Skoro přes celou republiku si pro diplom přijela v sobotu 24. listopadu Magdaléna Peterková. Středoškolačka z Prostějova zvítězila v literární soutěži Máchovou stopou, kterou vyhlašuje litoměřická Knihovna K. H. Máchy. Naopak „za kopečky“ bydlí vítěz z řad dospělých, ústecký knihovník Jakub Lepší. Psali na téma Nejistá budoucnost a museli se vejít do 50 slov. Konkurovalo jim dalších 78 soutěžících z celé republiky. Účast tak byla letos rekordní.

Finalisté se setkali s porotci klání, roudnickým básníkem Milanem Děžinským a autorkou Hrdého Budžese Irenou Douskovou. Na vyhodnocení nechyběl profesor Gymnázia J. Jungmanna Petr Bašus, který představil vizi soutěže v její další dekádě.

Magdalénin akční minithriller, v němž se dokonce střílí, hodnotili porotci nejlépe v kategorii středoškoláků. „Velice rychle a bez přípravy se ocitáme uprostřed dramatické situace a autorka stihne i dějový zvrat,“ ocenil Děžinský. Magdaléna poznamenala, že sice píše jen pro sebe, ale vždycky to dá přečíst kamarádce. „A než se naděju, je text po celé třídě a nakonec skončí v nějaké literární soutěži,“ dodala s úsměvem.

Vyvolávač z jarmarku lákající na kolo štěstí je hrdinou příspěvku, který stál nejvýš mezi dospělými. Na Jakubově dílku ocenila Dousková stylizaci a humor. „Hodně se vymykal, byl oproti jiným došlým, většinou apokalyptickým textům, okamžitě zapamatovatelný,“ poznamenala pražská spisovatelka.

Konec světa? Raději humor

Jakub Lepší obeslal už třetí ročník „Máchovky“. „Něco apokalyptického mě sice napadlo okamžitě, ale bližší jsou mi humorné texty,“ komentoval s tím, že příspěvek ho napadl ve sprše a pak jej měl napsaný za chvilku. Obě dvě oceněná dílka najdete na našem webu.

Ve skupině, která se v sobotu nad příspěvky sešla v podniku Kávovna v Litoměřicích, nechyběli ani další finalisté soutěže z Plzně a ze Šindelové na Karlovarsku. Porotci se shodli, že to vůbec neměli lehké.

„Všechny, kdo se přihlásili, obdivuji. 50 slov je na vyjádření extrémně málo,“ řekla Dousková. „Napsat o 50 slovech báseň bych asi zvládl, ale u prózy si tím vůbec nejsem jistý,“ souhlasil Děžinský, který v minulosti porotcoval i prestižní soutěž Magnesia Litera.

Akci organizovala Knihovna K. H. Máchy v rámci celorepublikového Dne poezie. Ten literární nadšenci pořádají každoročně během „máchovského“ listopadu. Zahrál písničkář z Ústí Will Eifell a podívat se přišel i profesor litoměřického gymnázia Petr Bašus. Právě ten se na soutěži bude nově podílet a chystá změny.

„Příští rok slaví Litoměřice 800 let,“ připomněl dějepisář. „Je tu tedy úvaha zaměřit klání tematicky na Litoměřice a také vrátit ho do lokálních rozměrů a určit pouze pro středoškoláky,“ prozradil s tím, že to ale nemá ještě s ředitelem knihovny Karlem F. Tománkem dodiskutované. Čas na úvahy mají do jara, kdy 11. ročník soutěže knihovna vyhlásí.

Nejlepší texty, které v soutěži zabodovaly, si můžete přečíst ve speciálních novinách, ty jsou v Knihovně K. H. Máchy k mání zdarma.

1. místo v kategorii středoškoláciMagdaléna Peterková

Smrtící hra
(povídka na téma „nejistá budoucnost“)
„Max se zapojil do hry „nejistá budoucnost“.
Za 24 hodin zemře.
Změň budoucnost.
Zastřel se. Zbraň najdeš ve schránce.“
Odtikávaly poslední minuty…
Max byl nevlastní bratr a Aneta moc chtěla žít…
Ale…
Ale…
Zmáčkla spoušť.
Zazněl výkřik…
…výstřel ne.
Slepý náboj.
„Max vsadil vše, že to uděláš. Gratulujeme, vyhráli jste.“
Konec!

1. místo v kategorii dospělí Jakub Lepší alias Pavel Středečný

Jistá budoucnost
„Panstvo! Jako že mám klobouk na hlavě holé, co kdys bylo nahoře, brzy bude dole. Támhle mladík se slečnou popíjejí dvojku, za pár let doma bude dělat stojku. Přijďte si k nám zatočit, snad budete mít kliku, za pětadvacet korun podpořte ekonomiku. Máme číslo. ‚Dvacet devět!‘ Vaše výhra: plyšovej medvěd!“