VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od filharmonie na Fudži a zpět šel Tomáš Olšer

Teplice - Profesionálně hraje Tomáš Olšer ve dvou filharmoniích, v teplické i Pražské komorní. Běhá sice amatérsky, ale na profesionální úrovni. Lze to skloubit, tedy sport a umění? Ovšem že ano, a jak! A vést k obému i děti.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Klasika v Českém Krumlově.Foto: archiv Tomáše Olšera

Běhání a hra na housle je pro Tomáše Olšera (41) dobrá kombinace. „Když se potřebuju odreagovat a držet v kondici, běhání v lese je pro to ideální. Dostanu ze sebe stres třeba i po turné nebo náročnějším koncertě. Máme to v rodině, táta, dříve známý novinář píšící dnes otevřeně a kriticky na vlastní blog, hrál na housle a dělal atletiku," prozrazuje hudebník.

Ale lze to i obrátit, někdy je muzika odpočinek od sportu.

Běh do Rudolfina

„Už 28. září poběžím závod z Teplic na Milešovku a večer stejný den mám koncert se Severočeskou filharmonií Teplice v pražském Rudolfinu, kde předneseme Novosvětskou. Spojím příjemné s užitečným," těší se hudebník. „Z Teplic na Milešovku je to asi 18 kilometrů, po závodě si dám sprchu a lehčí oběd a pak hurá na koncert," jen září.

Ví, že je na takové výkony stavěný. Vystačí s dechem, vždy to tak prý bylo. „Chodím po horách, v Japonsku jsem vylezl na Fudžijamu, která má zhruba 3800 metrů, bez kyslíkového přístroje. Měli jsme s filharmonií v Tokiu dva dny volna, tak jsem je využil takto. Během výstupu a sestupu jsem vypil asi dvanáct litrů vody, musel jsem je nést s sebou. Zvládl jsem to zhruba za 24 hodin beze spánku… A uběhl jsem už i několikrát maraton," vypočítává své adrenalinové zážitky Tepličan.

Svůj život profesně spojil s muzikou, hudba ho tedy živí.

„Od roku 1992 jsem působil necelých 12 let v Janáčkově filharmonii v Ostravě, nyní jsem od roku 1993 v Teplicích, kde momentálně pracuji v Severočeské filharmonii Teplice. Zároveň hostuji od roku 2000 v Pražské komorní filharmonii, kterou zakládal světoznámý dirigent Jiří Bělohlávek," prozrazuje.

Zážitek? Pražské jaro

Můj největší hudební zážitek s Pražskou komorní filharmonií? To je i můj profesní životní úspěch: Byl jsem pozván 12. května 2010 na zahájení festivalu Pražské jaro. Měl jsem tu čest si zahrát s Pražskou komorní filharmonií, která poprvé zahajovala tento významný hudební festival," nadšeně vzpomíná houslista. „Hrát na jeho zahájení, řekl bych, je asi největší pocta pro českého muzikanta."

Pražské jaro je tedy pro Tomáše Olšera velice prestižní, ale nezmínit zde své cesty do zahraničí? Nemožné!

„Nejen s Pražskou komorní filharmonií, ale také s Janáčkovou filharmonií Ostrava a se Severočeskou filharmonií Teplice jsem už zažil spoustu prestižních hudebních cest. Například jsem byl loni s Pražskou komorní filharmonií na koncertním turné v Japonsku i v Jižní Koreji a v Číně. Nemohu opomenout koncert v Tokiu, který byl pietním koncertem rok po ničivém zemětřesení a vlnách tsunami," ohlíží se Tepličan.

Ticho, tma a pláč

Zajímá mě, jak emotivní záležitost to byla pro něj samotného a jak pro publikum.

„Přistupovali jsme k vystoupení s hlubokou úctou a pokorou, ale bylo to ještě daleko emotivnější, než jsem čekal. Jak se obvykle na koncertě ctí minuta ticha po první skladbě, což zde bylo Dvořákovo Largo z Novosvětské, Japonci vypnuli světla, zhasli sál a krom minuty ticha byla i minuta tmy. To byl okamžik, na který jsme sami nebyli připraveni. V té minutě tmy začal celý sál vzlykat, brečet, hodně posmutněl a bylo to dost slyšet. Takže když rozsvítili, i celý náš orchestr musel mít nějaký čas na procitnutí, vzpamatování se. Sami jsme byli hodně dojatí, bylo to až neskutečné."

Asie Tomáše Olšera fascinovala i podporou kultury. Tím, jak si jí tam váží. „Koncertní sály i sportoviště jsou zde moderní a kvalitní. Žádné jiné budovy tam nejsou lepší. Řekl bych, že v Číně raději investují do kvalitního sportovního stadionu pro olympiádu, nebo do špičkového koncertního sálu, než třeba aby postavili jednu novou školu. Mají tam zkrátka své priority. A třeba sály v Japonsku jsou naprostá samozřejmost a naprostá špička. Řekl bych, že lepší sály na světě nemají," soudí houslista z Teplic.

„Ovšem, i Carnegie Hall v New Yorku, Royal Albert Hall v Londýně i další sály v Německu nebo ve Španělsku jsou hodně kvalitní. Ale stejně na ty japonské nemají."

S Annou Netrebko!

Nikdy nezapomene ani na vyprodaný koncert s Pražskou komorní filharmonií a s Annou Netrebko, světovou operní divou, která zpívá v Metropolitní opeře v New Yorku. Na „menším" berlínském olympijském stadionu si je užilo na 50 tisíc lidí. „To bylo úžasné," rád se ohlíží.

„Je to spíše velká zodpovědnost, nebo člověku spíš stoupne sebevědomí, po takovém úspěchu," ptám se ještě.

„Zodpovědnost je to každopádně, i sebevědomí podvědomě stoupne. Ale já se musím přiznat, že už si tyto koncerty spíš užívám. Nemívám trému a neuvažuji o odpovědnosti, automaticky předvedu ten nejlepší výkon. Vždy se připravím stoprocentně a tím, že se emotivně dostanu do atmosféry koncertu, vychází ze mě to nejlepší, co je v danou chvíli možné," říká houslista.

„Na webu YouTube jsou záznamy těchto koncertů. Zadáte si Berlin, rok 2012, naši filharmonii a Annu Netrebko a můžete si mě prohlédnout i poslechnout," dává hudebník jednoduchý návod.

Zajímá mě také, jaké cíle může mít „ještě" člověk, který už toho tolik zažil a odehrál. Vždyť pro mnohé, a nejen z Čechů, by to bylo snů splněných na celý život, ba dokonce na několik životů!

„Pro mě už zřejmě vrchol nastal a teď je třeba se na něm udržet, i proto se snažím dál sportovat. Když je houslista v kondici, pracuje mu lépe hlava a podá lepší výkon. Je to strašně znát. Kdybych kouřil, nebo byl o dvacet kilo těžší, můj hudební výkon by šel podstatně dolů," soudí.

Čeká mě Malajsie

Na co se Tomáš Olšer těší? „Od 2. do 17. listopadu, tedy i s cestou, nás čeká se Severočeskou filharmonií Teplice obrovské turné v Malajsii a Indonésii. Na pěti koncertech v období dvou týdnů procestujeme Kambodžu, Malajsii a dostaneme se i k rovníku na souostroví Borneo."

Při pracovních cestách si Tomáš Olšer rád prohlédne památky i zajímavosti architektury, ale také ve světě sportuje. „Třeba na ostrově Kjúšú na jihu Japonska jsem ve volných zlézal činné vulkány, které jsou zčásti přístupné," ohlíží se. „O již zmíněném výstupu na Fudži jsem v roce 2001 napsal i reportáž do časopisu Turistika a hory."

Jsou ale i zážitky, o které už přišel. „13. září jsem se vydal jako hostující hráč s Pražskou komorní filharmonií na týdenní turné do Itálie, hráli jsme tam tři koncerty. Ale kvůli tomu jsem propásl 15. září 1/2maraton v Ústí. Škoda, je to jedna z nejprestižnějších akcí v kraji," říká.

Děti: Hudba i sport

Jak spojit dohromady sport, hudbu a rodinu? „I to se mi zatím daří. Můj starší syn Jakub (9) běhá a hraje na housle, mladší Jan (2,5) ho pomalu začne následovat.

Tomáš Olšer doporučuje svěřit potomky do péče ZUŠ. „Důležité je, aby dítě chtělo i trošku samo. Já tomu nechal doma volný průběh, ale starší syn chtěl jednou k Vánocům housle, aby mohl začít hrát. Připravoval jsem ho, dal mu základy během školky, ale dál už je lepší ho svěřit odborníkovi v ZUŠ. I proto, aby na něj působila i jiná autorita."

Autor: Radek Strnad

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 700 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci asistent (ka) pro vedení administrativy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Podřipské muzeum, Roudnice nad Labem, Náměstí Jana z Dražic 101, Nástup: 1. 6. 2018, Požadavky na výkon práce:, - středoškolské vzdělání nebo vyšší odborné, - schopnost samostatného vedení ekonomické agendy , - schopnost samostatné a precizní administrativní práce, - základní orientace v oblasti muzejní praxe výhodou, - komunikativnost a organizační schopnosti, asertivita, flexibilita, společenské vystupování, - výborná znalost práce na PC, zejména programů word a excell, - trestní bezúhonnost, ŘP sk. B, komunikativnost, asertivita, trestní bezúhonnost, ochota podílet se na muzejní práci - pomoc při: instalaci výstav (několikrát ročně), programech pro veřejnost, praxe v kulturní instituci výhodou, pracovní doba říjen - květen 8 - 16h, červen - září 8 - 16.30h, ve výjimečných případech práce přesčas. , Nabízíme:, - výše platu se bude odvíjet od dosaženého vzdělání a doby praxe , - úvazek 0,8, - stabilitu příspěvkové organizace, - zázemí kulturní instituce , - pracovní poměr na dobu určitou (výhledově možnost získání pracovního poměru na dobu neurčitou), legitimace AMG - vstup do státních muzeí a galerií zdarma , Přihláška musí obsahovat:, - jméno, příjmení a titul uchazeče, - motivační dopis, - strukturovaný profesní životopis, - telefonické a e-mailové spojení na uchazeče, Nabídky zasílejte do 15.5. 2018 na e-mail: podripskemuzuem@seznam.cz. Pracoviště: Podřipské muzeum, Náměstí Jana z Dražic, č.p. 101, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Ilona Trefná, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla dělník výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Glazura s.r.o. se sídlem v Roudnici nad Labem byla založena v roce 1925 a v roce 2003 se stala součástí Torrecid Group. Díky zázemí této úspěšné mezinárodní skupiny a její obchodní strategii se Glazura s.r.o. stala lídrem na trzích střední a východní Evropy., , Torrecid Group je globalizovaná nadnárodní obchodní skupina založena v roce 1963, která se zabývá poskytováním produktů, služeb, komplexních řešení a budoucích trendů v keramickém a sklářském průmyslu. Tato skupina má pobočky ve 26 zemích po celém světě se zákazníky ve více než 120 zemích světa a neustále roste. Každým rokem otevíráme jednu nebo dvě nové pobočky ve světě., , Hledáme nového člena do týmu dělníků výroby., Pracovník ve výrobě se po tréninkovém programu (za cca 2 měsíce) podílí na obsluze výrobního zařízení v daném úseku. , Tato práce je vhodná i pro absolventy bez pracovních zkušeností., , POŽADUJEME:, - minimálně vzdělání s výučním listem , - manuální zručnost, - spolehlivost, zodpovědnost, , Proč pracovat právě u nás?, - jsme mezinárodní společnost, - jsme světoví lídři udávající trendy v keramickém a sklářském průmyslu, - nabízíme zajímavou a různorodou pracovní náplň, - u nás máte možnost se dále rozvíjet (jazykové kurzy, odborné vzdělávání) , - možnost kariérního růstu, - další benefity (příspěvek na stravování, zvýhodněný mobilní tarif pro rodinné příslušníky, flexipassy…), - pro nové zaměstnance máme připravený zaškolovací program, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, dovolená navíc, zvýhodněný mobilní tarif pro rodinné příslušníky, flexipassy, roční odměna, firemní akce, Způsob kontaktování zaměstnavatele: e-mailem. Pracoviště: Glazura s.r.o., Roudnická, č.p. 122, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Jan Šindrbal, +420 416 809 746.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 86 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný, vrátný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , - ostraha objektu , - kontrola vstupů a vjezdů do objektů - pochůzková činnost - zápisy do evidenčních knih , - směnný provoz Požadujeme: , - čistý trestní rejstřík , - spolehlivost a flexibilitu - certifikát strážný č.68-008-E výhodou, ne podmínkou , - vyhrazeno pro OZP( vymezená chráněná pracovní místa) , Nabízíme: , -pracovní poměr na dobu určitou s možností prodlužování - zázemí stabilní firmy - odměny pro vynikající pracovníky - možnost získání certifikátu strážný č. 68 , - možnost kratšího úvazku , Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo telefonicky 7:00 - 16:30 hod.. Pracoviště: Oko 69 - pracoviště doksany, 411 82 Doksany. Informace: Milan Mišovič, +420 773 225 714.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 14 900 Kč

