Sever Čech ještě stále žije festivaly. Proč by měli lidé přijít právě na ten váš?
V posledních několika letech je festivalů na severu Čech skutečně hodně, řadu z nich jsem navštívil a mohu i trochu srovnávat. Žafest je jiný především ve své pestrosti, jak hudební, tak kulturní obecně. Jeho další výhodou je takřka rodinný charakter. Navíc návštěvníci Žafestu nejsou jen pasivními posluchači hudby. Mohou tvořit ve výtvarných workshopech, dozvědět se něco o aktivitách neziskového sektoru, o ochraně životního prostředí…

Hvězdou prvního dne, pátku 15. srpna, je kapela z Polska Zabili mi Zolwia a hraje ska. Je výborná, ale přesto – proč právě je jste pozvali? Odkud je znáte, zažil jste je někde už živě?
Zabili mi Zolwia není hvězdou v pravém slova smyslu. Je to prostě výborná kapelka ze sousední země. Stejně jako loni jen chceme ukázat, že stejně jako u nás, existuje v jiných zemích alternativní scéna, která je plná zajímavých projektů. Před rokem to byli rakouští X Bloome, letos polské ska.

Na Žafestu letos vystoupí také divadlo. Poprvé? A čím je pro vás – a pro diváky – právě Divadélko Mimotaurus zajímavé?
Od začátku našich aktivit se snažíme nebýt jen pořadateli hudebních akcí. Divadlo bylo i na loňském festivalu a divadla zveme i k jiným příležitostem. U divadla Mimotaurus jsme dali na ohlasy návštěvníků našeho podzimního minifestiválku. Reakce lidí na Divadlo Mimotaurus byly fantastické, proto jsme je pozvali znovu.

Na festivalu bude mít stánek GreenPeace. Proč, souvisí to nějak se zaměřením akce?
Kromě kulturních akcí se věnujeme okrajově též ekologickým aktivitám - promítáme filmy s ekologickou tématikou, sázíme stromy. GreenPeace s námi spolupracují na Žafestu již od prvního ročníku a mají zde své místo. Ty nejzajímavější a nejpodnětnější diskuze na loňském festivalu si pamatuji právě z tohoto stánku.

Která občanská sdružení ještě projevila zájem být na vašem festivalu? A co lidem nabídnou?
Prezentovat se budou jak regionální neziskové organizace (Kulturní centrum Řehlovice), tak i projekty, které přesahují hranice naší země. Jde například o kampaň Česko proti chudobě, která nám ukazuje, že jídlo, bydlení, vzdělání a práce nejsou samozřejmostí každého člověka na Zemi. Na festivalu se představí Asociace Fair Trade (Spravedlivý obchod), která propaguje výrobky z rozvojových zemí a mohl bych pokračovat.

Nabízíte stanování i koupání zdarma. Neberete na sebe ale – zvlášť v případě koupání – velkou odpovědnost?
Stanovat je možné hned vedle areálu ve vyhrazeném prostoru. Možností koupaní je několik. Přímo v Labi, na sousedním koupališti, či v nedaleké pískovně. Má svou logiku, že letní festival situujete tak, aby bylo v blízkosti koupání. Co se týče odpovědnosti za bezpečnost a zdraví účastníků, postupujeme standardně. V areálu působí pořadatelská služba a zdravotník. Plavčíka tedy nemáme, ale uvidíme příští rok.

Zvete letos někoho, kdo loni nemohl či na poslední chvíli odmítl a letos určitě slíbil, že přijede?
Brněnští Budoár staré dámy. Zveme je už třetím rokem a letos tedy na potřetí vystoupí. Je to srdcová záležitost a my jsme si prostě řekli, že nedáme pokoje, dokud tu kapelu „neklofneme“.

S kolika návštěvníky počítáte? A kolik jich navštívilo akci na prvním ročníku a loni?
Nemáme ambice dělat velký festival. Myslíme si, že zajímavost Žafestu je také v jeho rodinnné atmosféře. Na prvním ročníku bylo čtyři sta účastníků, loni šest set. Rádi bychom letošní ročník ustálili kolem sedmi set, osmi set návštěvníků.

Je něco, co letos nabídnete vůbec poprvé?
Prezentace neziskových organizací je letos mnohem širší. Rozšířili jsme taky prodejní stánky. Nejde však o více piva v kelímcích a delší klobásy, ale např. o pohankové polštáře nebo kozí sýr. Všichni prodejci mají něco společného. Jsou to mladí lidé, kteří měli netradiční nápad a dokázali ho uvést do života. Kromě svých výrobků mohou být i inspirací pro ostatní účastníky, včetně nás organizátorů.

Kterého účinkujícího si letos nejvíce považujete, plníte si některým i svá přání?
Dramaturgii festivalu připravujeme v širokém týmu, navíc zohledňujeme přání účastníků předchozích akcí, kterých se formou dotazníků a internetu pravidelně ptáme. Bohužel nejde uspokojit každého. Osobně se nejvíce těším na Pavla Fajta a Budoár staré dámy.

Co vlastně znamená název festivalu, jak vznikl a měl by o akci něco říct?
Naše sdružení je úzce spjato s jistým obojživelným tvorem a z tohoto spojení vznikl i název Žafest. Na festival prosím nejezděte do Žatce, ale do Lovosic. Koneckonců je to lovosický Žafest.