„Výstavu jsem s Jeníkem domlouval již loni, ještě za jeho života. Letos na jaře po těžké nemoci bohužel zemřel. Chci poděkovat jeho ženě Janě Pacákové, že se vše přesto uskutečnilo, a Ivanovi Mládkovi, že výstavu svému kamarádovi zahájil,“ říká organizátor výstavy Libor Uhlík.

Návštěvníci minigalerie se mohou podívat na typické Pacákovy grafiky technikou dřevořezu, malbu na porcelán, ilustrace knížek nebo na jeho staročeské terče vyvedené tepáním do plechu. „Ty vznikly v 60. letech, v době kdy Jeník také bubnoval v Olympiku. Je nám ctí, že jsme mohli jako jediní v republice uspořádat v letošním roce jeho posmrtnou výstavu,“ doplňuje Uhlík.

V Uštěku je možné výstavu zhlédnout do konce roku, otevřeno je každý den od 10 do 17, v neděli od 13 do 17 hodin.

Pacák se narodil 26. 4. 1941 v Praze. Vyučil se keramikem a absolvoval obor nástěnné malby na Akademii výtvarných umění v Praze. Od konce 50. let Pacák jako multiinstrumentalista vystupoval s řadou dixilendových kapel jako hráč na kontrabas, banjo, kazoo, foukací harmoniku, flétnu a zejména bicí nástroje.

Později se přeorientoval na rock a v roce 1965 nahradil F. R. Čecha za bicími v Olympiku, s nímž vystupoval do roku 1971. Pacáka, který se například v písních Strejček Jonatán či Bon Soir Mademoiselle Paris prosadil i jako zpěvák, znali fanoušci také pod přezdívkami „Jeňýk“ či „Strýček“.