Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Andrea Kalivodová: S vášnivou Carmen jsem už sžitá

Severní Čechy, Praha /ROZHOVOR/ - Slavná operní pěvkyně Andrea Kalivodová nafotila benefiční snímky na pražské klinice IKEM. Severní energetická za jednu dala 100 tisíc Kč.

6.3.2014
SDÍLEJ:

V zákoutích pražské kliniky IKEM vznikaly snímky pěvkyně Kalivodové ve prospěch tohoto důležitého zdravotnického zařízení. Foto: Dan Sklenář

Centru pro plicní hypertenzi Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) předala pěvkyně Andrea Kalivodová šek na 100 000 Kč. Za tuto částku totiž vydražila společnost Severní energetická snímek, na kterém Kalivodová pózovala fotografu Danu Sklenářovi díky projektu Není samozřejmé se nadechnout.

„Rádi jsme přispěli na léčbu pacientů s nemocemi plicního aparátu. Dobré fungování plic a s tím spojené dýchání neznečištěného ovzduší je pro nás prioritou. Těžba a spalování uhlí nyní podléhají v oblasti ochrany ŽP přísným zákonným normám. Těm naše společnost rozhodně hodlá dostát," dodala.

O spolupráci s pražským IKEM jsme hovořili s pěvkyní Andreou Kalivodovou.

Focení za provozu

Jaké bylo focení snímků pro IKEM? Podle fotek, z nichž některé jsou i až „odvázané", jste si to užila vy, i fotograf Sklenář.
Focení jsme si užili, i když to bylo časově velmi náročné. To proto, že se fotilo za plného provozu nemocnice.

Fotili jste spolu poprvé? Je jistě jiné, fotit stylizované snímky než dělat fotografie z opery…
S Danem Sklenářem jsem fotila poprvé a mile mne překvapilo, jaké snímky vznikly. Neměl to jednoduché. Fotili jsme po celé budově a kromě umělecké stránky musel každé prostředí připravit, správně nasvítit a vytvořit aranžmá k tématu focení.

Které fotografie si nejvíce ceníte? Zvláštní náladu má ta, na níž v čekárně „čekáte na výsledky"…
Všechny snímky jsou krásné, každý vznikal na podporu pacientů s plicní arteriální hypertenzí. Cením si každé jednotlivé, protože vznikly za podpory a spolupráce lidí, kteří chtěli pomoci osvětě tohoto vzácného onemocnění.

Na snímcích jste sestřička, pracovnice kartotéky, pacientka na operačním stole, letuška… Bylo zajímavé střídat tyto role?
Snažili jsme se vystihnout běžné momenty v nemocnici, tak trochu zmapovat cestu pacienta či zdravotnického personálu i s náladou, která tam panuje. Bylo zajímavé se převtělit do různých rolí.

Respekt z lékařů

Fotili se s vámi i zaměstnanci? Třeba když jako sestřička vycházíte z výtahu a sypou se vám léky z platíčka na zem…
Ano, na té fotografii jsem s přednostou Centra pro plicní hypertenzi IKEM profesorem Josefem Kautznerem a MUDr. Hikmetem Al-Hiti. Před oběma pány mám velký respekt.

Bylo zajímavé vidět i zákulisí IKEM? Nebo nebyl čas?
Při focení moc času nebylo, musela jsem se stíhat převlékat i měnit účesy. Lokace byly po celé nemocnici, kdo ji zná, ví, že je to rozlehlá budova, kde jsme se občas i ztráceli.

Pomoc pro IKEM ze severu ČechInstitut klinické a experimentální medicíny poskytuje špičkové zdravotnické služby déle než 40 let. Stále se snaží zlepšovat zdravotní péči, zdokonalovat léčebné postupy, uplatňovat nejnovější vědecké poznatky v praxi. Léčí i vzácné onemocnění plicní arteriální hypertenze. Nemoc je obtížně diagnostikovatelná, málo se o ní mluví. Proto se fotograf Dan Sklenář rozhodl ve spolupráci s OK! Magazínem nafotit sérii snímků s pěvkyní Andreou Kalivodovou a poskytnout je do veřejné dražby.

Severní energetická se rozhodla zapojit do projektu, vydražila jednu z fotografií za 100 000 Kč. „Nezabýváme se jen uhelným byznysem. Dění v naší zemi nám není lhostejné. Rozhlížíme se také kolem sebe a objevujeme projekty, zasluhující pozornost," řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí Severní energetické.

Máte pěkný zážitek z IKEM?
Mnoho krásných zážitků. Všichni se tam ke mně chovali hezky, váží si té spolupráce. Měla jsem také štěstí a účastnila se setkání pacientů s plicní arteriální hypertenzí na konci roku 2013. Mohla jsem si povídat s nimi i jejich rodinnými příslušníky o běžných starostech, které jsou s diagnózou spojené.

V Severočeském divadle v Ústí jste s úspěchem zpívala vášnivou Carmen. Je vaší osudovou?
Role v Bizetově opeře Carmen zásadně ovlivnila moji kariéru. Provází mě roky, věnovala jsem jí zatím nejvíce času, procestovala s ní kus světa. Při každém dalším nastudování i provedení v ní nacházím něco nového, což je velmi inspirující a krásné.

Pro můj temperament

Dáváte do Carmen vše. Jak moc se necháváte svou rolí pohltit, jak silný to bývá prožitek?
S Carmen jsem opravdu sžitá. Díky tomu, že pěvecký part dobře znám, se mohu více soustředit na herecký výkon, oddat se emocím. Role vášnivé Carmen sedí mojí přirozenosti a temperamentu. Potvrzují to, myslím, i reakce odborných kritiků a obecenstva, kterých si velmi vážím.

Jak vzpomínáte na Ústí? Na pěkné divadlo, zajímavé místní sólisty, kvalitní živý orchestr?
Na ústecké divadlo mám jen krásné vzpomínky. Tamní scéna dává příležitost mladým talentovaným umělcům. Pozoruhodné je, že právě na prknech tohoto divadla vyrostla řada významných sólistů, jako Richard Haan nebo Naděžda Kniplová. Jsem za tuto šanci Severočeskému divadlu v Ústí velmi vděčná.

Zpívala jste i v Liberci. Jaké role, jak to pro vás bylo zajímavé?
Obecně si myslím, že oblastní scény jsou výrazně nedoceněny, ač odvádějí skvělou práci. Také liberecké divadlo k nim patří. Těšila mě příjemná spolupráce s panem dirigentem Františkem Babickým, výborná režie, fajn orchestr, překrásné prostředí…

Předloni jste vydala první písňové album, je pro vás důležité? První nahrávku si umělec hýčká.
Svého debutového alba si velmi vážím. Je to live záznam z úspěšného koncertu na festivalu Hudba tisíců v Jihlavě. Na CD zpívám svůj oblíbený repertoár, se kterým jsem se setkala již za studií: Českou písňovou tvorbu, tedy Dvořákovy Cigánské melodie, výběr z písní Bohuslava Martinů, milostný cyklus Petra Ebena Písně nejtajnější i dvě balady. Nahrávka měla úspěch i v Londýně, kde důstojně reprezentovala českou kulturu.

Plánuji vánoční CD

Uvažujete už o dalším albu?
V brzké době bych ráda natočila vánoční CD. Věřím, že taková nahrávka intenzivně osloví mé posluchače. Inspiruje mě pocit, že bych jejím prostřednictvím mohla přispět k atmosféře nejkrásnějších svátků v kterýkoli okamžik.

Zpíváte i v opeře Nabucco, máte řadu dalších rolí. Vybaví se vám zážitek z open air představení nějaké opery? Pěkný, zajímavý, nebo spíš tristní kvůli počasí?
Open air představení jsou jedinečná, divácky oblíbená. Je to adrenalin pro pořadatele, umělce i diváky. Ale atmosféra letní noci je pro operní žánr obzvlášť magická.
Prozatím jsem měla vždy velké štěstí, zkušenost se špatným počasím tedy ještě nemám. Jednu z nejkrásnějších vzpomínek z představení s nebem nad hlavou mám z uvedení Verdiho Nabucca na Bratislavském hradu.

Co zásadního vás čeká?
Čeká mě několik krásných představení ve Státní opeře v Praze i v Národním divadle v Brně, recitály a různá vystoupení. Těším se nejen na tyto krásné okamžiky, kdy mě publikum ocení potleskem, ale i na radosti, které přinese osobní život. V jejich rovnováze jsem spokojená.

Autor: Radek Strnad

6.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Tradiční veletrh středních a učňovských škol pro žáky základních škol.
28

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení