Vstupné nebylo vysoké, škoda, že stále pršelo. I tak přišlo 2.900 lidí. Kdo chtěl „jen“ burčák, na náměstí měl vstup zdarma. K šanci koupit si vína dostal historický průvod, Plavce i Žentour, divadlo, klauna…

Festival vedle více pódií stánků zval na adrenalinovou zábavou vč. skate závodů, na DJ´s, legendy hip hopu… Nebyl jsem sám, komu se do deště nechtělo. Ale nechat si ujít tu atmosféru? Neochutnat burčák? Odzívat opečený sýr, nevidět show Nightwork či Xindla X? Nemožné!

Bez pláštěnek ne
V sobotu jsem dorazil do Litoměřic po 17. hodině. Tak ještě na náměstí pro burčák ze Žernosek – a hurá na ostrov, kde si co rok užívám pěkný festiválek Litoměřický kořen.

Na náměstí ještě Plavci slibují, že písní déšť rozeženou. Nedaří se to jim, ani dalším po nich. Holínky, pláštěnky, deštníky jsou nutností. A vidět třeba ve finále roztančenou černou krásku Tonyu Graves (Monkey Business) v šatičkách i holínkách – tak to byl pohled pro bohy!

Od půl šesté hrál na akci Xindl X s novou kapelou, s níž točil 2. CD Praxe relativity. Vyjde 10. října u Championship Records. „Zůstávám malému labelu věrný,“ řekl Ondřej Ládek (Xindl X).

Vedle klasiky Anděl („Cestou jsme složili písničku. Zazpíváte ji s námi?“ žertoval s publikem) hrál i novinky Hollywood, Chemie, Nejlepší kuchař, Morální sex. Jsou slibné, i nové CD bude skvělé. A živě udivilo, jak v hitu Láska v housce nahradilo banjo nástroj z Orientu. Jen Olga nepřijela.

Aneta Langerová poté byla temná, její kytarový rock těšil hity novými („Okolo“ ze 3. CD Jsem) i prvními (Křídla motýlí). Lidi je zpívali s ní, pěkné to bylo. Je třeba publikum chválit, mohlo nechat v dešti pořadatele na holičkách…

Dyk i Ruppert: risk!
Než Nightwork, kapela fajn soulová, vtipná a lidová – protože pro lidi – nazvučila, pár litrů deště skončilo na mé kapuci. Ale usměvavý až vysmátý Vojtěch Dyk byl pak „k sežrání“, když pěl novinku o teplácích z nové desky, kterou si kapela 10. října sama vydá, nebo tvrdil „Jsem gay, jsem teplej“. Nic nového, ten hit o „teplém bobrovi i teplých mracích“ vynechat nesměl.

Dyk – tak jako po něm Matěj Ruppert z MB´s, stál i na kluzkém povrchu beden mimo pódium blíž publiku – a to byla odvaha! Jenže Matěj šel ještě dál, nevynechal svou obvyklou zábavu: v sáčku a teniskách šplhal na sloup pódia. „Riskoval, málem slítl,“ okomentoval to člen ochranky. „Nalítl“ na to, co předvedl Matěj i v Ústí. Při šplhání chvilku zůstal viset za jednu ruku a kopal nohama…

Monkey zvučili až hodinu, hrůza! Pak roztančili i Katku z Lovosic, která přijela jen kvůli nim. „Uvidím je poprvé. Počasí je děsný, ale byla jsem rozhodnutá přijet za jakéhokoli,“ smála se.

Cestou na vlak jsem viděl končící vinobraní v centru, chlapík si hlídal demižón ve vchodu v Máchově ulici a dál ve vchodu se dostávali kluk a dívka do ráje. Trenýrky „napůl žerdi“, útlá nožka čněla do ulice… a dál už to sem nepatří.

Na festivalu bylo lidí dost, ale v noci ve vláčku do Lovosic všichni seděli. A loni tu nebylo k hnutí, jak bylo plno.