Šavle už si brousí také piráti, kteří v červenci přijedou dobýt úštěcké Jezero Chmelař, a to už podvaadvacáté. Loni se oblíbená akce, kterou každoročně navštíví tisíce lidí, u jezera nekonala. Pořadatel Libor Uhlík ji na jednu sezonu přestěhoval k Hradci Králové. Letos, od pátku 16. do soboty 17. července, se však do Úštěka korzáři opět vrátí.

„Pirátské bitvy se tentokrát během soboty odehrají pouze dvě, jedna v poledne, druhá ve čtyři odpoledne. Tu večerní jsme vypustili, ale nahradí ji doprovodný program a na závěr také ohňostroj,“ informoval Libor Uhlík s tím, že dějištěm rekonstrukce historické bitvy mezi piráty a vojáky bude jak hlavní pláž jezera, tak také jeho vody, kde se budou pohybovat tři lodě.

Desítky účinkujících ze šermířských skupin tam zamíří z celé republiky a přijede také jedna z Polska. Na pláži nebude chybět pirátské tržiště a městečko nebo soutěže a dílny pro děti. „Vzhledem k omezenému počtu účastníků na kulturních akcích, který od července nesmí přesáhnout 5 tisíc lidí, bude na „Piráty“ omezený počet vstupenek, abychom stanovenou kapacitu nepřesáhli,“ upozornil Uhlík, který v městečku pořádá také tradiční řemeslné jarmarky. Ten letní by se měl konat v sobotu 21. srpna.

V jedno velké kulturní centrum plné koncertů známých interpretů se během prázdnin a září promění Vinařství Johann W v Třebívlicích. V červenci tu postupně zahrají například Pokáč, Mig 21, Xindl X, Lucie, Mňága a Žďorp či Ben Cristovao. Další várka koncertů pod širým nebem v srpnu a v září nabídne Ewu Farnou, Michala Hrůzu, Mirai, Davida Kollera, Tomáše Kluse nebo Mekyho Žbirku.

Koncerty ožije také areál roudnického zámku. Od pátku 9. do soboty 10. července se tam bude konat jeden z největších a nejstarších festivalů na Litoměřicku Altros Rockfest. Jeho loňský, 20. ročník, navštívila asi tisícovka lidí.

Spolupořadatel akce Jan Štok popsal, že festival zahrne pestrou nabídku kytarové hudby všech rockových odnoží - od folkrocku přes ska a punk až po deathmetal.

„Na letní scéně zámecké zahrady v Roudnici nad Labem vystoupí například kapely Vítkovo kvarteto, Debustrol, Volant, Švindl, Fleshless nebo Welicoruss,“ nastínil Štok a dodal, že kromě hudby a pohodové atmosféry nebude chybět ani tradiční soutěž v pití piva z tupláku na ex. Rekord z minulých ročníků je pět vteřin.

Týden na to se v sobotu na stejném místě uskuteční Czech Revival Fest, kde pořádající společnost Říp připravila koncerty oblíbených českých revivalových skupin. „Přijďte si zanotovat známé písničky Ewy Farné, skupiny Olympic nebo skupiny Kabát,“ pozvali organizátoři.

Mezi největší akce v zámeckém areálu ale bude patřit Roudnické vinobraní. V sobotu 11. září nabídne festival vína a burčáku i bohatý program na dvou scénách. Vystoupí tu Slza, Wohnout, Žlutý pes, Sto zvířat, Maniac, Dalibor Janda s kapelou, Walda Gang, Olga Lounová s kapelou, Děda Mládek Illegal Band, Michal David s kapelou a další. Na nádvoří zámku bude k vidění i výstava veteránů Historici v Roudnici, která bude spojená s okružními jízdami historickým autobusem a stylovým hudebním doprovodem.

I v Litoměřicích připravují Městská kulturní zařízení Vinobraní. Konat se bude v sobotu 18. září. Jeho program ale zatím není zveřejněný.

První červencovou neděli se o několik století nazpět přenesou Lovosice. Valdštejnské slavnosti zahrnou slavnostní průvod městem, příjezd Adama z Valdštejna, souboje šermířů, dělostřelbu, soutěže pro děti s historickou tematikou či tradiční trhy. Slavnosti připomínají osobu šlechtice Adama z Valdštejna, který v roce 1600 dosáhl toho, že byly Lovosice povýšeny na město.