VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Desatero ctí, ale zároveň i popírá Dekalog, nová inscenace Činoherního studia

Ústí nad Labem - Vášně. Vražda. Omyly. Chamtivost. LÁSKA. Zoufalství. Život. Nikdo není lepší ani horší, jsme lidé. I to říká Dekalog, polská TV série na téma Desatero Božích přikázání. Českou premiéru má inscenace podle ní v pátek od 19.00 v Činoherním studiu v Ústí. Vstupenky by ale zájemci měli už shánět na úterý, premiéra je vyprodaná. Je to velká síla!

21.9.2012
SDÍLEJ:

Popravou vraha v přímém přenosu končí první polovina inscenace Dekalog, nového představení Činoherního studia (ČS) v Ústí. Ve druhé částí je hra „zábavnější“ a la talk show, hospoda a kabaret. Fantazii publika divadlo meze neklade. Foto: čtk/Libor Zavoral

Popravou vraha v přímém přenosu končí první polovina inscenace Dekalog, nového představení Činoherního studia (ČS) v Ústí. Ve druhé částí je hra „zábavnější" a la talk show, hospoda a kabaret. Fantazii publika divadlo meze neklade.

„Premiéra v ČS je vyprodaná, další šanci vidět inscenaci podle desetidílné série polských autorů, Krzysztofů Kieślowskeho a Piesiewicz, nabízíme v úterý 25. října od 19.00," uvedla Jana Válková, produkční divadla.

V rozhovoru pro Deník odpovídali režisér Filip Nuckolls a Veronika Musilová Kyrianova, dramaturgyně ČS a autorka překladu Dekalogu.

Kostel i hospoda

V Dekalogu je dvanáct herců, v některé z „povídek" i všichni najednou. Scéna má minimum rekvizit, herci svět okolo sebe popisují… Jak se vám režíroval takový vyprávěný příběh?
Filip Nuckolls: Dobře, stejně jako cokoli jiného (smích). Chtěli jsme, aby na scéně nebylo téměř nic, vše je vztažené k člověku. Dekalog má dvě různé části: První se odehrává v jakémsi sakrálním prostoru a ve věznici, druhá v hospodě. Totiž kostel a hospoda patří ke katolicismu stejně, jako Desatero přikázání. I to má dvě poloviny; prvních pět je o Bohu, dalších pět o člověku.

Proč jste volili právě Dekalog?
Veronika Musilová Kyrianova: Lákalo nás udělat revoluční čin, uvést kompletní televizní seriál na divadelní scéně. A také proto, že se Činoherní studio dlouhodobě vyjadřuje k fungování společnosti. a ten má své kořeny v tom, čím se řídíme a co děláme ve svém všedním osobním životě. Dekalog toto tematizuje v plné nejednoznačnosti na deseti příbězích, které se inspirují v Desateru přikázání.

Desatero je Ústava

Filipe prozraďte, je vám Desatero přikázání blízké?
Nuckolls: Ano, jsem praktikující katolík. Desatero je naše Ústava (smích). Proto uvádíme Dekalog v sezóně „Všechno je v tobě". Víme, že je dobře relativizovat některé hodnoty, ale pokud od nich relativizací odejdeme až moc, začíná chaos. Teď jsme na pokraji jistého chaosu a protože chceme být společensky angažované divadlo, začínáme Dekalogem. Návratem k hodnotám, které jsou stále platné.

Můžete z Dekalogu jmenovat příběh, který vás více oslovil?
Nuckolls: Je zvláštní, že to není jen jeden. Teď prožívám smrt maminky, zemřela před čtrnácti dny. Dost tedy prožívám první příběh, ptám se: Proč zemřela relativně velice mladá, z jakého důvodu to tak je?
Dřív na mě zapůsobilo téma Nezabiješ. Jak má člověk rozhodovat o tom, zda zabít nebo ne, i když si to člověk zaslouží? Viděli jsme to v případě Norska. Je 21 let pro masového vraha Breivika ten správný trest? Jak vůbec rozhodnout o trestu? Pocházím z právnické rodiny, o to více mě příběh číslo pět zaujal… Ale ono se to mění, každý den něco vnímáme jinak. Myslím si, že se Dekalog režisérovi Kieślowskemu a scénáristovi Piesiewiczkému povedl. Byť je to série příběhů z malého sídliště, která vznikla koncem 80. let v Polsku, začnou vám ty příběhy „naskakovat". Každý den si vzpomenete na jeden…

Dekalog? Celek!

A který příběh inscenace se nejvíce líbí vám, Veroniko?
Kyrianova: Já spíš inscenaci vnímám jako celek, jako celek má teprve smysl v té různosti příběhů a pohledů, kterými projdeme. Právě proto jsme se rozhodli uvést polský Dekalog kompletní.

Mluví Dekalog také o současnosti? Jsou tam neměnné věci?
Nuckolls: Myslím, že to, co se tu teď děje, se dá srovnat s morálním a etickým marasmem konce 80. let. Lidé, o kterých Dekalog vypráví, jsou úplně obyčejní lidi ze Severní Terasy v Ústí, z Chotěboře, odkudkoli.
Dostanou se do situace, kdy se dozví, že je i něco víc, než jen přežívat ze dne na den. Ty situace jsou pro ně neřešitelné, byť by i byli věřící. To tady zažíváme. Ztráta víry a spirituality národa vede k tomu, že tu lidi i v padesáti letech vypadají jako děti.Jsou dětsky bezbranní, když stojí čelem k otázkám, které je přesahují.
Za posledních deset let jsem byl nejvíc v Ústí nad Orlicí. Ale jak jsem se pak vracel po dvou měsících sem do Ústí nad Labem, vnímal jsem, jak je to úplně jiný kraj, tady je to fakt divoký západ. Zde je relativní úplně všechno. Tam jsou lidé úplně jiní. Myslím, že to je vina špiček tohoto kraje, že to tu nechali morálně zplundrovat. Je tu neúcta k právu a k zákonům, jako na kdysi Divokém západě. A to vědomí, že si nemůžete ty zákony vymoci, protože zákony slouží tomu, kdo je mocnější. (smutně)

Veteránka i nováček

S jakými pocity jste přizval hostující herečky, Jelenu Juklovou která kdysi v Činoheráku hrála, a mladou Natálii Holíkovou?
Nuckolls: My jsme přizvali jednu veteránku a jednu juniorku. Jelenu znám ze Spolku Kašpar, až tam jsem se dozvěděl, že kdysi hrála v Ústí. Věděli jsme, že potřebujeme paní, dámu v generaci 60 let, takže jsme si docela vzpomněli, že tu kdysi hrála a navíc je úžasná. Jsem rád, že se sem vrací.
A Natálie Holíková z Ostravy, kterou nám bohužel „vyfoukl" Klicpera z Hradce? Loni jsem velice pečlivě jezdil po hereckých školách a ona byla z nováčků absolutně nejlepší. Jsem rád, že se tu mohla objevit a myslím, že ji čeká velice zářná budoucnost.

Jaká je ambice Dekalogu?
Nuckolls: Je v tom, že ty příběhy, které ukazujeme a nasvěcujeme, jsou plně příběhy vašeho souseda. Obyčejné příběhy obyčejných lidí. To není žádná romantická inscenace. Jsou to příběhy, jakých se v tuto dobu v tomto městě, které má sto tisíc obyvatel, dějí desítky.

Hra má scény velmi kruté i humor lehce postřehnutelný. Je to vaše odlehčení, nebo striktně vycházíte z TV série?
Nuckolls: Koen Tachelet, belgický dramatik, který pro divadlo Münchner Kammerspiele TV sérii Dekalog dramatizoval, vycházel „tvrdě" z filmových příběhů. A my se této dramatizace držíme.
Běžně se zkouší představení šest týdnů, my Dekalog dělali dvanáct týdnů. A věřím, že se povede tak, aby naše inscenace působila věrohodně, jako dokument. To je to nejpřesnější herectví a myslím, že už se k tomu blížíme.

Inscenace má zajímavý styl. Jak byste jej nazvala?
Kyrianova: Je to epický styl a střihy, díky nimž herec v jednu chvíli ještě vypráví příběh a vzápětí už se ocitne v konkrétní situaci.

Autor: Radek Strnad

21.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Nástup: IHNED, dle domluvy, Pracoviště: LOVOSICE, Co bude Vaším úkolem: Odpovědnost za správnost vychystání zboží ve skladu (zaskladnění/vyskladnění), Odbavování kusových, vozových i kontejnerových zásilek v souladu se skladovými procesy, Dodržování platných předpisů, pravidel, povinností v souladu s platnou legislativou a interními předpisy, Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, Minimálně ukončené základní vzdělání , Být v dobré zdravotní kondici, Být spolehliví, zodpovědní, flexibilní a schopní logicky myslet, výpis z rejstříku trestů, Výhodou je (ale rádi Vás naučíme): Praxe na VZV, zkušenost s retruckem., Nabízíme: Stabilní práce na hlavní pracovní poměr, motivační mzdové ohodnocení (fixní mzda min. 17.000Kč brutto + měsíční variabilní složka a čtvrtletní bonus - podle svých schopností) - můžete dosáhnout až 26.200 Kč brutto, Zaměstnanecké benefity: stravenky plně hrazené zaměstnavatelem, + 5 dnů dovolené/rok (celkem 25 dnů), bonus až 10.000Kč brutto pro nováčky nebo za doporučení nových kolegů, zdravotní program, firemní akce atd., Způsob prvního kontaktu: e-mailem. Pracoviště: Fiege s.r.o. - pracoviště lovosice, Průmyslová, č.p. 1190, 410 02 Lovosice 2. Informace: Valerie Kučerová, +420 724 543 863.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 25 000 Kč

