ROUDNICE NAD LABEM - Peníze na roudnické památky jsou pro letošní rok rozděleny. Nejvíce z celkového obnosu připadne na další etapu restaurování kaple svatého Josefa, do níž bude vložen téměř milion korun.

„Mezi dalšími památkami je ještě kostel Narození Panny Marie, kde se má letos opravovat střecha, secesní dům číslo popisné 894 v Masarykově ulici a restaurování náhrobků na starém roudnickém židovském hřbitově,“ informovala Renata Kíššová, která má na roudnickém městském úřadě na starost regeneraci památek.

V letošním roce obdržela Roudnice nad Labem na opravy památek 885 tisíc korun od Ministerstva kultury. V loňském roce byla tato částka o dalších pět tisíc korun vyšší.

„Samozřejmě bychom toho chtěli opravit mnohem víc, ročně žádáme o deset až dvanáct milionů. Mnohdy ale konečné přidělení dotace pohoří na tom, že se majiteli nemovitosti nepodaří opatřit nutnou částku pro spoluúčast na investici,“ doplnil starosta Roudnice nad Labem Zdeněk Kubínek.

Například na opravu oken v secesním domě na Masarykově třídě přispívá město necelými patnácti tisíci a Ministerstvo kultury 73 tisíci. Celková investice pak bude okolo 150 tisíc korun.