Ta se před čtyřmi roky rozhodla, že vypátrá osudy osmdesáti českých židovských dětí, které na podzim roku 1939 odjely do Dánska, kde se jich ujaly pěstounské rodiny.

„Rodiče stáli před těžkou volbou, když se rozhodovali, zda poslat své děti do Dánska, nakonec si však uvědomili, že dělají to nejlepší, co se v té pohnuté době dělat dalo. Při svém bádání jsem zjistila, že téměř nikdo z nich válku nepřežil. Většina zahynula v Terezíně nebo v jiných koncentračních táborech. Jsem velmi ráda, že se projekt nyní představuje právě v Terezíně. Je to pocta všem rodičům, kteří v sobě našli sílu a poslali své děti do bezpečí a tím jim zachránili život," uvedla ve svém projevu na vernisáži Judita Matyášová.

V Dánsku děti žily u pěstounských rodin a doufaly, že se jim podaří dostat do Palestiny, kde by se mohly setkat se svými blízkými. Po čtyřech letech však musely před nacisty  utíkat znovu.  Tentokrát do Švédska a zde už se jejich cesty rozešly. V Československu jich zůstal jen zlomek.

Autorka  výstavy založila v roce 2011 projekt nazvaný Sofiina volba po česku a zpracovala o osudech pamětníků  řadu dokumentů, nahrávek, fotografií a filmových záznamů. Ty přenesla do knihy Přátelství navzdory Hitlerovi, vydané nakladatelstvím Mladá fronta, a do dokumentárního filmu Na Sever, který bude mít premiéru letos na podzim.

Výstava ve foyeru kina Malé pevnosti Terezín potrvá do 30. března.