VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Desatero ctí, ale zároveň i popírá Dekalog, nová inscenace Činoherního studia

Ústí nad Labem - Vášně. Vražda. Omyly. Chamtivost. LÁSKA. Zoufalství. Život. Nikdo není lepší ani horší, jsme lidé. I to říká Dekalog, polská TV série na téma Desatero Božích přikázání. Českou premiéru má inscenace podle ní v pátek od 19.00 v Činoherním studiu v Ústí. Vstupenky by ale zájemci měli už shánět na úterý, premiéra je vyprodaná. Je to velká síla!

21.9.2012
SDÍLEJ:

Popravou vraha v přímém přenosu končí první polovina inscenace Dekalog, nového představení Činoherního studia (ČS) v Ústí. Ve druhé částí je hra „zábavnější“ a la talk show, hospoda a kabaret. Fantazii publika divadlo meze neklade. Foto: čtk/Libor Zavoral

Popravou vraha v přímém přenosu končí první polovina inscenace Dekalog, nového představení Činoherního studia (ČS) v Ústí. Ve druhé částí je hra „zábavnější" a la talk show, hospoda a kabaret. Fantazii publika divadlo meze neklade.

„Premiéra v ČS je vyprodaná, další šanci vidět inscenaci podle desetidílné série polských autorů, Krzysztofů Kieślowskeho a Piesiewicz, nabízíme v úterý 25. října od 19.00," uvedla Jana Válková, produkční divadla.

V rozhovoru pro Deník odpovídali režisér Filip Nuckolls a Veronika Musilová Kyrianova, dramaturgyně ČS a autorka překladu Dekalogu.

Kostel i hospoda

V Dekalogu je dvanáct herců, v některé z „povídek" i všichni najednou. Scéna má minimum rekvizit, herci svět okolo sebe popisují… Jak se vám režíroval takový vyprávěný příběh?
Filip Nuckolls: Dobře, stejně jako cokoli jiného (smích). Chtěli jsme, aby na scéně nebylo téměř nic, vše je vztažené k člověku. Dekalog má dvě různé části: První se odehrává v jakémsi sakrálním prostoru a ve věznici, druhá v hospodě. Totiž kostel a hospoda patří ke katolicismu stejně, jako Desatero přikázání. I to má dvě poloviny; prvních pět je o Bohu, dalších pět o člověku.

Proč jste volili právě Dekalog?
Veronika Musilová Kyrianova: Lákalo nás udělat revoluční čin, uvést kompletní televizní seriál na divadelní scéně. A také proto, že se Činoherní studio dlouhodobě vyjadřuje k fungování společnosti. a ten má své kořeny v tom, čím se řídíme a co děláme ve svém všedním osobním životě. Dekalog toto tematizuje v plné nejednoznačnosti na deseti příbězích, které se inspirují v Desateru přikázání.

Desatero je Ústava

Filipe prozraďte, je vám Desatero přikázání blízké?
Nuckolls: Ano, jsem praktikující katolík. Desatero je naše Ústava (smích). Proto uvádíme Dekalog v sezóně „Všechno je v tobě". Víme, že je dobře relativizovat některé hodnoty, ale pokud od nich relativizací odejdeme až moc, začíná chaos. Teď jsme na pokraji jistého chaosu a protože chceme být společensky angažované divadlo, začínáme Dekalogem. Návratem k hodnotám, které jsou stále platné.

Můžete z Dekalogu jmenovat příběh, který vás více oslovil?
Nuckolls: Je zvláštní, že to není jen jeden. Teď prožívám smrt maminky, zemřela před čtrnácti dny. Dost tedy prožívám první příběh, ptám se: Proč zemřela relativně velice mladá, z jakého důvodu to tak je?
Dřív na mě zapůsobilo téma Nezabiješ. Jak má člověk rozhodovat o tom, zda zabít nebo ne, i když si to člověk zaslouží? Viděli jsme to v případě Norska. Je 21 let pro masového vraha Breivika ten správný trest? Jak vůbec rozhodnout o trestu? Pocházím z právnické rodiny, o to více mě příběh číslo pět zaujal… Ale ono se to mění, každý den něco vnímáme jinak. Myslím si, že se Dekalog režisérovi Kieślowskemu a scénáristovi Piesiewiczkému povedl. Byť je to série příběhů z malého sídliště, která vznikla koncem 80. let v Polsku, začnou vám ty příběhy „naskakovat". Každý den si vzpomenete na jeden…

Dekalog? Celek!

A který příběh inscenace se nejvíce líbí vám, Veroniko?
Kyrianova: Já spíš inscenaci vnímám jako celek, jako celek má teprve smysl v té různosti příběhů a pohledů, kterými projdeme. Právě proto jsme se rozhodli uvést polský Dekalog kompletní.

Mluví Dekalog také o současnosti? Jsou tam neměnné věci?
Nuckolls: Myslím, že to, co se tu teď děje, se dá srovnat s morálním a etickým marasmem konce 80. let. Lidé, o kterých Dekalog vypráví, jsou úplně obyčejní lidi ze Severní Terasy v Ústí, z Chotěboře, odkudkoli.
Dostanou se do situace, kdy se dozví, že je i něco víc, než jen přežívat ze dne na den. Ty situace jsou pro ně neřešitelné, byť by i byli věřící. To tady zažíváme. Ztráta víry a spirituality národa vede k tomu, že tu lidi i v padesáti letech vypadají jako děti.Jsou dětsky bezbranní, když stojí čelem k otázkám, které je přesahují.
Za posledních deset let jsem byl nejvíc v Ústí nad Orlicí. Ale jak jsem se pak vracel po dvou měsících sem do Ústí nad Labem, vnímal jsem, jak je to úplně jiný kraj, tady je to fakt divoký západ. Zde je relativní úplně všechno. Tam jsou lidé úplně jiní. Myslím, že to je vina špiček tohoto kraje, že to tu nechali morálně zplundrovat. Je tu neúcta k právu a k zákonům, jako na kdysi Divokém západě. A to vědomí, že si nemůžete ty zákony vymoci, protože zákony slouží tomu, kdo je mocnější. (smutně)

Veteránka i nováček

S jakými pocity jste přizval hostující herečky, Jelenu Juklovou která kdysi v Činoheráku hrála, a mladou Natálii Holíkovou?
Nuckolls: My jsme přizvali jednu veteránku a jednu juniorku. Jelenu znám ze Spolku Kašpar, až tam jsem se dozvěděl, že kdysi hrála v Ústí. Věděli jsme, že potřebujeme paní, dámu v generaci 60 let, takže jsme si docela vzpomněli, že tu kdysi hrála a navíc je úžasná. Jsem rád, že se sem vrací.
A Natálie Holíková z Ostravy, kterou nám bohužel „vyfoukl" Klicpera z Hradce? Loni jsem velice pečlivě jezdil po hereckých školách a ona byla z nováčků absolutně nejlepší. Jsem rád, že se tu mohla objevit a myslím, že ji čeká velice zářná budoucnost.

Jaká je ambice Dekalogu?
Nuckolls: Je v tom, že ty příběhy, které ukazujeme a nasvěcujeme, jsou plně příběhy vašeho souseda. Obyčejné příběhy obyčejných lidí. To není žádná romantická inscenace. Jsou to příběhy, jakých se v tuto dobu v tomto městě, které má sto tisíc obyvatel, dějí desítky.

Hra má scény velmi kruté i humor lehce postřehnutelný. Je to vaše odlehčení, nebo striktně vycházíte z TV série?
Nuckolls: Koen Tachelet, belgický dramatik, který pro divadlo Münchner Kammerspiele TV sérii Dekalog dramatizoval, vycházel „tvrdě" z filmových příběhů. A my se této dramatizace držíme.
Běžně se zkouší představení šest týdnů, my Dekalog dělali dvanáct týdnů. A věřím, že se povede tak, aby naše inscenace působila věrohodně, jako dokument. To je to nejpřesnější herectví a myslím, že už se k tomu blížíme.

Inscenace má zajímavý styl. Jak byste jej nazvala?
Kyrianova: Je to epický styl a střihy, díky nimž herec v jednu chvíli ještě vypráví příběh a vzápětí už se ocitne v konkrétní situaci.

Autor: Radek Strnad

21.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 500 Kč

Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: znalost ruské a ukrajinské kuchyně, Výhodou: vyučení v oboru., Způsob prvního kontaktu telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Barkmet, a.s., provozovna lhotka nad labem, 410 02 Lovosice 2. Informace: Ilona Abrahámová, +420 775 381 003.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 25 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro práce na železniční trati strojník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme: strojnický průkaz na kolové bagry., způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: František vlk, pracoviště štětí, Litoměřická, č.p. 272, 411 08 Štětí. Informace: Zlatuše Vodičková, +420 737 771 977.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Technici v ostatních oborech příbuzných biologii 41 400 Kč

Technici v ostatních oborech příbuzných biologii (kromě zdravotnických) technik, lodní mechanik. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 41400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme aktivní znalost Aj, Rj, pokročilou znalost s PC a svařovacími programy, První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Barkmet, a.s., provozovna lhotka nad labem, 410 02 Lovosice 2. Informace: Ilona Abrahámová, +420 775 381 003.

Ostatní - Obsluha zařízení ve vodárenství a vodohospodářství 24 000 Kč

Obsluha zařízení ve vodárenství a vodohospodářství (včetně čistíren vody) obsluha čistírny odpadních vod. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co bude Vaší prací:, obsluha technologie čistírny odpadních vod a pomocných provozů, pochůzková a kontrolní činnost, odebírání vzorků, úklidové práce v rámci udržování čistoty technologie svěřeného úseku, samostatná práce na svěřeném úseku, 8h směny (pouze ranní, pondělí-pátek), Proto byste měl(a) mít:, středoškolské vzděláním s maturitou nebo vyučení + praxe ideálně technického či chemického zaměření, zkušenost z chemického provozu nebo provozu ČOV, pozice je však vhodná i pro absolventy, které naši zkušení zaměstnanci zaškolí, dobrý zdravotní stav, základní znalost práce na počítači - máme automatizované provozy, chuť pracovat samostatně, Proč se Vám u nás bude líbit: , jsme stabilní a prosperující český zaměstnavatel, práce je u nás zajímavá a různorodá, pokud budete šikovný(á) můžete počítat s kariérním postupem i vyšší mzdou, o své zaměstnance pečujeme a nabízíme jim řadu výhod:, více dovolené, příspěvek na dojíždění, chutné stravování za pár kaček přímo ve firmě, firemní cafetérii, příspěvek na penzijní připojištění, výhodné volání a internet, zdarma vstupy do sportovních a kulturních zařízení, spoustu firemních akcí pro zaměstnance i jejich rodiny a štědrý příspěvek po prvním roce pracovního poměru, , Benefity v hodnotě 10 000 Kč ročně a více:, " Štědrý příspěvek po prvním roce pracovního poměru , " Příspěvek na dojíždění, " Cafetérie, " Příspěvek na penzijní připojištění, " Bonusy za pracovní výročí, " Týden dovolené navíc, " Dotované závodní stravování, " Výhodné telefonní tarify a pojištění, " Bezúročné půjčky, " Firemní akce pro zaměstnance a jejich rodiny, zdarma vstupenky na sport a kulturu, Začít u nás můžete: IHNED , Smlouva: na dobu určitou na 1 rok, a když se Vám u nás bude líbit a my budeme spokojeni, s radostí ji prodloužíme na dobu neurčitou , Více Vám poví: V. Sedláková, 416 564 911, vendula.sedlakova@preol.cz.. Pracoviště: Preol, a.s., Terezínská, č.p. 1214, 410 02 Lovosice 2. Informace: Vendula Sedláková, +420 416 564 911.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Osmapadesátiletý pokrývač zkolaboval v pondělí odpoledne při práci na střeše opravovaného domu na Mírovém náměstí v Litoměřicích.
16

FOTO: Tragédie na lešení. Pokrývač zemřel na srdeční zástavu

Ilustrační foto.

V Litoměřicích se bude diskutovat o kvalitě vzdělávání a místním akčním plánu

Jakým výrokem se blýskne tentokrát? Miloš Zeman přiel na návštěvu kraje

Ústecký kraj - Od úterý 19. června do čtvrtka 21. června potrvá návštěva prezidentského páru v Ústeckém kraji.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Vloupání na Litoměřicku meziročně ubylo. Zloděje odrazuje lepší zabezpečení

Litoměřicko, Ústecký kraj - Více než stovku nových případů vloupání každý měsíc vyšetřují policisté v Ústeckém kraji. Hrozivé číslo? Jistě. Přesto však počet vloupaček v kraji klesá. S jedinou výjimkou.

Lovosické koupaliště v novém kabátě otevřelo své brány návštěvníkům

Lovosice - Rekonstruované koupaliště otevřelo v pátek 15. června své brány návštěvníkům. Letošní sezona nabídne nové zázemí jak pro personál, tak pro návštěvníky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT