. 9., 19.00: Příliš hlučná samota
so 28. 9., 10.00: O zlaté rybce malá herna, detektivní exkurze + loutkářská herna
so 28. 9., 10.00 Bajaja

Městské divadlo
čt 26. 9., 19.00: Osudy dobrého vojáka Švejka (Malá scéna)
pá 27.9., 19.30 Komedie omylů (Soubor MD Most)
ne 29.9., 19.00: Co v detektivce nebylo (velká scéna)

ÚSTÍ NAD LABEM:

Činoherní studio v Ústí
čt 26. 9., 19.00: Klub rváčů
pá 27. 9., 19.00: Nepřítel lidu

Severočeské divadlo
pá 27. 9., 19.00: Noc na Karlštejně (muzikál Karla Svobody podle slavného film)
ne 29. 9., 15.00: O medvědu Ondřejovi (pohádka Divadla paní Jurištové)

Divadelní sál DK Ústí
čt 26. 9. ,19.30: Koncert bratří Ebenů (pořádá agentura For, vstupenky ještě jsou. A budou k mání také na místě)

DĚČÍN:

Městské divadlo
pá 27. 9., 19.00: Hřbitovní aktovky (Divadelní spolek Karel Čapek)
po 30. 9., 19.00: Holky z kalendáře (Něžná a jímavá komedie, Divadlo ABC Praha)

CHOMUTOV:

Městské divadlo
ne 29. 9., 15.00 Čarodějná pohádka (Divadýlko Mrak)

LITOMĚŘICE:

Divadlo K. H. Máchy
ne 29. 9., 15.00: Šípková Růženka (hraje Divadlo Pohádka Praha)

LOUNY:

Vrchlického divadlo
pá 27. 9., 20.00: Taneční kurzy pro mládež (TK klub Luna Louny, vstupné 50 Kč)

RUMBURK:

DK Rumburk
út 1. 10., 19.30: Na Brusel, Vávro (Divadelní soubor DK Střelnice Rumburk)

TEPLICE:

Krušnohorské divadlo
pá 27. 9, 10.00, 18.00, so 28. 9., 18.00 VIVAjump ABC + taneční divadlo (Velká taneční show ve strhujícím tempu)

ŽATEC:

Městské divadlo
Od října začne hrát. Již 5. 10. od 18.44 uvede přímý přenos Čajkovského Evžen Oněgin z Metropolitní opery v NYC

Autor: Radek Strnad

26.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 700 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci asistent (ka) pro vedení administrativy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Podřipské muzeum, Roudnice nad Labem, Náměstí Jana z Dražic 101, Nástup: 1. 6. 2018, Požadavky na výkon práce:, - středoškolské vzdělání nebo vyšší odborné, - schopnost samostatného vedení ekonomické agendy , - schopnost samostatné a precizní administrativní práce, - základní orientace v oblasti muzejní praxe výhodou, - komunikativnost a organizační schopnosti, asertivita, flexibilita, společenské vystupování, - výborná znalost práce na PC, zejména programů word a excell, - trestní bezúhonnost, ŘP sk. B, komunikativnost, asertivita, trestní bezúhonnost, ochota podílet se na muzejní práci - pomoc při: instalaci výstav (několikrát ročně), programech pro veřejnost, praxe v kulturní instituci výhodou, pracovní doba říjen - květen 8 - 16h, červen - září 8 - 16.30h, ve výjimečných případech práce přesčas. , Nabízíme:, - výše platu se bude odvíjet od dosaženého vzdělání a doby praxe , - úvazek 0,8, - stabilitu příspěvkové organizace, - zázemí kulturní instituce , - pracovní poměr na dobu určitou (výhledově možnost získání pracovního poměru na dobu neurčitou), legitimace AMG - vstup do státních muzeí a galerií zdarma , Přihláška musí obsahovat:, - jméno, příjmení a titul uchazeče, - motivační dopis, - strukturovaný profesní životopis, - telefonické a e-mailové spojení na uchazeče, Nabídky zasílejte do 15.5. 2018 na e-mail: podripskemuzuem@seznam.cz. Pracoviště: Podřipské muzeum, Náměstí Jana z Dražic, č.p. 101, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Ilona Trefná, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla dělník výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Glazura s.r.o. se sídlem v Roudnici nad Labem byla založena v roce 1925 a v roce 2003 se stala součástí Torrecid Group. Díky zázemí této úspěšné mezinárodní skupiny a její obchodní strategii se Glazura s.r.o. stala lídrem na trzích střední a východní Evropy., , Torrecid Group je globalizovaná nadnárodní obchodní skupina založena v roce 1963, která se zabývá poskytováním produktů, služeb, komplexních řešení a budoucích trendů v keramickém a sklářském průmyslu. Tato skupina má pobočky ve 26 zemích po celém světě se zákazníky ve více než 120 zemích světa a neustále roste. Každým rokem otevíráme jednu nebo dvě nové pobočky ve světě., , Hledáme nového člena do týmu dělníků výroby., Pracovník ve výrobě se po tréninkovém programu (za cca 2 měsíce) podílí na obsluze výrobního zařízení v daném úseku. , Tato práce je vhodná i pro absolventy bez pracovních zkušeností., , POŽADUJEME:, - minimálně vzdělání s výučním listem , - manuální zručnost, - spolehlivost, zodpovědnost, , Proč pracovat právě u nás?, - jsme mezinárodní společnost, - jsme světoví lídři udávající trendy v keramickém a sklářském průmyslu, - nabízíme zajímavou a různorodou pracovní náplň, - u nás máte možnost se dále rozvíjet (jazykové kurzy, odborné vzdělávání) , - možnost kariérního růstu, - další benefity (příspěvek na stravování, zvýhodněný mobilní tarif pro rodinné příslušníky, flexipassy…), - pro nové zaměstnance máme připravený zaškolovací program, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, dovolená navíc, zvýhodněný mobilní tarif pro rodinné příslušníky, flexipassy, roční odměna, firemní akce, Způsob kontaktování zaměstnavatele: e-mailem. Pracoviště: Glazura s.r.o., Roudnická, č.p. 122, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Jan Šindrbal, +420 416 809 746.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 86 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný, vrátný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , - ostraha objektu , - kontrola vstupů a vjezdů do objektů - pochůzková činnost - zápisy do evidenčních knih , - směnný provoz Požadujeme: , - čistý trestní rejstřík , - spolehlivost a flexibilitu - certifikát strážný č.68-008-E výhodou, ne podmínkou , - vyhrazeno pro OZP( vymezená chráněná pracovní místa) , Nabízíme: , -pracovní poměr na dobu určitou s možností prodlužování - zázemí stabilní firmy - odměny pro vynikající pracovníky - možnost získání certifikátu strážný č. 68 , - možnost kratšího úvazku , Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo telefonicky 7:00 - 16:30 hod.. Pracoviště: Oko 69 - pracoviště doksany, 411 82 Doksany. Informace: Milan Mišovič, +420 773 225 714.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 14 900 Kč

Svářeči svářeč kovů a páječ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: místo výkonu práce: loděnice Lhotka nad Labem, Lhotka nad Labem č.p. 86, 410 02 Lovosice 2 a Račice, 411 08 Štětí., - vyučen v oboru - není podmínkou - může být nahrazeno délkou praxe nebo zkušenostmi z oboru , - je možné doložit jiný doklad o profesi svářeče (např. diplom, osvědčení, průkaz svářeče, svářečský kurz, atest, potvrzení o absolvování kurzu, apod.), - praxe v loděnicích výhodou, - práce v otevřených i zavřených prostorách loděnice za každého počasí, - práce fyzicky náročná, - různé typy svařování., První kontakt telefonicky od 8.00 - 16.00 hod. nebo e-mailem.. Pracoviště: Barkmet, a.s., provozovna lhotka nad labem, 410 02 Lovosice 2. Informace: Ilona Abrahámová, +420 775 381 003.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na úpatí památné hory Říp opět probíhá tradiční Řípská, nebo také Svatojířská pouť
57

OBRAZEM: Kolotoče, obraceče i létající sloni. Tradiční Řípská pouť jede!

Bezdomovec našel mrtvolku dítěte v kontejneru ve Zrenjaninské ulici v Teplicích. Policie všechny kontejnery okolo místa činu v ulici obehnala policejní páskou a prohledávala je.
11

Novorozeného chlapečka odhodila jeho matka, policisté ji obvinili z vraždy

FOTO: Lovosický přívoz spustili na Labe, sezona začala

Lovosice – Přívoz Lovosice převezl první cestující v pátek 20. dubna. Na vodu byl spuštěn o den dříve.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnici na Prahu u sjezdu na Doksany uzavřela nehoda. Zasahoval vrtulník

Litoměřicko - Hlavní tah byl dočasně uzavřen. Aktuálně se s opatrností jezdí jedním pruhem.

FOTO: Hasiči v Lovosicích pomáhali na cestě parní krásce

Lovosice - Krajem se v pátek 20. dubna prohnala parní krasavice. Šlechtičnu budou moci lidé obdivovat třeba zítra na cestě na tradiční Řípskou pouť.

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte třetí dubnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do pátku 25. dubna do 12 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT