„Po dobu, co jsem ve funkci, jsem zatím takový zájem o pořad nezažila,“ říká ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková. Lidé se shodují, že jde v Litoměřicích o nejvýznamnější kulturní akci letošního roku.

Příjemný šok z obrovského zájmu měli iniciátoři a pořadatelé večera, který vznikl v podstatě kvůli natáčení dokumentárního filmu. Alespoň tak to vysvětluje jeden z nich, režisér a kytarista Honzákova bandu Vladimír Polák. „Na dokumentu o orchestru Františka Honzáka pracujeme s kameramanem Miroslavem Laudou už asi rok. Potřebovali jsme do něj živou kapelu. Ta by ve filmu citelně chyběla, samotné nahrávky, které jsme získali z archivu studia Českého rozhlasu v Ústí nad Labem a pamětnické fotografie by byly málo,“ sdělil Deníku Polák.

Premiéra filmu, který bude k dispozici na DVD, se uskuteční v květnu příštího roku v Divadle Karla Hynka Máchy, současně s odhalením pamětní desky s portrétem Felixe Holzmanna na domě na Mírovém náměstí, v němž ve svých mladých letech známý komik žil. Holzmann s Honzákovým orchestrem mnoho let vystupoval.

„Do vystoupení orchestru zbývají jen tři dny, takže máme pěknou honičku. Před ním proběhnou jen dvě zkoušky – a kapela musí hrát,“ přiblížil včera Vladimír Polák. Kromě samotného kapelníka by se měli litoměřickému publiku po dlouhé době předvést i další muzikantské hvězdy, jakými se stali například pozounista Svatopluk Košvanec a saxofonista Jiří Kudrman.

František Honzák ve svých 83 letech neztrácí nic ze svého pověstného smyslu pro humor. „Nedávno mi jedna slečna řekla: Na vás chodila moje maminka. To mi velmi polichotilo. Už jsem ale taky slyšel, že na orchestr chodívala babička. To už je horší…,“ směje se.

„Jsem z toho nervózní jako před každou důležitou akcí. Když se například blížila Zahrada Čech, několik dní jsem umíral. Vždycky jsme se stavěli k hraní odpovědně,“ reagoval František Honzák na otázku, jak se na nadcházející páteční večer těší.

Taneční orchestr Františka Honzáka vystoupí v Domu kultury v Litoměřicích 26. října od 19.30 hodin v desetičlenné sestavě. Tu sám Honzák označil jako „nejmenší velký swingový orchestr“.