Na Lodním náměstí se shromáždilo několik tisíc obdivovatelů hasičské techniky. Lidé se přišli podívat na defilé záchranných složek. Novodobé technice jasně dominovaly vrtulníky armády a policie. Piloti předvedli jak ukázky záchrany tonoucích, tak i hašení lesních nebo těžko přístupných míst ze vzduchu. Závěrečnou perličkou pro diváky byl noční průlet vojenského vrtulníku pod proudem vody ze speciálního hasicího monitoru Ambasador.

 

Na místě byl i ministr vnitra Ivan Langer

Přijel jste na čtvrté Hasičské slavnosti do Litoměřic. Co pro vás znamenají hasiči, počítá se s nějakými investicemi do této oblasti?

Hasiči pro mne reprezentují tři základní hodnoty, kterých si já velmi vážím - je to tradice, hrdost a pomoc. Strom k tomu, aby rostl, potřebuje pevné kořeny. A hasiči - díky tomu, co představují v podobě tradice, jsou těmi kořeny naší společnosti.

Chci jim tady v Litoměřicích poděkovat za to, že jsou nositeli těchto tří hodnot a popřát, aby byli stále pevnými kořeny našeho života, silným srdcem našich těl v podobě oné hrdosti a aby byli nadále i těma rukama, které přinášejí lidem, kteří se ocitnou v nouzi, pomoc.

K postavení dobrovolných hasičů v naší společnosti: myslím, že požívají obrovského respektu a úcty, která je založena na tom, že všichni víme, že pomáhají druhým, a to zejména ve svém vlastním volnu. Já bych si velmi přál, abychom toto postavení, tuto roli umocnili také tím, že budou dobře technicky vybaveni. To je naše ambice, kterou chceme naplnit.

Pokud jde o prostředky pro hasičstvo, nastartovali jsme projekt obnovy materiálně technického vybavení profesionálů i dobrovolných hasičů, každoročně tam půjde 200, respektive 150 milionů, čili celkem 350 milionů korun. Ten dluh je z minulosti obrovský, nicméně v okamžiku, když vytvoříme takovýto dlouhodobý projekt, věřím, že se nám podaří situaci změnit.

Byl jsem na Hasičských slavnostech v Litoměřicích poprvé a mohu říci, že je to úžasný svátek. To spojení historického města s oslavou tradic hasičstva je obdivuhodné a jako olomoucký patriot Litoměřicím velmi závidím.