Mácháč patří mezi největší evropské festivaly taneční hudby, pravidelně nabízí to nejlepší z aktuální světové taneční scény.

Alesso zaujal
Ani letos tomu nebylo jinak. Organizátoři však museli ještě před akcí řešit nepříjemnou záležitost, kdy se na poslední chvíli omluvil pro zdravotní problémy jeden z účinkujících DJů – AustralanDirty South.

Adekvátní náhradu nakonec sehnali v podobě mladičkého Švéda Alessa, jenž měl v pátek večer naladit publikum, v tu chvíli se na pláži Klůček tísnilo téměř 7 tisíc tancechtivých, na hlavní hřeb večera.

Tím nebyl nikdo jiný než Sebastian Ingrosso, DJ hrající styl house. Ač se zpožděním, zahrál set plný energie, skladby od houseového projektu Swedish House Mafia, ve kterém je členem. Zazněly i remixy známých písní (od skupin Depeche Mode či Prodigy), jenž dostaly několika tisícový dav do varu.
„Oba dva dny na Mácháči byly fantastické. Počasí vyšlo parádně. Bylo hodně lidí. Když hrál Ingrosso, byli všichni na hlavním pódiu a bylo mi ještě víc horko,“ popsal situaci pátečního večera Milan Pospíšil z Dubí.

Švédský šoumen
Ingrosso, jakožto hlavní hvězda LG festivalu, bavil během svého setu všechny mladé lidi pod pódiem.

„V polovině svého hraní si vzal do ruky mikrofon, se kterým komunikoval s lidmi a najednou nám řekl, abychom se posadili. Mezitím nechal hrát jednu skladbu. My si sedli na písek, on šel před mixážní pult, sedl si také. A na jeho pokyn jsme všichni vstali a začali zase tancovat. Tohle jsem na žádné akci ještě nezažil,“ dodal svůj zážitek Pospíšil, jenž tu strávil oba dva dny.

Po Ingrossovi přišla na pódium poslední zahraniční hvězda, Holanďan Richard Durand. Se svým stylem trance zakončil noc plnou svižných tanečních rytmů.

V sobotu se v areálu festivalu vystřídala kompletní tuzemská taneční špička. Ještě v devět večer to vypadalo, že druhý den bude co do počtu návštěvnosti slabší, ale jak začali hrát nejlepší čeští DJové, písečný parket se slušně zaplnil.

Mezi pozvanými DJi nechyběl ani Michael Burian. Ten ve svém setu zahrál i za doprovodu vokalistky Victorie nový hit Secret.

„Překvapilo mě, že zpěvačka zpívala česky, ale proč ne. Je to zase něco jiného, než když u zahraničních písniček slyšíte jen anglické texty. Jinak se mi festival líbil po všech stránkách. Nebyly tu žádné problémy, žádné fronty na pití. Jsem spokojená a doufám, že dorazím i příští rok,“ řekla Pavla Vránová z Ralska.

Jako žena za pultem se po několika měsíční pauze objevila i nejlepší česká DJka loňského roku Lucca.

Letos totiž přivedla na svět dítě a Mácháč byl jejím prvním hraním po porodu.

Během dvou dní se u Máchova jezera představilo na sedm desítek dýdžejů. Z domácí scény to byla například LayDee Jane či Michal Poliak.

Vít Hnízdil