Proso na CD a DVD spolu, to je první a jediné koncertní provedení slavných melodií, odcizených z operetní fresky Járy Cimrmana.

Jak se tehdy vše „semlelo"? U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského obřího kola byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Věru nezaváhal a obeslal ji také Čech Jára Cimrman, a to se svým úctyhodným, rozmáchlým, dokonce sedmihodinovým dílem „Proso".

„Vinou snad své jediné záporné vlastnosti drobného škudlilství ale Jára nepodal zásilku s partiturou doporučeně," upozorňuje přední český cimrmanolog Zdeněk Svěrák.

Zdroj: Youtube

„A to bohužel umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si bez skrupulí geniální operetní fresku doslova rozebrali," vztyčuje vědec varovný prst.

Jenže vědecký tým českých cimrmanologů, vedený Zdeňkem Svěrákem (ale my to přece říkali!), dokázal v jediném překvapivém a vpravdě unikátním koncertním provedení původního Prosa onoho krásného letního dne, tedy v památné datum 13. července 2013 (to by ani Jára nezapomněl, snad) ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je skutečně On, již bohužel zapomenutý Čech Jára Cimrman. A složili mu tak hold.

CD & DVD PROSOCimrman / Smoljak / Svěrák
Hraje: Český národní symfonický orchestr, řídí Libor Pešek
Zpívají: Adriana Kohútková – soprán, Tomáš Černý – tenor, Miloň Čepelka – tenor buffo
Semináře přednášejí: Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta
Režie: Jan Svěrák
Vydává: Supraphon

Po 120 letech se tak tyto hudební poklady zaskvěly na festivalu Prague Proms ve světové premiéře a ve skvělé interpretaci Českého národního symfonického orchestru, vedeného Liborem Peškem. A nejen to! Mimořádné výkony zde podali zpěváci Adriana Kohútková, Miloň Čepelka a taktéž Tomáš Černý.

„Koncert byl v režii badatelova syna Jana Svěráka proveden ve Smetanově síni a současně přenášen přímo do 53 kin po celé České republice," uvedl Vladan Drvota z firmy Supraphon, která záznam té události vydává na kompletu CD a DVD. Génius Jára, jen zlovůlí závistivých zbavený právoplatného titulu „Největší Čech", se tak postavil po bok přenosů z newyorkské Metropolitní opery a vedle rockových gigantů Led Zeppelin i Metallica.

Supraphon tedy v pátek 11. října, vydá dárek pro sběratele CD i DVD s dílem Divadla Járy Cimrmana. Sláva, Proso opět zazní!