Svářeči svářeč kovů a páječ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: místo výkonu práce: loděnice Lhotka nad Labem, Lhotka nad Labem č.p. 86, 410 02 Lovosice 2 a Račice, 411 08 Štětí., - vyučen v oboru - není podmínkou - může být nahrazeno délkou praxe nebo zkušenostmi z oboru , - je možné doložit jiný doklad o profesi svářeče (např. diplom, osvědčení, průkaz svářeče, svářečský kurz, atest, potvrzení o absolvování kurzu, apod.), - praxe v loděnicích výhodou, - práce v otevřených i zavřených prostorách loděnice za každého počasí, - práce fyzicky náročná, - různé typy svařování., První kontakt telefonicky od 8.00 - 16.00 hod. nebo e-mailem.. Pracoviště: Barkmet, a.s., provozovna lhotka nad labem, 410 02 Lovosice 2. Informace: Ilona Abrahámová, +420 775 381 003.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na úpatí památné hory Říp opět probíhá tradiční Řípská, nebo také Svatojířská pouť
57

OBRAZEM: Kolotoče, obraceče i létající sloni. Tradiční Řípská pouť jede!

Bezdomovec našel mrtvolku dítěte v kontejneru ve Zrenjaninské ulici v Teplicích. Policie všechny kontejnery okolo místa činu v ulici obehnala policejní páskou a prohledávala je.
11

Novorozeného chlapečka odhodila jeho matka, policisté ji obvinili z vraždy

FOTO: Lovosický přívoz spustili na Labe, sezona začala

Lovosice – Přívoz Lovosice převezl první cestující v pátek 20. dubna. Na vodu byl spuštěn o den dříve.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnici na Prahu u sjezdu na Doksany uzavřela nehoda. Zasahoval vrtulník

Litoměřicko - Hlavní tah byl dočasně uzavřen. Aktuálně se s opatrností jezdí jedním pruhem.

FOTO: Hasiči v Lovosicích pomáhali na cestě parní krásce

Lovosice - Krajem se v pátek 20. dubna prohnala parní krasavice. Šlechtičnu budou moci lidé obdivovat třeba zítra na cestě na tradiční Řípskou pouť.

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte třetí dubnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do pátku 25. dubna do 12 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT