VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyřdenní filmový maraton

Litoměřice - Milovníci filmu si mohou v kalendáři zaškrtnout termín 21. až 24. srpna, protože právě v těchto dnech proběhne osmý ročník Litoměřického filmového festivalu. Všechny projekce a programy sjednotí téma „svět realit“ a kromě zástupců české kinematografie nebudou tradičně chybět německé, francouzské i slovenské filmy.

19.8.2008
SDÍLEJ:

Litoměřický filmový festival patří vedle Karlových Varů nebo Zlína k těm méně známým, ale jeho osmý ročník nabídne určitě kvalitní podívanou. Hlavní program je situován do Letního kina na Střeleckém ostrově, projekce připravuje kino Máj, Divadélko Minimax a Knihovna K.H.Máchy. Bližší informace nám k festivalu sdělila organizátorka Renata Vášová.

Kolik návštěvníků letos čekáte, či můžete uspokojit? A co vše jim nabídnete?
Festival má, co se týká návštěvnosti, stoupající tendenci, která se stabilně pohybuje kolem tří set diváků, proto věříme, že stejný nebo větší počet si cestu do Litoměřic najde i letos. Všichni, kteří dorazí, se mohou těšit na kvalitní filmovou nabídku a stejně zajímavý doprovodný program zahrnující výstavu, divadla, koncerty, besedy.

Vzniká během akce v Litoměřicích třeba i stanové městečko jako při festivalu Litoměřický kořen?
Samozřejmě. Návštěvníci mohou stanovat zdarma přímo v areálu letního kina.

Máte něco společného s pořadateli této hudební akce?
Její hlavní organizátor, Michal Hanzl, je jako člen Kinoklubu Ostrov pořadatelem festivalu, a má na starosti hudební dramaturgii, organizační a technické zázemí všech akcí na Střeleckém ostrově.

Co je na festivalu letos jinak než loni? Myslím, co jste vymysleli nového, co přibylo… popř. co ubylo?
Díky Karlu Tománkovi, řediteli litoměřické knihovny, se festivalové prostory rozšířily o městskou knihovnu, kde diváky čeká beseda s Erikem Taberym, doprovázená projekcemi filmů Vládneme, nerušit a Bezesné noci. Dále zde poprvé uvedeme to nejlepší z festivalů Anifest, Fresh Film Fest a Shortfilm. Novinkou je také rozšíření hrací doby v kině Máj, což je možné jen díky výborné spolupráci s městskými kulturními zařízeními.

Festival otevírá dokument Petra Zelenky o Visacím zámku. Byl v tom záměr, má to svůj důvod?
Zelenkovy filmy patří k tomu nejlepšímu, co česká filmová tvorba k letošnímu festivalovému tématu „střet realit“, nabízí. Jeho mystifikační snímky Mňága – Happy End a Rok ďábla jsou však všeobecně známé, proto jsme se rozhodli na přivítanou zařadit právě tento starší titul.

Co máte společného, a co naprosto odlišného s Karlovarským festivalem?
Festival v Karlových Varech je festivalem s mezinárodní soutěží prestižní kategorie A, takže se lišíme naprosto ve všem. Spojuje nás však stejné nadšení a vytrvalost organizátorů a stejný zájem diváků prosedět celé dny ve filmovém sále. Litoměřice mají blíže spíš k Letní filmové škole, jako k přehlídce, která spojuje filmové projekce s aktivní diváckou účastí, s prostorem pro širší debatu nejen o současném filmu, ale také o jeho historickém vývoji a žánrové rozmanitosti.

Kdo vymyslel téma Střet realit? Dává vám velký prostor k vyjádření? Byla hračka vybrat pro něj filmy, pořady, hudební skupiny, divadla?
Tématem navazujeme na předchozí ročníky – střet kultur, střet pohlaví a střet generací. Prostřednictvím tématické konfrontace se snažíme o hledání společného uměleckého vyjádření bez ohledu na historické období, kulturu, národnost či věk. Tato strategie se nám v minulých letech osvědčila, protože nabízí zajímavé dramaturgické možnosti a otevírá nové pohledy na spolupůsobení rozdílných uměleckých postojů. Dát dohromady takovou kolekci bylo ovšem možné především díky spolupráci řady mezinárodních institucí, které nám filmy pomáhaly zajistit.

Dá se říci, že festivalem budou po čtyři dny žít celé Litoměřice? Nebo je to spíše vaše „zbožné přání“?
Centrum města a Střelecký ostrov budou jistě poznamenány oživením, ale vzhledem k tomu, že nejsme rockový festival a návštěvníci tráví čas v sálech na projekcích, nepředpokládám větší rozruch a pohyb. Na některé programy je vstup zdarma, např. beseda s autorkou známých dětských leporel Lucií Seifertovou, takže věříme, že oslovíme i širší veřejnost. Především koncerty pod širým nebem, které jsou přichystány na sobotní večer, by měly k festivalu přilákat větší pozornost.

Prozradíte specifikum festivalu? A co bude letos jeho pověstnou třešničkou na dortu?
Festival vyváženě a se správnou kombinací kvality, tradice a exkluzivity nabízí velký počet filmů, které divák může prostřídat divadlem či koncertem. Nebo procházkou po Litoměřicích a okolí. Tou třešničkou pro něj může být jak Herzogův Fitzcarraldo, nejlepší východoevropská sci-fi trilogie Piotra Szulkina, David Bowie jako Muž, který spadl na Zemi, tak Jean Marais v roli Orfea. Nebo pohledy na život v Brazílii (Estamira), Alžíru (Ať žije Alžírsko), Izraeli. Jde jen o to si ji sám najít a řádně vychutnat.

Filmové festivaly většinou rozdávají nějaké ceny. Jste výjimka?
Jak už jsem naznačila, Litoměřice jsou spíše filmovou přehlídkou než festivalem. Filmy v našem programu mezi sebou nesoutěží, ale vzájemně se doplňují.

Můžete uvést tři důvody, proč by si návštěvníci neměli nechat festival ujít?
Filmy, filmy a zase filmy. Kde jinde může divák vidět vedle sebe Klause Kinského excelovat ve Fitzcarraldovi a následně se s ním seznámit v dokumentu od stejného režiséra, či vychutnat si nejlepší slovenské filmy či skutečnou filmovou klasiku v režii Jeana Cocteaua, Wernera Herzoga, Pavla Juráčka či Francoise Truffauta? Vedle toho objevit současný Izrael, Brazílii či jediný rumunský trezorový film Rekonstrukce. Důvodů je tedy daleko více než tři.

Nabídnete i něco, co opravdu jinde fanoušci filmu neuvidí?
Vedle již několikrát zmíněných festivalových lákadel je to např. jeden z nejlepších rumunských filmů posledních let California Dreamin´, jehož režisér těsně před dokončením tragicky zahynul. Důležité je ale především to, že většina titulů, i těch archivních, bude promítána v klasickém formátu 35 mm, takže na velkém plátně, což je něco, co televizní obrazovka ani počítač nabídnout nemůžou.

Na co se osobně nejvíce těšíte? A proč (odpověď „Až to skončí“ neberu)?
Velmi se těším na Svatou Kláru, maďarskou Mléčnou dráhu a na závan současné dramatiky od Divadla Letí. Nenechám si také ujít vše, co se točí kolem současné animace – tedy blok japonské anime, ukázky z Anifestu a především francouzské Strach(y) ze tmy, které budou festival slavnostně zahajovat.

Doprovodný program:
Vedle pátečních a sobotních koncertů a divadel festival představí také velmi zajímavou kolekci slovenského filmového plakátu, která bude umístěna ve foyer kina Máj. Na své si přijdou také děti, pro která jsou po oba víkendové dny připravena divadelní představení v šapitó na Střeleckém ostrově.

Autor: Radek Strnad

19.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 90 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme zdravotní průkaz, vzdělání střední odborné. Výpis z rejstříku trestů. , Způsob prvního kontaktu e-mailem, telefonicky od 7.00-14.30 hod. nebo osobně v místě výkonu práce.. Pracoviště: Diakonie čce - středisko v krabčicích, 411 87 Krabčice u Roudnice n.L.. Informace: Jan Faltus, +420 417 639 684,739 244 641.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 25 000 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách učitel/ka anglického jazyka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - úvazek lze doplnit o hodiny matematiky, základů přírodních věd apod., - možné jako plný nebo částečný úvazek, Požadujeme:, - vysokoškolské vzdělání příslušného zaměření výhodou, - vhodné i pro studenty navazujícího magisterského studia, - dobré komunikační schopnosti a příjemné vystupování , - ochotu na sobě neustále pracovat a vzdělávat se, - spolehlivost, pečlivost a flexibilitu, - praxe na střední škole výhodou, Nabízíme: , - po zapracování poměr na dobu neurčitou, - moderní pracovní prostředí s rodinnou atmosféru 5 minut pěšky od nádraží, - přizpůsobení rozvrhu Vašim možnostem, - možnost zapojení do mezinárodních projektů - služební cesty do zahraničí, - podporu dalšího vzdělávání, Mzdové podmínky a benefity: , - nástupní mzda od 25 tis. Kč (plný úvazek), - příspěvek na kulturu, sport, vzdělávání a zdraví , - firemní notebook s připojením na internet, Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Soukromá podřipská střední odborná škola a střední odborné učiliště o.p.s., Náměstí Jana z Dražic, č.p. 169, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Richard Červený, +420 723 829 267.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol). Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme pohodového člověka, který dokáže být pro žáky skvělým průvodcem a vzorem, pro rodiče partnerem a pro kolegy týmovým hráčem.. Pracoviště: Základní škola t. g. masaryka štětí, 9.května 444, okres litoměřice, 9. května, č.p. 444, 411 08 Štětí. Informace: Gabriela Hrušková, +420 774 518 831.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 26 000 Kč

Všeobecné sestry bez osvědčení. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme zdravotní sestru do domova seniorů Kréta. , Požadujeme pečlivost, spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a schopnost vedení týmu. , Praxe na obdobné pozici výhodou., , , , V případě zájmu zasílejte své životopisy na emailovou adresu: e.svojsova@senecura.cz nebo volejte na 601 360 570. Pracoviště: Senecura seniorcentrum mopt a.s. - pracoviště terezín, Kréta, č.p. 301, 411 55 Terezín. Informace: Eliška Svojšová, +420 601 360 570.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V kostele sv. Petra a Pavla v Sutomi začala první etapa restaurování hlavního oltáře
20

OBRAZEM: Vzácný barokní oltář v Sutomi na Lovosicku se dočkal opravy

Výstražná stávka odborů a zaměstnanců roudnické nemocnice
7

Nemocnice v Roudnici nechce opatrovnictví. Zaměstnanci svolali výstražnou stávku

Litoměřicko čeká bitva o Senát. Je podle vás zbytečný, jak tvrdil Andrej Babiš?

Litoměřicko /ANKETA/ - Kandidáti v kraji se shodují: Senát je pojistka demokracie. O zrušení této instituce hovořil premiér Babiš

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Celníci si došlápli na řidiče autokarů a rozdávali pokuty

Litoměřicko - Celníci nekontrolují pouze řidiče aut a kamionů. V minulých dnech v jejich síti uvízlo i pět šoférů výletních autobusů.

„Šmejdi“ mají nový trik! Přeprodejci energií se vydávají už i za inspektory

Litoměřicko - Drzost osob kšeftujících s distribucí energií nezná mezí. Jejich posledním trikem je vydávat se za inspektory České obchodní inspekce (ČOI). Podvodníci takto v minulých dnech „kontrolovali“ účty za energie spotřebitelům na Litoměřicku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT