„Vystavuji černobílé fotografie. Myslím, že v Galerii U Brány není ani jedna barevná. Je to výběr, který dělala moje přítelkyně (Pavlína Hodková). Já bych s tím nesouhlasil, ale Severočeši jsou otužilí a něco musí vydržet. Na fotografiích jsou odvážné výjevy," popisuje výstavu Jan Saudek. „To, co je vystaveno v Úštěku, je skutečně její výběr (přítelkyně). Je ale pravda, že jsem ty fotografie dělal, takže si za snímky musím stát a stojím si za nimi."

Podle Jana Saudka jsou vystaveny většinou galantní fotografie milostného rázu. „Jsou na fotografiích lehce obnažení, ale i zcela nazí lidé. Je na nich ztvárněn život. Ale erotice bez výjimky vděčíme za náš život. Díky ní jsme tady na tom světě," tvrdí světoznámý fotograf.

A proč vystavuje zrovna v Úštěku? „Mám k němu mimořádně dobrý vztah, Jednou jsem tady úspěšně vystavoval obrazy a dokonce jsem tři obrazy prodal, což v dnešní době je zázrak. Lidé si spíše koupí jídlo. I to je důvod, proč jsem kývl na nabídku vystavovat mé fotografie v úštěcké galerii. Pak je tu krásná krajina a je to kousek od města, kde žiji. A jel jsem kolem hory Říp a bylo to bezvadné," konstatuje Jan Saudek.

Jakým směrem se vyvíjí fotografie? „Nejsem umělec, jsem pouze řemeslník, takže nevím, zda mám právo hodnotit. Ale jisté je to, že fotografie se vyvíjí směrem k většímu a většímu lhaní," říká Jan Saudek. „Protože to, co se ukazuje v časopisech, to jsou už kompletní kompozice vytvořené na počítači a s fotografií to nemá vůbec nic společného."

Majitel galerie Libor Uhlík k výstavě dodává: „Před lety u nás v galerii měl Jan Saudek výstavu obrazů. My jsme se tehdy domluvili, že se po letech k nám zase vrátí. Vzhledem k tomu, že jeho fotografie jsou větší doména, tak jsme se domluvili na výstavě fotografií. Je to taková výjimka, která potvrzuje pravidlo."

„Jsme rádi, že pan Saudek s paní Hodkovou přijeli a když nabídli fotografie, tak jsme to velmi rádi uvítali," říká Libor Uhlík .

Výstava fotografií Jana Saudka trvá do 14. listopadu. A poté do konce roku bude vystavovat olejomalby Barbara Issa Wagner. Návštěvníci se mohou těšit na novou kolekci obrazů malířky uznávané a oceňované i mimo Českou republiku.