VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Irská Kráska už je dost slavná

Ústí nad Labem, Teplice /ROZHOVOR/ - Činoherák Ústí má Krásku z Leenane 13. a 15. října v Hraničáři i 20. října v Krušnohorském divadle.

12.10.2014
SDÍLEJ:

Hra Martina McDonagha Kráska z Leenane.Foto: DENÍK/Karel Pech

Kráska z Leenane (1996), drama o zpackaném životě, zášti a vraždě od úspěšného britského autora i režiséra Martina McDonagha, je první premiérou 1. sezony Činoheráku Ústí v bývalém kině Hraničář.

Tím, že spolek sáhl po tragikomickém příběhu o čtyřicetileté Maureen (Anna Fišerová, žijící s despotickou sedmdesátiletou matkou Mag (Marta Vítů), nadchl mnohé diváky. Ale i Jana Jankovského, bývalého herce Činoherního studia z Ústí. V inscenaci hraje Raye, mladšího bratra Pata (Matúš Bukovčan). Pat je nápadník Maureen, to vše v režii Filipa Nuckollse, uměleckého šéfa Činoheráku. I jiná divadla už Krásku v Česku hrála. Je tu slavná.

Žádný Romeo

Láska Kráska, lze si zarýmovat. Jak moc je tato hra o lásce?
Jan Jankovský: Láska je tu přítomná, i když asi ne tak, jak bychom byli zvyklí z filmů a od klasiků. Maureen a Pat nejsou Romeo a Julie.

Matka je pěkná bestie, že?
No nemusí být, i když si zažila svý. Dvě dcery se jí vdaly a začaly žít vlastním životem, ale Maureen s ní zůstala. Nějaký muž Mag udělal tři holky a zmizel, takže je matka zapšklá proti chlapům. A panna Maureen, která nepoznala nikdy nic jiného než jen „líbačku před hospodou", po lásce touží. Potkává se s Patrickem, který když přijede z Londýna, kde pracuje, zpět do svého maloměsta se do Maureen zamiluje už jen proto, že v Leenane jiná dívka není.
Pat je sice v Leenane za velkého haura, ale když píše dopis z Londýna domů, vidíme ho v zaprasených montérkách. V Anglii je za gastarbeitera tak, jak se Češi koukají na Ukrajince, Němci na Čechy…

Pat má Maureen rád, ale…
…matka jim lásku překazí, když zničí dopis pro Maureen. Pat jí psal: „Pojeď se mnou do Ameriky." Je to velké nedorozumění, které pak ovlivní životy všech…

Kdo je v Krásce největší zoufalec? Někdo soudí, že Ray, vaše postava. To když vidí, jak jste byl nešťastný kvůli obyčejnému tenisáku. Míček jste měl rád, ale ztratil se; Maureen ho dlouho měla doma pod dřezem…
(váhá) Je hrozně složitý na to odpovědět, každá ta postava je nějakým způsobem zoufalá.
Mag tím, že je stoprocentně závislá na své dceři, i když spíš psychicky než fyzicky. Něco by uměla i sama, ale just to neudělá. To aby Maureen získala pocit, že se bez ní neobejde. Nechce pustit ven to poslední ptáče, které jí zbylo.

A co vaše postava, Jane?
Ray je pitomec, který si vystačí s tím, co má. Má kamaráda, se kterým házejí šutry po krávách a tenisáky po slepicích. Sbírá zprávy, aby byl zajímavej, ale není to úplný zoufalec. Ten mladej kluk má ještě naději se z toho vymanit.

Promarnila šanci

Zatímco Maureen…
Ona má už poslední příležitost, ale kvůli své matce ji promarní.

Ve finále, když už je její matka mrtvá, se jí Maureen začne podobat. O čem to svědčí?
To je tím neustálým tlakem ze strany Mag. Neustále dceru přesvědčuje, že vlastně není k ničemu dobrá, jen k tomu, aby zůstala doma a o matku se starala. Že o ni žádný chlap nebude jevit zájem. A když, tak půjde jen o ten sex. Živí v ní představu, že všichni chlapi jsou svině. A že nejlepší, co může udělat, je zůstat s ní doma. Vařit jí čaj vital, připravovat kaši…

Co jste na to říkali, když si Filip Nuckolls vybral právě tuto hru?
Týden před první čtenou zkouškou jsme dostali informaci, že nebudeme zkoušet Poker Face od Petra Kolečka, ve kterém byla stejná sestava i já v alternaci s Kryštofem Rímským. Sám mám Martina McDonagha rád, jeho černý humor mi naprosto vyhovuje. Už jsem hrál ve Švandově divadla v jeho Lebce z Connemary, tedy v druhém dílu trilogie: Kráska je první, Osiřelý západ třetí. Myslím, že mi možná Filip chtěl udělat radost volbou té inscenace. Podle mě se sem hodí. Lidi jsou škodolibí, zvlášť Češi.

V Krásce máte s Kryštofem alternaci. Po kolikáté v životě?
Prvně, nikdy jsem alternaci nezažil. Když koukám na svého kolegu a vidím, že se mu něco povedlo, vybičuje mě to k tomu, udělat ještě něco navíc, než udělal on. A protože jsme celou tu alternaci strávili spolu, ani to není obvyklé, snažili jsme se navzájem si pomáhat. A protože se známe už deset let, hodně na sebe dáme, radíme si. Ale nikdy jsme nekopírovali jeden druhého.

Autor: Radek Strnad

12.10.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Herec Jan Skopeček slavnostně odhalil pamětní desku na domě v Litoměřicích, kde v mládí bydlel.
26

Herec Skopeček se narodil v Litoměřicích, město dnes odhalilo jeho pamětní desku

Natěrač.
6

Projekt beřkovické nemocnice navštívilo na 1500 diváků

Nejdéle sloužící městský starosta se rozhodl předat funkci

Bohušovice nad Ohří – Pondělní zasedání městského zastupitelstva mělo na programu standardní body, ale přece jen bylo něčím zvláštní.

Zazpívejte si ve středu s Deníkem koledy!

Litoměřicko – Vánoční písně si spolu zazpíváme už ve středu v 18 hodin!

Rádobydivadlo Klapý: "Na neúspěch stále čekáme," říká principál Valeš

Litoměřicko - Funguje přes 30 let. Rádobydivadlo Klapý původně zakládali tři herci a jeden režisér, dnes soubor čítá přes 30 členů.

Naši prvňáci: Už ve středu představíme žáčky ze ZŠ A. Baráka v Lovosicích

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT