Film podle scénáře Zdeňka Máhlera líčí dramatické příhody posádky anglického bombardovacího letounu typu Wellington, kterou tvoří Kanaďan, dva Angličané a tři Čechoslováci.

Děj se odehrává během II.sv. války. Střízlivým způsobem, nesporně poznamenaným britským civilismem, snímek vypráví o hrdinství řadových bojovníků, nečinících si nárok ani na slávu, ani na vděčnost národa. Podle slov režiséra Jindřicha Poláka měl být snímek „alespoň částečným splacením dluhu těmto lidem".

V hlavních rolích Jiří Hrzán, Jiří Bednář, Elsie Randolph a další. Tento film, který se stal inspirací pro „Tmavomodrý svět" se kvůli zaměření na československé letce v RAF nesměl během dlouhých normalizačních let promítat.

„My ho ovšem promítat budeme a to 20. 7. od 18:00 v multifunkčním prostoru Oka-mžik (čajovna Hóra, Osvobození 19, Litoměřice). Vstupné je dobrovolné. Projekt byl podpořen z prostředků Nadačního fondu Kalich a Fondu Hennlich, administrovaného Ústeckou komunitní nadací," doplnil Filip Hrbek, předseda o.s. Patria, historia, civitas.