Kristián Kodet, umělec známý ve světě umění i mezi českou smetánkou, rozdával úsměvy všem návštěvníkům jeho první výstavy v regionu. Elegantní muž s příjemným vystupováním poskytl Deníku exkluzivní rozhovor.

Navštívil jste již někdy Úštěk?

Přiznávám, že nikoliv. V životě jsem tady nebyl. Tímto městem jsem však velice mile překvapený. Jsou tu krásná stavení, milí lidé a hlavně pizza!

Jsme v malém městě, v malém prostoru. Jak se vám v těchto podmínkách vystavuje?

Zdejší prostředí je velmi příjemné. Vím, že sem zvou známé osobnosti, ale v podstatě mne nezajímá, kdo zde přede mnou vystavoval. Líbí se mi tu, protože je to jednoduše útulné, útulňoučké.

Výstava představuje vaše grafiky. Proč zrovna tato z vašich děl?

Grafiky jsem zvolil právě s ohledem na menší prostor. Hodí se sem.

Podle čeho a jaké grafiky jste sem vybíral?

Grafiky jako takové jsou součástí mé tvorby. Když si to tak uvědomím, jsou zde vlastně všechny. Je to zkrátka vše, co jsem doposud udělal. Ani sám nevím, kolik jich je. Myslím, že třicet. Každá má to své.

V Úštěku vystavujete poprvé. Co na Litoměřicku, vystavoval jste již někdy v regionu?

Vlastně ne. V tomto kraji je to pro mne premiéra.

Víme, že jste sem přiletěl z Floridy. Jak se vám zamlouvá zdejší počasí?

Na Floridě jsem byl pět měsíců. Je tam teplo. Když jsem nastupoval do letadla, teploměr ukazoval 31 stupňů, bylo krásně slunečno. Na Ruzyni byly čtyři stupně pod nulou a zataženo. Je to strašné. S tím jarem je to letos nějaké šílené.

Vracíte se do Čech rád?

Samozřejmě. Já jsem Čech jako poleno. Během života jsem několikrát emigroval, ale vždy jsem se nakonec vrátil. Mám Čechy rád.

A na závěr mohl byste prozradit, na čem zrovna pracujete?

Chystám se na své pětašedesáté narozeniny. To bude v červenci. K té příležitosti chystám velikou výstavu v Praze. Právě připravuji katalog.