„Inspiraci jsme čerpali u kolotočů, protože tam pouštěli rock'n'roll a Elvise a pak jsme to zkoušeli přehrávat,“ vzpomíná s úsměvem Petr Novák, který do The Postmen nastoupil v roce 1967 jako náhrada za muzikanty, kteří odešli na vojnu a v kapele zůstal až do jejího konce v roce 1977.

Následovaly kapely S.A.P, Starý kecky, Navostro, Rhodesia a aktuálně kapela Claymore. „My jsme v začátcích vlastně měli trochu štěstí, že jsme chytli polovinu 60. let, kdy nastala jakási liberalizace v kultuře a nikdo nás moc nedupal. Horší časy pak nastaly po Chartě v 70. letech, a to nejen pro štětské kapely,“ líčí Mirek Peser, dlouholetý bubeník a spoluhráč Petra Nováka. „Štětská rocková a bigbítová scéna je stále živá. Stále je zde mnoho kvalitních kapel, které šíří dobré jméno štětských rockerů nejen v Čechách, ale i v zahraničí,“ míní.

Na kvalitě štětských muzikantů má velký podíl i Základní umělecká škola (ZUŠ), která vychovala hodně dobrých kytaristů a bubeníků. Právě bubenická škola je ve Štětí vyhlášená. Může se pochlubit takovými jmény jako Jan Hrovatitsch, který je nejen ředitelem a učitelem hry na bicí na zdejší ZUŠ, ale působí i v Divadle Minor nebo jako hudebník v orchestru Karla Vlacha. Pozadu nezůstává ani Tomáš Kašpar ml., známý z účinkování v kapelách Pluto and the Planets, U.M.P., Bratrstvo Luny nebo z projektu The Wall (Czech Tribute to Pink Floyd), který též vyučuje bicí na štětské ZUŠ.

„Práci s dětmi se věnujeme opravdu intenzivně. Snažíme se, aby poznaly, co bubnování všechno obnáší, a to nejen po hudební stránce. Proto se je snažíme co nejdříve dostat před publikum, aby si zkusily i tu trému,“ vysvětluje Hrovatitsch.

TRADICI OPAKUJÍ PO PĚTI LETECH

Oslava rockové hudby se do města pod komíny vrací opět po pěti letech. „Pokračujeme v tradici. Tohle muzikantské setkání se koná každých pět let. Prakticky od počátku bigbítu ve Štětí,“ vysvětluje organizátor festivalu a vedoucí Kulturních a informačních zařízení města Radek Kulhánek, sám aktivní baskytarista v několika štětských formacích.

Letos se na pódiu vystřídá dvanáct kapel složených převážně z místních muzikantů. K vidění a slyšení budou nové projekty i legendární soubory, které v místním bigbeatovém světě fungují řadu let.

„Jde ale především o setkání muzikantů, kteří se během roku nemají šanci tolik potkat. Pochopitelně jde i o shledání starých přátel, fanoušků, fanynek a hudebníků, kteří se aktivně muzice nevěnují,“ dodává Kulhánek.

Hudební smršť začne v 15 hodin u Skate parku na Labském nábřeží. Pro fanoušky a návštěvníky letošních oslav je připraven i noční rozvoz autobusy, které budou odjíždět ve směru Roudnice nad Labem, Litoměřice a Mělník z parkoviště u Penny marketu v 1.30 hodin ráno.

 Plakát na akci.Zdroj: archiv