Dvě nejbližší mekky výtvarného umění nebudou ani v tomto roce pouze oprašovat stálé sbírky. V nedávno zveřejněném programu výstav jsou zvučná jména starších nebo už nežijících umělců. Ale ani příznivci nově vznikajících děl, která reagují na aktuální problémy a kladou zneklidňující otázky, nebudou ochuzeni. Roudnická Galerie moderního umění představí umělce zpoza hranic okresu, litoměřická Severočeská galerie ukáže i ty místní.

Galerie v Litoměřicích bude letos pokračovat výstavním programem v hlavní budově v Michalské ulici i v dalších expozicích, jako je odsvěcený jezuitský kostel. Příznivci novějšího umění si přijdou na své v Gotickém dvojčeti ve dvoře Jezuitské ulice. Severočeská galerie prostor loni převzala po nezávislé kurátorce Ireně Skopalové. V říjnu 2018 otevřela výstavou volných prací roudnického restaurátora Jiřího Brodského, pak místo zazimovala.

Novou sezonu zahájí na konci února malíř a sochař Pavel Lakomý z Litvínova. Ten na sebe upozornil zapojením bodypaintingu do umění, když na jedné z jeho vernisáží dělala obrazům společnost polonahá kráska. V dubnu bude následovat přehlídka prací mladých umělců z Čech a německojazyčných zemí, která vznikla na letním sympoziu v Řehlovicích. A v červnu je v plánu výstava Mladí malíři Litoměřicka. „Pokud vím, půjde po 150 letech o první takovou výstavu,“ konstatoval její kurátor a regionální historik Oldřich Doskočil s tím, že má jít o pokus o 1. ročník trienále. Napříště by se tedy místní mladí malíři znovu představili v roce 2022.

Věkovou hranici 35 let překročí jen ilustrátor Marek Rubec. „Má úspěch ve světě,“ vysvětlil Doskočil. Rubec, který žije v Litoměřicích a učí ve Štětí, na sklonku minulého roku vydal autorský komiks v Londýně a Google si ho vybral jako prvního českého umělce ztvárňujícího významné národní výročí, takzvaný Doodle.

Kurátor má v harmonogramu výstav zatím devět jmen, převážně ženy. Je mezi nimi provozovatelka litografické dílny Litho Lito v Litoměřicích Lenka Kahuda Klokočková, výtvarnice Knihovny K. H. Máchy Eva Vopelková, již si město vybralo jako autorku vizuálu oslav 800 let Litoměřic, nebo tři nadané dcery umělce ze Chcebuze Františka Hejdy.

Roudnická galerie se při plánování programu rozhlížela i po mladších umělcích tvořících ve vzdálenějších destinacích. V hlavním sále představí v listopadu 36letou pražskou umělkyni Anežku Hoškovou propojující odkaz mystické malby s popkulturou. „Pokusí se o oživení a znovuzpřítomnění jednoho z děl z našich sbírek,“ popsala vedoucí odborného oddělení galerie Petra Mazáčová. Ve foyer ve stejný měsíc zaujme i 50letá Michaela Thelenová. Fotografka a vedoucí ateliéru Digitální média ústecké Fakulty umění a designu se věnuje nejen intimnímu světu rodiny, ale na svých počítačem dotvářených snímcích také oživuje německou minulost sudetského příhraničí.

Litoměřickou galerii povede i v roce 2019 její dlouholetý ředitel Jan Štíbr. Ta roudnická bude v nejbližší době pracovat pod novým vedením. Vybraný ředitel ve funkci nahradí historičku umění Alenu Potůčkovou, která zemřela počátkem listopadu 2018.

Osm uchazečů

Zájemci se mohou přihlašovat do 28. prosince. Podle úřadu Ústeckého kraje, který zřizuje obě dvě galerie, se přihlásilo osm uchazečů. Termín výběrového řízení ještě není znám. „Rádi bychom ho ale měli ještě v lednu, abychom se poté s případným vítězným uchazečem mohli domluvit na nejbližším možném nástupu,“ uvedla mluvčí hejtmanství Lucie Dosedělová. „Zatím je vedením galerie pověřena ekonomka Marie Lutková,“ dodala Lucie Švec Kabrlová z galerie.