O minulosti a současnosti této kapely, dnes u nás jedné z nejoblíbenějších, jsme si povídali s Vaškem Bláhou, jejím kytaristou, zpěvákem, autorem písniček a šéfem.

Loni jste začali spolupracovat s Čechomorem. Bude to pokračovat?
S Čechomorama se koncerty moc povedly. Všichni zúčastnění se shodli, že to musíme zopakovat, a tak jsme letos připravili pro fanoušky pět společných vystoupení v rámci festivalu České hrady. Víc je na www.divokejbill.cz a www.cechomor.cz.

Právě prezentujeme společnou písničku Ve dvou se to táhne líp. Vytáhl ji ze šuplíku Franta Černý a všem se líbila, tak jsme ji natočili obě kapely dohromady s klipem ze společného koncertu na loňském Rock For People v Hradci Králové.

Čím je to pro vás zajímavé? A jakou roli při tom hrála náhoda?
Je to pro nás velká muzikantská zkušenost a provzdušnění, když se propojí dvě takové party. Dohromady nás je asi 15 a to už je pořádná kavalerie. No a na to se přesně hodí ta písnička Ve dvou se to táhne líp. Prostě změna na pět koncertů uprostřed půlročního turné je vždycky vítaná, to je vyzkoušený.

Jak vše začalo?
Přesně si to nepamatuju, ale asi jsme se někde sčuchli s Karlem Holasem a slovo dalo slovo… Všechny Čechomory jsem si oblíbil, už se na ty koncerty těším. A kluci od nás jsou na tom určitě stejně.

Nedávno jste hráli v Irsku. Jaké to bylo? Sehráli v tom roli krajané?
V Irsku jsme hráli podruhé, a to v Dublinu a Corku. Koncerty pořádal Roman Buchta se svou rodinou, a byly určitě spíše pro krajany, i když i pár místních jsem tam potkal.

Jaká je tam atmosféra?
Zrovna na ně doléhá krize v plné síle, tak jsou trošku smutní. Myslím, že jsme jim měli zvednout malinko náladu, což se doufám povedlo. Byli jsme tam tři dny, kdy nepřestávalo pršet, tak to bylo trochu „ořezané“ o výlety. Ale jinak nálada výborná, lidi skvělí a vše bez problémů. Doufám, že se tam situace trošku zlepší a budeme moci za rok vyrazit znova.

Dva roky zpět jste jeli po halách, nyní – včetně Litoměřic - se vracíte do koncertních sálů a kulturních domů. Nemrzí vás to, nebudou vám ty tisícihlavé davy chybět?
To velké turné dva roky zpátky je nezapomenutelné, je to ten největší úspěch, který se nám povedl a jsme na něj patřičně hrdí. Ale to v Čechách nejde bohužel moc dlouho, protože jsme prostě všechno objeli a všichni se už přišli podívat, a tak jsme se zase stáhli na menší koncerty.

Myslím, že už pomalu dozrává čas na to si to zopakovat. Právě točíme desku, ze které máme moc dobrý pocit. Má vyjít 1. listopadu. A po novém roce si chceme troufnout zase na větší halové turné právě k desce.

Co od vás Litoměřice uslyší, jak se tam těšíte? Jste na začátku turné, plni nadšení a energie, neutahaní…
Máme v repertoáru 8 zbrusu nových pecek, které bychom rádi předvedli. Bude to ochutnávka z nové desky. Jinak zahrajeme průřez toho, co jsme udělali za 11 let existence Billa, a možná si troufneme i na premiéru úplně nové pecky Batalion, kterou teď na zkouškách dokončujeme.

Radost mi udělalo, když jste si na CD přizvali divokého teplického básníka Radka Háska. Váže se k tomu nějaký příběh, bylo to jen pro jednou?
Hasana (tak mu říkáme) jsme potkali asi před pěti lety v teplickém klubu KNAK a od té doby jsme kamarádi. Občas mě přijede navštívit do Úval, a mám moc rád jeho básničky i to, jakej je atyp. A on má rád zase moje texty, tak jsme si tak nějak padli do oka.

Jednou takhle přijel na návštěvu a já měl zrovna takovou brnkačku na kytáru bez textu a už dlouho se mi líbila jeho báseň Voda. A tak mu říkám, jestli by ji do tý melodie nezkusil zarecitovat. Šel do toho hned a už to bylo. Nevylučuju, že si to nezopakujeme.

Jak se do vašich vzpomínek zapsalo turné se Třemi sestrami loni na podzim? A jakou roli vlastně sehrály Sestry v „životě“ Divokého Billa?
Tři sestry jsou odmala moje nejoblíbenější česká kapela. Obdivuju Fanánkovy texty, Magorovy organizační schopnosti a um na postu kapelníka. Mám rád celou jejich partu, jejich humor a nadhled tak lidovej, že jim věřím vše, do posledního puntíku. Jsou na český scéně plný pózařů a metrosexuálů úplný unikát.

Proto když přišel před deseti lety nápad, že by naši první desku produkoval ing. Magor, byl jsem nadšenej a dodnes si myslím, že kdyby tenkrát padla volba na někoho jinýho, mohl by Divokej Bill dnes vypadat úplně jinak. A to bych určitě nechtěl.

Turné pro radost se opakuje po čtyřech letech, už bylo dvakrát. Potřetí se chystá, je to obdobně jako spolupráce s Čechomorem. I když se Sestrama to bejvá větší punk.

Tolik lidí v kapele je dnes spíš přírodní úkaz, třeba i kvůli dělení honorářů. Umíte si představit, že byste hráli třeba jen ve čtyřech?
Krom Divokýho Billa, kde je nás osm, občas devět, hraju ještě v kapele Medvěd 009, kde je nás sedm. Jsem tedy na velký party zvyklej, mám to tak radši a ostatní myslím taky.

Když se v tom člověk naučí chodit, je to obrovská výhoda. Pořád se totiž něco děje a když někam vtrhneme, je to pořádný pozdvižení. V podstatě si už ani nedokážu představit, že bysme byli jen čtyři. Rodina má bejt veliká. Ale na peníze je to zase blbý, to je pravda. I když peníze budou a my nebudeme, tak co se tím trápit?

Který rok z jedenácti let existence byl pro Billa nejtěžší? Ten s „návykovými problémy“ vašich kolegů?
Jo, když měli kluci ty trable, tak to bylo špatný. Chodili si akorát pro prachy, aby měli na ty nesmysly, vymejšleli bajky, aby to z nás vytáhli a nikoho nezajímalo, co bude dál. To mně štvalo asi nejvíc, ale už je to za náma.