Tesaři truhlář, tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: společnost Natura Space CZ s.r.o. se zabývá prodejem a stavbou rodinných domů – dřevostaveb., Pro výstavbu našich rodinných domů hledáme do realizačního týmu truhláře/tesaře., Pracovní náplní jsou:, práce na stavbě při montáži domů,, práce ve výrobní hale a truhlárně při výrobě a montáži dílčích částí domů., Požadavky jsou manuální zručnost, pečlivost, zodpovědnost, spolehlivost, týmová práce, řidičský průkaz sk. B., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem.. Pracoviště: Natura space cz s.r.o. - sídlo, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Kateřina Faistová, +420 417 631 124.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 500 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu a zpracování papíru Operátor výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme:, -SOU/SŠ vzdělání technického směru (strojní, elektro) – maturita výhodou, -ochota práce na směny (nepřetržitý provoz), -technické myšlení, flexibilita, -ochota učit se, -samostatné rozhodování, -aktivní přístup k práci, -praxe v průmyslovém provoze výhodou, -zapojení do bezpečnostních pravidel a aktivit společnosti, , Náplň práce:, -obsluha výrobního zařízení, -kontrola stavu výrobního zařízení, spolupráce s údržbou, -plnění kvantitativních ukazatelů produkce, -kontrola kvality apod., , Nabízíme:, -zázemí úspěšné a dynamicky se rozvíjející mezinárodní společnosti , -nadstandardní systém zaměstnaneckých benefitů, -práci v příjemném pracovním prostředí. Pracoviště: Mondi štětí a.s., Litoměřická, č.p. 272, 411 08 Štětí. Informace: Michaela Stuchlá, .

Právo - Právo Právník 25 000 Kč

Podnikoví právníci absolvent - právník/ právnička. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnání na dobu: 1. 5. - 1.9. 2018 a 30.4. - 31.8. 2019., Koho hledáme? , Aktivní studenty (5. ročníků) a čerstvé absolventy oboru PRÁVO se zájmem o uplatnění a rozvoj v oboru., Přemýšlivé a pečlivé právníky/právničky s odpovědným přístupem., Co je pro nás důležité:, Zájem o obor práva a jeho jednotlivá odvětví - pohybujeme se téměř ve všech právních oblastech, práce není jednotvárná. , Ochotu vyššího pracovního nasazení a zaujetí pro řešení problému. , Komunikační schopnosti a schopnost prezentace řešení problému. , Chuť rozvíjet se spolu s firmou a kolektivem. , Co nabízíme?, Pracovní poměr na dobu určitou (12 měsíců), v případě spokojenosti pokračování na dobu neurčitou, případně částečný úvazek než dokončíš školu., Zajímavé mzdové hodnocení. , Zajímavou a pestrou pracovní náplň zacílenou zejména do oblasti obchodního a občanského práva, správního práva, civilního a správního řízení atd. , Odborný růst, možnost dalších rozvojových programů při pokračování v pracovním poměru., Získání praktických zkušeností v oboru, seznámení se s procesy v rámci firemního "kolečka"., Jazykové vzdělávání., Čerpání zaměstnaneckých benefitů a výhod., Zázemí stabilního zaměstnavatele v regionu Lovosicka a Litoměřicka., Místo výkonu práce: Lovosice., Pokud máš zájem, pošli nám následující:, Životopis (ČJ + AJ) a motivační dopis., Telefonní kontakt denně od 8.00- 14.00 hod.. Pracoviště: Lovochemie, a.s., Terezínská, č.p. 57, 410 02 Lovosice 2. Informace: Libuše Tomanová, +420 416 562 220.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Litoměřice mají díky tzv. participativnímu rozpočtování například Bosou stezku v areálu ZŠ U Stadionu.

Litoměřičané vymýšlejí, jak vylepšit město. Ve hře jsou čtyři projekty

No dobře, respektuji. Ale teď kudy?
3

POJĎME SE BAVIT! Posílejte nám veselé, kuriózní, zajímavé fotografie

Podpořte potravinami Klokánek v krámku Bona Fide

Litoměřice - Až do 30. března se s dobročinným obchodem Hospice sv. Štěpána Bona Fide můžete zúčastnit sbírky trvanlivých potravin pro Klokánek.

Jarní Tržnice dostane nádech první republiky

Litoměřice - Většina akcí z letošního kalendáře Zahrady Čech bude laděna ke stému výročí založení Československa. Poznají to návštěvníci blížící se Tržnice Zahrady Čech ve dnech 4. až 8. dubna hlavně v pavilonech, ve kterých bude převládat výstavnictví.

V Memoriálu Rosti Čtvrtlíka bodovali i studenti z Litoměřicka

Děčín - Na VII. ročníku Memoriálu Rosti Čtvrtlíka, který propůjčil svůj hlas Chandlerovi ze seriálu Přátelé, uspěli v oblastním kole recitátorské soutěže konaném 7. března v Děčíně i žáci z Litoměřicka.

Velemín zas trápí kamiony. Objíždějí trasu D8

Lovosicko - Nákladní auta volí trasy bez poplatků. Někteří řidiči navíc nedodržují rychlost.    

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT