Jan Plouhar (ročník 1982) z divadelního spolku Činoherák Ústí hraje v novém výpravném historickém televizním filmu Jiřího Svobody „Jan Hus" Jeronýma Pražského (1380 Praha 30. květen 1416 Kostnice), českého filozofa a náboženského myslitele, přítele i souputníka kněze Jana Husa. Jeroným byl rok po něm upálen v Kostnici.

Režisér Jiří Svoboda i kameraman Vladimír Smutný jsou osobností filmu. Potvrdilo se vám to při natáčení Jana Husa?
Jan Plouhar: Potvrdilo. Oba pánové na sebe tak moc slyší, že jejich obrázky byly neskutečně filmově dělané. Není to ta klasická televizní tvorba, která se dnes docela „sype". Kameraman si dával záležet, vše chtěl mít „pintlich", stejně tak Jiří Svoboda. Když jsme o tom mluvili, nebáli jsme se, ať už to byl Matěj Hádek jako Jan Hus, či ostatní herci větších rolí, jít za režisérem a zeptat se, jak to vlastně je. Rád odpovídal, on i kameraman byli připraveni na téma. Natočit Jana Husa.

Od května do září

Jak dlouho natáčení trvalo?
Vše se odehrávalo loni od května do září 2014 a pak ještě lednové dotáčky, aby byl sníh. Ale nakonec stejně nenapadl. Přípravy trvaly asi rok, kdy jsme se začali scházet a režisér si nás zkoušel. Takže od začátku do konce jsme tím strávili necelé dva roky.

Jan Hus vznikal na více místech Česka, třeba i v Kutné Hoře. Jak zajímavé pro vás natáčení bylo?
Velmi, i proto, že jsem se konečně potkal před kamerou s Honzou Dolanským. Nám se totiž děje taková věc, že si nás občas lidé pletou. Když mi někdo zavolá: „Máme pro vás hezkou roli", hned říkám: „Kdo nemohl? Dolanskej?" Oni většinou řeknou: „Ano, nepustí ho z Národního divadla." Takže už jsem „za něj", kupodivu s panem Svobodou, jel na tři týdny do Thajska.

To byl TV film Vlna (2008) s Jiřími Bartoškou a Schmitzerem?
Přesně. Měl to původně točit Honza Dolanský, nakonec asistentku režie napadlo: „Vždyť oni jsou skoro stejný, zkusme toho kluka, Plouhara." Ono to tak v naší branži funguje. Když se zeptáte „Kdo nemohl", tak je to zaskočí, že vám odpoví. Ale to není nic nového u nás mladých, děje se to i starším hercům, renomovaným a národním umělcům.

Jak důležité pro vás bylo, že jste hrál Jeronýma Pražského? V Janu Husovi bylo mnoho rolí…
To bylo, je tu moc rolí. Jeroným Pražský je jedna z postav, která je tak trochu zahalena tajemstvím. Znali se s Mistrem Janem Husem ze studií. Jeden zasvětil život kázání, druhý jezdil po světě a přednášel. Takže jeden je trošku ostřílenější životem, ale v podstatě jsou to pořád ti kluci… Je to, jako když se potká na vojně havíř se studentem bohoslovectví nebo z filozofické fakulty…Znám ten příběh od svého táty, který se seznámil na vojně s knězem husitské církve z Roudnice nad Labem. Byli kamarádi mnoho let, dokud je smrt nerozdělila.

Tajemný Jeroným

Co ve filmu vaše postava prožívá, co se okolo ní děje?
O Jeronýmovi se toho moc neví. Tím, že přednášel na několika evropských univerzitách, ať už v Londýně, na Sorbonně či v Kolíně nad Rýnem, prošel prachem cest a myslím, že byl trochu víc ostřílenější než Jan Hus. A tím, že nebyl vysvěcený kněz, měl jednu výhodu, mohl žít volnější život co se žen, alkoholu a dalších radovánek týče. Nemusel držet půst, čímž byl protipólem Husa, který se dal na cestu kazatelství. Nebýt Jeronýma, Mistr Jan Hus nikdy nepřišel na Wycliffovy spisy, to Jeroným je přivezl z Londýna do Prahy, když byl opět vyhnán z další univerzity, že káže bludy. Doufal, že v Praze najde útočiště. A jak jsem pátral po Jeronýmovi na internetu i v knihách, prý to byl ostřílený muž, který i v hospodě, když někdo proti učencům pronesl zlé slovo, nešel pro ránu daleko. Stál si za svým názorem i za lidmi, které považoval za přátele.

Zažil jste při natáčení něco, co dosud ještě nikdy?
Ještě nikdy jsem neměl na sobě středověkou kněžskou sutanu. Velice mě bavilo chodit v ní, člověka to zklidní. Automaticky si sepne ruce, je to úplně jiné, než když máte na sobě rifle a flanelovou košili a hodinky. I ten kostým člověku dodá nějakou vážnost, jiný pocit, trošku vás to zpomalí… Tenkrát lidi moc nespěchali, ne jako dnes. Představuji si, že když se Jeroným Pražský potkal s Husem, přivítali se a povídat si šli, až když ho uvedl k sobě do komnaty. Cestou si neřekli myslím ani slovo. Počkali, až se usadí a všech si to v klidu povyprávěli. Mohli sedět klidně do čtyř, do pěti do rána, ale nebrebentili o zbytečnostech. Každé slovo se asi víc promýšlelo, otázky i odpovědi. Bylo to myslím celé klidnější a rozvážnější.

Co vás na natáčení bavilo?
Matěj Hádek jako Jan Hus. Pozorovat ho na place i mimo plac… Jsme kamarádi, známe se déle, než když jsme spolu začali točit Jana Husa. Bylo pro mě potěšení tam s ním být v historických kostýmech a přemýšlet nad tím, jak to ti kardinálové tehdy mysleli, ke kterému papeži se přikláněli. Neřešili jsme, kam půjdeme večer na pivo, ale tyto věci.

Bylo pro vás natáčení i dobrodružství?
Bylo, a veliký! Neumím se moc koukat sám na sebe, ze svých filmů jsem viděl minimum a stačí mi, když mi pár lidí řekne svůj názor, třeba i negativní. Ale na reakce diváků na Jana Husa se těším.